دانشمند ایرانی‌تبار برنده جایزه «موفقیت‌های علمی» شد

یک دانشمند ایرانی برنده یکی از جوایز «موفقیت‌های علمی» شد. کامران وفا، به همراه دو تن دیگر جایزه نقدی مربوط به بخش فیزیک را از آن خود کردند.
 
این جایزه به خاطر تحقیقات دکتر وفا در خصوص «نظریه ریسمان‌ها» و دیگر تحقیقات مکانیک کوانتوم، به او، جوزف پولچینسکی و اندرو استرامینگر اهدا شد.
 
کامران وفا بیش از سی سال است که در دانشگاه هاروارد مشغول تحقیق و تدریس است. نظریه ریسمان‌ها یکی از نظریات معاصر و عمده در فیزیک نظری است.
 
به گزارش نیویورک تایمز، جایزه موفقیت‌های علمی که امسال پنجمین سال اهدای آن به نوآوران و محققان رشته‌های مختلف علمی بود، توسط میلیاردهای دنیای فن‌آوری بنا نهاده شده است.
 
مارک زاکربرگ موسس و مدیر عامل فیس‌بوک و همسرش پرسیلا چنگ، سرگی برین، یکی از بنیان‌گذاران گوگل، ان وُیچیتسکی، بنیانگذار شرکت 23andme، و همینطور یوری میلنر، سرمایه‌گذار در عرصه فن‌آوری و همسرش جولیا میلنر، حامیان مالی این جایزه هستند. ۲۵ میلیون دلار مجموع جوایز امسال بود که به افرادی در سه دسته بندی فیزیک بنیادین،‌ ریاضی و یک عمر خدمت به دانش تعلق گرفت.
 
دو جایزه ۲۵۰ هزار دلاری هم به دو دانش‌آموز سنگاپوری و شیلیایی به خاطر ساخت ویدئوهای علمی رسید. ساخته‌های این دو دانش‌آموز از بین شش هزار ویدئوی ارسال شده انتخاب شدند.
 
در مراسم اهدای این جوایز که مورگان فریمن، هنرپیشه آمریکایی، مجری آن بود، شماری از ستارگان دنیای هنر و ورزش حضور داشتند و مراسم به طور زنده از شبکه تلوزیونی نشنال‌جیوگرافی پخش شد.
 
به گزارش مجله فوربز، یوری میلنر، یکی از موسسان و حامیان اصلی این جایزه در مصاحبه‌ای که قبل از مراسم انجام شد، گفت که علاقه‌مند کردن مخاطبان عادی به رشته‌های مثل اصلاح دی‌ان‌ای یا نظریه کوانتم‌ به سادگی ممکن نیست.
 
او می‌گوید: «یکی از اهداف این جایزه تلاش برای تشریح مفاهیم پیچیده علمی به زبان ساده است.» میلنر که خود دانش آموخته رشته فیزیک از دانشگاه مسکو است، می‌گوید که «وقتی من به مدرسه می‌رفتم، از همه بچه‌ها کمتر محبوب بودم. چون علوم بنیادین «باحال» نبود.»
+71
رأی دهید
-2
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۸
  آبجو تگری - مانتوری، ایالات متحده امریکا

  بسیار مایه خوش حالی‌ و سر بلندی مردم ایران هستید و خیلی‌ خوش حال هستم که در ایران نماندید وگرنه به این چیزی که امروز رسیدید ،محال بود برسید،
  5
  34
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۸
  نظر شما چیست؟