بازی با آبروی گردشگری ایران در فرودگاه شیراز!

به گزارش ایسنا، هر مسافری که قدم به فرودگاه شیراز می‌گذارد، اگر برای خرید دست به جیب شده باشد، نقره داغ هم شده است. گران‌فروشی‌ها در این فرودگاه بین‌المللی که در این زمینه شُهره است، آنقدر ادامه یافت تا بالاخره صدایِ اعتراض گردشگران خارجی را هم درآورد.
 
گزارش گران‌فروشی‌های غرفه‌های داخلی این فرودگاه بارها توسط راهنمایان تور به گوش مقامات رسیده بود؛ با این‌که یک‌بار با خاطیان برخورد شده، اما روندِ قدیمی تاکنون ادامه داشته است.
 
روز گذشته تعدادی گردشگر خارجی وقتی برای خریدن سه فنجان کاپوچینو، دو همبرگر و یک هات‌داگ مجبور شدند ۲۷۰ هزار تومان بدهند، اعتراض خود را به فضای مجازی کشاندند و این متن را به اشتراک گذاشتند که «گران‌ترین وعده غذایی ما در ایران در فرودگاه بین‌المللی شیراز بود، ما سفارش کاپوچینو دادیم، اما خارج از سفارشِ ما، کیک و ژله هم آوردند؛ ۳ کاپوچینو + ۲ برگر + ۱ هات داگ؛ ۲.۷ میلیون ریال! »
 
به سبب این اعتراض که به اطلاع مقامات استان فارس نیز رسید و برگی به گزارش‌های گران‌فروشی غرفه‌های فرودگاه شیراز اضافه کرد، ماموران تعزیرات حکومتی عکس‌العمل جدی نشان دادند و این غرفه‌ی گران‌فروش را به پرداخت ۳۴ میلیون تومان جریمه محکوم کردند و قرار شد ۱۹۳ هزار تومان مبلغ اضافه دریافت شده از گردشگران خارجی نیز به آنها بازگردانده شود.
 
امیر سبوکی – رییس هیات مدیره انجمن صنفی راهنمایان ایران و جهانگردی استان فارس – که پیگیر این ماجرا بود در این‌باره به ایسنا گفت: متاسفانه اخیرا گزارش‌هایی از فرودگاه بین‌المللی شیراز مبنی بر گران‌فروشی در غرفه‌های این محل و به تبع آن نارضایتی گردشگران داخلی و خارجی دریافت شده بود که با نهادها و مقامات مسؤول در میان گذاشته شد و آن‌ها نیز صبح امروز (دوشنبه) عکس‌العمل نشان دادند و با آن غرفه‌ی گران‌فروش برخورد جدی کردند.
 
وی با اشاره به این‌که در گذشته نیز برخوردهایی با گران‌فروشی‌ها در فرودگاه بین‌المللی شیراز شده بود، در پاسخ به این پرسش که با توجه به متوقف نشدن گران‌فروشی‌ها پس از برخورد اول، چه تضمینی ایجاد شد تا رجعت به حالت قبل اتفاق نیافتد؟ اظهار کرد: یکی از مشکلات این فرودگاه، درج نشدن قیمت روی محصولات بود که خوشبختانه با تدابیر اتخاذ شده قرار شد قیمت‌گذاری‌ها به زبان فارسی و انگلیسی صورت گیرد و امیدوارم با این تدبیر شاهد تکرار گران‌فروشی‌های سابق نباشیم.
 
او درباره این‌که مبلغ اضافه قرار است چگونه به دست گردشگر برسد وقتی آن‌ها ایران را ترک کرده‌اند، اظهار کرد:‌ البته که این اقدامی برای مقابله با فرد خاطی بود، اما قرار شد با پیگیری آژانسی که مسافران از آن طریق به ایران سفر کرده بودند، این مبلغ به آن‌ها بازگردانده شود.
 
علاوه‌بر فرودگاه شیراز، قیمت‌های نجومی که غرفه‌های مستقر در نقش رستم و تخت جمشید در استان فارس به گردشگران خارجی ارائه می‌کنند نیز اعتراض آن‌ها و راهنمایان تورها را برانگیخته که بنابر اظهارات آن‌ها، روند گران‌فروشی در آن اماکن بدون ممانعت کماکان ادامه دارد.
 
به نظر می‌رسد با افزایش حضور گردشگران خارجی در کشور، فرصت بیشتری برای بخش‌های خدماتی – از سرویس‌های حمل‌ونقل فرودگاهی و درون شهری تا رستوران‌ها و هتل‌ها – پیش آمده تا بعضا به شکل غیرمنصفانه‌ای، نرخ‌ها را برای گردشگران خارجی افزایش داده و موجب ایجاد ذهنیت منفی در آنها شوند.
 
هرچند مطمئنا آنها پیش از سفر به ایران با جست‌وجویی ساده در اینترنت، از میانگین قیمت‌ها در مدت حضور در ایران اطلاع پیدا می‌کنند و اتفاقات “به ظاهر ساده‌ای” مانند آنچه در فرودگاه شیراز اتفاق افتاده، آنها را وادار به واکنش و تبلیغ منفی برای ایران می‌کند.
+122
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  تیتو تیتو - تهران، ایران

  اخوند مفتخور ایران را بی اعتبار کرده
  16
  106
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  فرقانی - هیتون ، ایالات متحده امریکا

  این توریست به نظر عرب بوده چون اولا قیمتها را نتونسته بخونه دوما جلو شکمشا نمیتونیته بگیره سوما اینقدر پرووو بوده که بعد اینکه خورده رفته شکایت کرده.
  192
  11
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  DenaOslo - اسلو ، نروژ

  گران فروش و کلاه بردار را باید جریمه های سنگین کرد تا دست از این چنین کارای زشت بردارند و بدانند که در هر معامله و خرید و فروشی نمیشود همیشه سر مردم کلاه گذاشت !در ضمن کشور نباید ان قدر بی صاحب باشد که یک قهوه فروش آزادانه در فرودگاه بین المللی دست به این چنین کار های زشت بزند . طرف فکر کرده خاوری و برادران قاچاقچی شده :)
  3
  117
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  وقتی که شیراز معروف به میهمان نوازی اینجوری بشه وأی به حال بقیه کشور،
  8
  115
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  reza_safar - چیبا، ژاپن

  مهمون نوازی هم یاد گرفتیم
  10
  98
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  کامی دوسلدورف - دوسلدورف، آلمان

  ایران که در امر صنعت توریست در رکود هست با این عمل سرکیسه کردن حالا چه ایرانی چه خارجی بدترش کنید تا باز همان مثل دهه ٦٠ و٧٠ بشه کسی دیکه گذرش هم نیافته خودشون بهتر میدادنند درضمن در ایران برای توریستها قیمت هتل ها ومراکز تاریخی بیشتره
  1
  75
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  داد از این بیداد - ایران، ایران

  [::فرقانی - هیتون ، ایالات متحده امریکا::] از شما که ادعا میکنی در امریکا زندگی میکنی این شکل کامنت گذاشتن بعید بود ،انسان حق داره برای اجحافی که بهش شده اعتراض بکنه ، تو امریکا کافیه فقط کمی شکر یا شیر قهوه رو زیاد بریزند خرییدار پس میده و دوباره جدید میگیره ، اینا توریست بودن و سفارش کیک و قهوه نداده بودند ،شما اصلا متن رو خوندی؟هیچ اشاره ایی به کشور توریست ها نکرده،بعد شما چطور فهمیدی که شکمو بودن، از کامنت شما بیشتر خجالت کشیدم تا از کار اون متصدی تریا،.
  6
  115
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  sahandd11 - کلن، آلمان

  گل بود به سبزه هم آراسته شد.قهوه فروش فکر کرده مقامات میلیاری میخورند پس منم میلیونی بخورم
  2
  68
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Unkn0wn - اصفهان، ایران

  یک وسیله برقی به قیمت 350 هزار تومن خریده بودم . بعد از مدتی متوجه شدم که فروشنده 50 هزار تومن گرون فروخته . چون دستگاه رو باز کرده بودم پس نمی گرفت مجبور شدم از بازار همون دستگاه رو 300 هزار تومن بخرم بدم به اون فروشنده . اون فروشنده هم بجای پول نقد بهم چک یک ماهه داد!. به 124 هم اطلاع دادم فایده ای نداشت. مملکت خر تو خره . تا میتونین کلاهتون رو محکم نگه دارین باد نبره.
  3
  36
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  [::داد از این بیداد - ایران، ایران::]. عزیز جان در تمام دنیا فروشگاههای داخل فرودگاهها قیمتشون راحت دو برابر بیرون هستش. باورت نمیشه برو فرودگاه استانبول یه اسلایس پیتزا حدود 6 دلار هستش تازه فقط چیز روشه و خیلی خیلی معمولی. تو آمریکا هم تو فرودگاه هرچی بخری دو سه برابر قیمت بیرون هستش...حالا اینا آبرو بری نمیشه حالا این یارو آبرو بری کرده. بله این فروشگاه حتی اگر به دلار هم حساب میکرد نهایت باید 150 هزار تومان ولی الان یه ساندویچ تو ایران بخوری در مراکز تفریحی راحت حدود 30 تا 50 هزارتومان با نوشابه برات آب میخوره حالا اینا کلا سفارششون 80 دلار شده ..نمیگم گرون نبوده ولی برگر و هات داگش رو از مک دونالد که نگرفته. مک دونالد ارزون ترین غذا هستش و اینا مثل اینکه میان ایران همه چیز باید براشون منفی سه برابر ارزون باشه .اون احمدی نژاد بی شرف همچین دلار رو آقا کرد که میایی ایران از قیمتهای ایران خنده ات میگیره و متاسفانه مردم خودمون توان خرید ندارن ولی خارجی ها با کمترین هزینه بهترینها در اختیارشون هست . این آلمان ها و اروپایی ها از خسیس ترین مردمان دنیا هستند همشون فقط قیافه میان
  8
  22
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  خاک تو اون سرشون بجای اینکه راه و روش درست سرویس دادن رو یاد بگیرن راه و روش سرویس دادن ترکیه ای رو در پیش گرفتن !
  4
  16
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۳
  mountainman - استکهلم، سوئد
  [::raha1984 - هامبورگ، آلمان::]. اینجا اینطوری نیست.
  1
  5
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  فرقانی - هیتون ، ایالات متحده امریکا
  [::داد از این بیداد - ایران، ایران::]. بابا همجا دنیا قیمتها تو فروگاه گرانتره. کسی مجبورشون نکرده که بخورند.این گداها نیاند ایران بهتره به خدا
  23
  4
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  فرقانی - هیتون ، ایالات متحده امریکا
  ولی کلا گردشگری ایران همین یه مشکل را داشت که امیدوارم مسولین سریع اقدام کنند حل بشه.
  3
  6
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.