ویکی لیکس، دست داماد اردوغان را رو کرد!

سرانجام نهاد افشاگر ویکی لیکس با انتشار اسناد اساسی و شفاف در مورد حمایت های دولت رجیب طیب اردوغان، از تروریست های داعش از طریق قاچاق و خرید نفت از این گروه تروریستی، به همه شک و تردید هایی که پیش از این برای برخی در مورد ارتباطات مخفی و مالی میان ترکیه و داعش وجود داشت، پایان داد.
 
به گزارش تابناک ایمیل هایی که نهاد ویکی لیکس به آنها دسترسی یافته و منتشر کرده، مربوط به برات البیراک، داماد اردوغان است که اکنون به عنوان وزیر انرژی ترکیه در کابینه حضور دارد؛ اما شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه قرار است به زودی به عنوان نخست وزیر جدید ترکیه، جانشین ییلدریم شود.
 
ایمیل هایی که در اختیار ویکی لیکس قرار گرفته است، پیش از این توسط گروه هکری Red Hack که یک گروه سایبری با ایدئولوژی مارکسیستی هستند، به دست آمده بود و گفته می شود، در مجموع حدود ۲۰ گیگابایت حجم اطلاعاتی است که این گروه هکری از ایمیل های البیراک به دست آورده است.
ویکی لیکس پته داماد اردوغان را به روی آب ریخت! / اردوغان نفت داعش را ۲۵ تا ۴۵ دلار خریداری کرده
این ایمیل ها در نخستین نگاه به خوبی نشان می دهد که اعضای خانواده رجب طیب اردوغان و کابینه وی، نقشی مستقیم و فعال در قاچاق و خرید نفت از تروریست های داعش و ناطق تحت کنترل آنها دارند.
 
بر اساس این اسناد، البیراک به عنوان مشاور غیر رسمی شرکت «پاورترانس»، یعنی تنها شرکت نفتی ترکیه که مجوز صادرات و واردات نفت از این کشور را دارد، عمل کرده است. در ۳۳۲ ایمیل که بین پاورترانس و البیراک رد و بدل شده، وی نظریات خود را درباره برنامه ها و قراردادهای این شرکت برای خرید و فروش نفت مناطق تحت کنترل داعش بیان کرده است.
 
این در حالی است که پیش از این در چند نوبت البیراک، هرگونه ارتباط با پاورترانس و قرارداد برای خرید نفت داعش را تکذیب کرده بود؛ اما اسناد منتشره در ویکی لیکس، نقش مؤثر و مهم وی را در قاچاق نفت داعش نشان داده است.
 
روسیه برای اولین موضوع قاچاق نفت داعش و خرید آن توسط ترکیه را مطرح کرد. بعد از آن که ترکیه در نوامبر سال ۲۰۱۵ اقدام به ساقط کردن یک جنگنده روس ـ که وارد حریم هوایی ترکیه شده بود ـ کرد، مقامات روس تصاویر ماهواره ای انتشار دادند که نشان دهنده مسیر قاچاق نفت از مناطق تحت کنترل داعش به ترکیه بود.
 
آن زمان آناتولی آنتونوف، معاون وزیر دفاع روسیه، اعلام کرد که KGB اسناد شفافی مبنی بر دخالت خاندان اردوغان در این قاچاق دارد. وی گفت: بر اساس اسناد و داده های ما، رجیب طیب اردوغان و خانواده وی مستقیم در این عمل مجرمانه دست دارند.
 
ویکی لیکس پته داماد اردوغان را به روی آب ریخت! / اردوغان نفت داعش را ۲۵ تا ۴۵ دلار خریداری کرده
 
در همین حال، یک نهاد بازرسی نروژی نیز بیان کرده بود، حجم زیادی از نفت های مناطق تحت کنترل داعش در عراق و سوریه از راه مرزهای ترکیه به داخل این کشور قاچاق شده است. مؤسسه ریستاد انرژی در گزارش دسامبر سال ۲۰۱۵ خود گفته بود: این نفت که از مسیرهای مخفی قاچاق به داخل ترکیه فرستاده می شود، به بهایی بسیار اندک بین ۲۵ تا ۴۵ دلار در هر بشکه به فروش می رسد.
 
این گزارش همچنین یادآور شده بود: صادرات این نفت نیز از طریق بازارهای سیاهی که سازمان یافته در ترکیه ایجاد شده اند، صورت می گیرد. بسیاری از قاچاقچیان و نیروهای مرزی فاسد در ترکیه ـ که به صدام حسین کمک می کردند تا تحریم های بین المللی را دور بزند ـ اکنون به داعش کمک می کنند تا نفت را در برابر رقمی ناچیز به ترکیه صادر کند.
 
این در حالی است که بارها مسأله نقش خاندان اردوغان و شخص وی در ارتباط با نفت داعش از سوی وی و طرفدارانش به عنوان یک تئوری توطئه قلمداد شده و اردوغان یک بار گفته بود، این اتهام بوی تلاش و هجمه برای خراب کردن چهره ماست. اردوغان این اتهام را یک حمله سیستماتیک به شهرت بین المللی ترکیه خطاب کرده بود.
 
این در حالی است که یک تیم تحقیقاتی از سوی برنامه حقوق بشر و صلح دانشگاه کلمبیا نیز چندی پیش در گزارشی پرده از نقش دوگانه رجب طیب اردوغان در ارتباط با داعش برداشته بود. در گزارش این تیم آمده بود که ترکیه از طریق سرویس اطلاعاتی این کشور MIT و با همکاری عربستان سعودی تسلیحات نظامی را در اختیار داعش قرار می دهد.
 
این در حالی است که دولت باراک اوباما از نقش ترکیه و اردوغان در تغذیه مالی و نظامی داعش خبردار بوده و بارها به شکلی ناموفق برای پایان دادن به این نقش فشار آورده است. در اکتبر سال ۲۰۱۴ جو بایدن، معاون اول اوباما، اقدام به سرزنش متحدان آمریکا نظیر عربستان و ترکیه برای کمک به شکل گیری و گسترش داعش کرد و اشاره نمود که آمریکا نتوانسته است این متحدان را برای پایان دادن به ارسال سلاح و تجهیزاتی که ارزش آنها صدها میلیون دلار بوده، در دست افراطی های تروریست در عراق و سوریه، قانع کند.
+183
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۸
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  مدت ها ست که اخبار و صحبت هائى راجع به ارتباط دار و دسته خلیفه عثمانى با گروهک تروریست و آدم کش داعش بر سر زبانها است و مجددا اسنادى در این باره منتشر مى شود. شکى نیست که وجود منابع مالى از دزدى و فروش نفت عراق بوده که داعشى ها تا کنون توانسته اند دوام بیاورند.حالا با علم به این وقایع چرا روسیه با این حضرت خلیفه لاس خشکه مى زند معلوم نیست که چه برنامه هائى بعدا اجرا خواهد شšد اگر چه روس ها ابائى ندارند که شرکا و رفقاى خود را قربانى کنند وقتى که پاى منفعت بیشتر در میان باشد.
  10
  44
  جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ - ۰۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  negeen - کلن، آلمان

  این هم گفتن داره ..خر ملانصردین هم میدونه این بز چران چه ادم فاسد و جنایتکاریه .مثل برادران قاچاقچی خودمان .!!!!!!
  8
  47
  جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ - ۰۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Cyrusiii - لیدز، انگلستان

  دست آردوغان پیشاپیش رو شده بود. منتها یه عده نیو عثمانی و پانترک و برخی نادان این واقعیت را باور نمیکردند. این برا هیچکس پوشیده نیست که داعش همانا دول عثمانی و امویست که پس از قرن‌ها دوباره چهره نمایان کرده.
  11
  47
  جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ - ۰۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  حفظ بیضه اسلام بر هر فرد مسلمانی واجب است.!؟طیب اردوغان طبق وظیفه شرعی خودش (که ارتباطی با حقوق بشر ندارد)رفتار کرده است.هم نفت ارزان برای بقای حکومت اسلامی خودش خریده و هم حکومت اسلامی داعش را سرپا نگه داشته است.
  9
  33
  جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.