کشف اشیای تاریخی مسروقه پالمیرا، لیبی و یمن در سوئیس

بازمانده‌های شهر باستانی پالمیرا در سوریه مقامات سوئیس اعلام کردند که شماری از اشیای تاریخی به سرقت رفته از شهر باستانی پالمیرا سوریه و همین طور لیبی و یمن را در بنادر آزاد ژنو کشف و ضبط کرده‌اند.
 
این اشیاء پیش از جنگ داخلی سوریه به سرقت رفته‌اند.
 
خبرگزاری فرانسه روز جمعه، ۱۲ آذرماه، بیانیه دادستان عمومی ژنو را در این باره بازتاب داده است که عنوان می‌کند عمده این اشیاء از طریق قطر به سوئیس رسیده‌اند.
 
در این بیانیه آمده است که اشیای مسروقه در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ در بنادر آزاد ژنو به امانت سپرده شدند تا سال ۲۰۱۳ که ماموران سوئیس در جریان تحقیقاتی رد آنها را پیدا کردند.
 
بیانیه یادشده اضافه می‌کند که ماموران گمرک پس از کشف این اشیاء با مقامات فرهنگی سوئیس در برن تماس گرفته و در نهایت پس از تایید اصالت این آثار از زمستان گذشته اقدامات قضایی درباره آنها آغاز شد.
 
مشخص نیست که این اشیاء مسروقه دقیقا چه زمانی توقیف شده‌اند. بیشتر این اشیاء متعلق به قرون سه و چهار میلادی هستند از جمله تندیس آفرودیت، الهه عشق و زیبایی، و دو نقش برجسته با موضوع مراسم تدفین.
 
خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که سه قطعه از این آثار از شهر پالمیرا به سرقت رفته‌اند، جایی که یونسکو آن را میراث جهانی می‌داند و در جریان جنگ داخلی سوریه مدتی به دست شبه‌نظامیان گروه «خلافت اسلامی» افتاد.
 
پنج قطعه از آنها متعلق به یمن هستند و تندیس آفرودیت هم از لیبی قاچاق شده است.
 
این گزارش می‌گوید که اشیای کشف شده اکنون تحت مراقبت موزه هنر و تاریخ ژنو است، جایی که در آن به نمایش عمومی گذاشته خواهند شد و پس از آن به سوریه و یمن و لیبی بازگردانده می‌شوند.
+22
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  منتظر المهدی - مونت کارلو، موناکو
  دزدان بزرگ در غرب هستند
  7
  17
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  خداناباور - هامبورگ، آلمان
  همانجا در سوئیس بماند.هم آنجا امن تر است و هم مردمی دارد که برای تاریخ ما بیشتراز ما اهمیت و ارزش قائلند .ما نه از تاریخ خود خبر داریم و نه لیاقتش را داریم. تخت جمشیدمان زیرآفتاب سوزان و شنها از بین رفت۰آخوند بی حیا خامنه ایی میگه :برید کربلا ٬دیدن تخت جمشید معسیت داره.مردم جاهل وگرسنه با پایه پیاده راه افتادن برن کربلا به عشق حسین و غذای مفت نزری. زیارت کسی که خودش و پدرانش ایرانمان را به خاک وخون کشیدند وبه مادرانمان تجاوز کردند وخانمان را سوزاندند و در آخر آنچه ماند را بی دفاع به لشکر چنگیزخان سپردند و با قناعمشان فرار کردند.راستی در راه کربلا از روی خون جوانانمان گزشتید که ۸ سال به نامردی به دست همین عراقیها ریخته شد.
  6
  19
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  [::منتظر المهدی - مونت کارلو، موناکو::]. اینها اگر دزد بودند مثل مقام معظم رهبری شما وبرادران لاریجانی عمل میکردند واین اشیا را بر نمیگرداندند
  0
  5
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.