کدخدایی: شورای نگهبان آماده جبران اشتباهات خود است

سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید قانون انتخابات «خلأهای زیادی دارد که امکان تخلفات را افزایش می‌دهد» و این شورا حاضر است «اشتباهات» خود را جبران کند.
 
عباسعلی کد‌خدایی شامگاه جمعه ۱۳ آذر، در یک گفت‌و‌گوی زنده خبری که از شبکه دوم تلویزیون پخش شد٬ گزارش‌ها درباره «خرید و فروش رای» در انتخابات را تأیید کرده است.
 
آقای کدخدایی «توهین و افترای رقبا نسبت به یکدیگر» و «خرید و فروش رأی» در زمان برگزاری انتخابات را از جمله تخلفات ناشی از «خلأ» در قانون انتخابت دانسته است.
 
او در پاسخ به پرسشی درباره اشتباهات شورای نگهبان نیز گفته که «اگر ما اشتباه و خطایی داریم از مردم عذرخواهی می‌کنیم و حاضریم اگر قابل جبران باشد٬ جبران کنیم».
 
کدخدایی افزوده که احمد جنتی٬ دبیر شورای نگهیان هم پیش از این و در دو نوبت اعلام کرده که «اگر اشتباهی [از سوی شورای نگهبان] صورت گرفته عذرخواهی می‌کنند».
 
این سخنگوی شورای نگهبان به مصادیق این اشتباهات اشاره‌ای نکرده و تنها گفته که این شورا از «فرد یا جریانی» حمایت نمی‌کند و اگر کسی در این زمینه «سندی دارد ارائه کند».
 
عملکرد شورای نگهبان به عنوان مهم‌ترین نهاد ناظر و تصمیم‌‌‌گیر در زمینه انتخابات در ایران٬ سال‌هاست که مورد انتقاد جریان‌های سیاسی اصلاح‌طلب قرار دارد.
 
این شورا تاکنون هزاران نامزد انتخاباتی مجلس٬ ریاست جمهوری و مجلس خبرگان را رد صلاحیت کرده و علت این رد صلاحیت‌ها را هم اعلام نکرده است.
 
عباسعلی کد‌خدایی نیز گفته که این شورا از نظر شرعی و قانونی نمی‌تواند «جرایم» و یا «مسائل شخصی» نامزد‌های رد صلاحیت شده را اعلام کند.
 
کدخدایی در عین حال تأیید کرده که شورای نگهبان در روند تائید یا رد صلاحیت نامزد‌ها ممکن است از افرادی به خاطر «روشن‌تر» کردن وضعیت نامزدی٬ تأثیر بگیرد.
 
به نظر می رسد این اظهارات سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به این گفته اکبر هاشمی رفسنجانی که حیدر مصلحی٬ وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی‌نژاد در رد صلاحیت سال ۱۳۹۲ او از سوی شورای نگهبان نقش داشته٬ بیان شده باشد.
 
هاشمی رفسنجانی ۱۲ آبان ماه امسال گفته بود وزیر سابق اطلاعات نقش مستقیمی در رد صلاحیت او از سوی شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ داشته است.
 
به گفته او٬ «وزیر وقت اطلاعات در زمان بررسی صلاحیت‌ها، به شورای نگهبان رفته و گفته بود با این اقبالی که روز‌به‌روز و بلکه ساعت به ساعت به ایشان [هاشمی] می‌شود، با رأی بی‌سابقه‌ای می‌آید و همه رشته‌ها ۱۰ساله ما را پنبه می‌کند».
 
حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی‌نژاد و مورد حمایت آیت‌الله خامنه‌ای، در دوران مسئولیتش بارها به اکبر هاشمی رفسنجانی تاخته بود.
 
آقای مصلحی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و همزمان با بروز زمزمه‌هایی درباره احتمال نامزدی هاشمی رفسنجانی، او را به دست داشتن در «فتنه ۸۸» متهم کرده بود.
 
سخنگوی شورای نگهبان پیشتر هم در واکنش به اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی درباره نقش وزیر پیشین اطلاعات در رد صلاحیت او، گفته بود که شورای نگهبان «از بخش‌های مختلف٬ نظر کارشناسی» می‌گیرد، اما نظرش «مستقل» است.
+1
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  آقای کدخدائی راه های جبران اشتباهات بترتیب 1 تغییر قوانین مربوطه2 برکناری افرادموجود در شورا3 از همه مهمتر تعویض این نظام اسلامی با نظام مردمی!؟!؟
  0
  13
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.