آمادگی قوه قضاییه برای محاکمه رهبران معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸

سخنگوی قوه قضاییه، گفت که مصوبه شورای امنیت ملی در مورد حصر رهبران معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ به قوت خود باقی است. غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه، روز سه شنبه ۱۶ آذر درباره سرنوشت رهبران معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ گفت:«شورای امنیت ملی تصویب کرده است این افراد فعلا در حصر باشند و این مصوبه کماکان به قوت خود باقی است.»
 
میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد، و همچنین مهدی کروبی، از سال ۸۹ تاکنون در حصر خانگی به سر می برند.
 
به گزارش خبرگزاری ها، غلامحسین محسنی اژه ای که به مناسبت روز دانشجو و به دعوت دانشجویان بسیجی در دانشگاه تهران سخنرانی می کرد، در پاسخ به پرسشی درباره چرایی عدم تعیین و تکلیف رهبران معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ گفت:«در زمان فتنه ۸۸ و غائله ای که به پا کردند و مسائلی که همه در جریان آن هستیم و مفاسد و جنایاتی که در آن زمان بوجود آمد، شورای امنیت ملی تشکیل شد و این شورا تصویب کرد که این افراد فعلا در حصر باشند و محاکمه نشوند که این مصوبه کماکان به قوت خود باقی است.»
 
محسنی اژه ای اضافه کرد:« قوه قضاییه هم همان روز و هم الان اعلام کرده و می کند که ما آمادگی داریم اگر چنانچه شورای امنیت ملی این مصوبه خود را تغییر دهد، آنها را محاکمه کنیم و معتقد هستیم که سران فتنه مرتکب اتهاماتی و جرائمی شده اند که قابل محاکمه هستند.»
 
پیشتر او در واکنش به حصر خانگی موسوی، کروبی و رهنورد گفته بود: «اگر رأفت اسلامی و ملاحظات شورای عالی امنیت ملی وجود نداشت،‌ سران فتنه و پیروان آنها باید به عنوان مجرم تحت تعقیب و محاکمه قرار گرفته و به اشد مجازات محکوم می‌شدند.»
 
آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، که گفته می شود دستور حصر خانگی آنها را صادر کرده است، بارها اعتراض ها به نتایج انتخابات سال ۸۸ را فتنه و رهبران اعتراض ها را رهبران فتنه نامیده است.
 
در این میان، و به رغم تهدیدها در مورد محاکمه میر حسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، آنها بارها خواستار محاکمه خود شده‌اند و مهدی کروبی در نامه‌ای به حسن روحانی با تأکید بر این که رفع حصر را «در اختیار» او نمی‌داند، از او خواسته که «از حاکمیت مستبد» بخواهد که او را در «دادگاه علنی» محاکمه کند.
 
همزمان با اظهارات سخنگوی قوه قضاییه علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، روز سه شنبه در سخنانی به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه امیرکبیر تهران گفت :«فکر می‌کنم باید مسئله حصر هر چه زودتر حل شود.»
 
آقای مطهری افزود:«نمی شود که ما هر چند وقت دور هم جمع بشویم و این صحبت را مطرح کنیم. در حال حاضر، رفع حصر جزو مطالبات بخش زیادی از جامعه ماست.»
 
نایب رئیس مجلس با اشاره به «صحبت‌ها برای به وجود آمدن وفاق ملی» بر سر این موضوع گفت:«یکی از مشکلات آزادی این افراد، نظر و عقیده برخی از مسئولان است که اگر آنها معذرت خواهی نکنند یا توبه نکنند نظام و رهبری ضربه می‌خورند. این ایرادی ندارد که برخی در مورد ۸۸ نظر دیگری غیر از نظر محصوران داشته باشند اما اینکه اینها شش سال در حصر بودند، نه با قانون منطبق است نه با تعالیم دینی.»
 
حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد در شرایطی ادامه دارد که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در سال۱۳۹۲ و در مبارزات انتخاباتی خود بارها وعده داده بود که مشکل حصر را رفع کند.
 
آقای روحانی از جمله گفته بود: «معتقدم اساسا رئیس جمهور آینده باید به دنبال کم کردن فاصله‌ها و از بین بردن فضای امنیتی در کشور باشد تا نه تنها آنهایی که در حصر هستند آزاد شوند، بلکه آنهایی که به خاطر اتفاقات سال ۸۸ زندانی شده‌اند هم آزاد شوند.»
 
پیش از این برخی از احزاب و شخصیت‌های سیاسی ایران از جمله مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران، و علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، خواستار رفع حصر خانگی میر حسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی شده‌اند. اما این درخواست ها تاکنون بی نتیجه بوده است.
+19
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  negeen - کلن، آلمان
  بکشید بره پی کارش شرو بکنین که دیگه هوس نکنند برگردن به دوران طلایی اون گوربگوری !!
  13
  15
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  shila shiwa - وین، اتریش

  دیگه دارید نفسهای آخرتونو میکشید , لعنت بر شما جنایتکاران , البته ان کسانی که در حصر هستند نیز با شما در یک طرفند, بخاطر اینها شما جنایتکاران هموطنان من را کشتید ولی دیگه وقت اینه که دنبال سوراخ موش بگردید برای قایم شدن , سرنگون باد رژیم جنایتکار آخوندها
  4
  32
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  armin parsi - منچستر، انگلستان

  با نزدیکی انتخابات،این فیلمها رو درست میکنند که مردم را به هوای اینکه اصلاح طلبان را نیروی مقابل تندروهای علی چلاق نشان دهند. و بدینوسیله مردم را به رای دادن بکشند وهمانطور با این خیمه شب بازیها سر ملت بدبخت کلاه بزارند.
  4
  33
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  روبرتو - میدلرزبرو، انگلستان

  اینطور که معلومه اینها دوست دارند همه را محاکمه کنند بجز قاری بچه باز را!! انگار یک جورائی مسأله داره ماستمالی میشه و می خواهند افکار عمومی را بسوی مسایل دیگری منحرف کنند!!
  1
  26
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان
  احتمالا" بنا دارن برای وفاق ملی و انتخابات آینده . این آقایان و خانم رهنورد را در اختیار دستگاه قضا قرار دهند . تا آقای روحانی خلف وعده نکرده باشد.
  1
  13
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.