پوشش هنجارشکن زن جوان عربستانی بحث‌برانگیز شد

 اقدام شجاعانه یک زن جوان عربستانی در انتشار عکس بدون حجاب و پوشش بلند خود در خیابان‌های پایتخت این کشور ریاض، در میان کاربران فضای مجازی بحث‌برانگیز شده است.
 
"ملک الشهری" روز سه‌شنبه گذشته (۲۹ نوامبر-۹ آذر) در صفحه توییترش به نام "انجل" (فرشته) اعلام کرد که قصد دارد برای صرف صبحانه، بدون حجاب و عبایه به بیرون برود.
 
او سپس در واکنش به درخواست کاربران دیگر برای اثبات ادعایش، عکس خود را در یک پیراهن رنگارنگ و ژاکتی تیره منتشر کرد. این عکس، که بر خلاف لباس رایج زنان عربستانی یعنی پوشش بلند و سیاه "عبایه" بود به سرعت در فضای توییتر کاربران سعودی دست-به-دست شد و به دست کاربران تندرو رسید.
 
با شدت گرفتن تهدید تندروهای مذهبی بود که "ملک الشهری" ابتدا توییت‌های خود را حذف کرد و سپس حساب کاربری توییترش را کاملا بست.
 
در ادامه، این کاربران به شدت مذهبی، هشتگی را با خواست دستگیری این زن جوان به راه انداختند و حتی برخی از آن‌ها، خواهان مجازات مرگ برای او شدند.
 
یکی از آن‌ها نوشتید: «بکشید او را و جسدش را در مقابل سگ‌ها بیندازید!»
 
در مقابل برخی دیگر از کاربران نیز توییت‌هایی را با همین هشتگ، در حمایت از "ملک الشهری" منتشر کردند و خواهان آزادی پوشش برای زنان عربستانی شدند.
 
او هم‌چنین به خاطر شجاعتش در به چالش کشیدن هنجارهای اجتماعی و محدودیت‌های موجود برای زنان عربستان سعودی مورد ستایش بسیاری از کاربران توییتر قرار گرفته است.
 
میزان رواداری در خصوص پوشش زنان در عربستان سعودی از یک منطقه به منطقه‌ای دیگر متفاوت است. در بیشتر نقاط این کشور، زنان خارجی غیرمسلمان می‌توانند بدون حجاب سر و با پوشیدن عبایه در عموم ظاهر شوند. اما برای زنان سعودی، علاوه بر عبایه، پوشش سر نیز اغلب الزامی است.
 
در این میان، در شهرهای بزرگ به ویژه "جده" که سخت‌گیری‌های کمتری در آن اعمال می‌شود، زنان جوان بیشتری را می‌توان دید که بدون پوشاندن صورت و حتی موی خود از خانه خارج می‌شوند.
+165
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  Prince Edward - ادمونتون ، کانادا

  این گونه رفتارها در دایره انتخاب فردی و تا جایی که منجر به آسیب رسیدن به دیگران نشه از حقوق طبیعی هر انسان محسوب میشه. حالا کارگران تندرو هر جور دوست دارند داد و بیداد کنند. اما نکته مهم به نظر من رواداری این قضیه از طرف پلیس مذهبی عربستان هستش که با وجود تندروی فراوان رایج نه تنها این خانم رو دستگیر نکردند بلکه معترض هم نشدند.
  12
  44
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه

  وحشی های عرب رو ببینید به خاطر این که این دختر خواسته یک بار هم که شده مثل آدم با سر و وضع مرتب و زیبا بیرون بیاد می خوان بکشنش! می دونید چرا؟ می گن چون تو این جوری اومدی بیرون ما تحریک می شویم و باید با تو فلان عمل را انجام بدهیم اما چون نمی توانیم و دستمان به تو نمی رسد پس باید تو را به خاطر این کار بکشیم!!!!!! اسلام ناب!
  23
  103
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  باور کنید 50 سال نمیدون شاید هم بیشتر زنها با منی ژوب میرن خانه خدا زیارت
  8
  36
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  معلومه که از ملت ایران بدبخت تر هم وجود داره!؟!؟
  8
  72
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  farokhzad - کنت، انگلستان

  [::hassan5 - تهران، ایران::]. این ویروس عسلام همینه تجاوز به حقوق دیگران مخصوصا بانوان بعد مثله تازى نامه که سراسر دروغه نوشته هاش ادعاى احترام به حقوق بانوها دارند شرم بر این دین ضد بشرى
  8
  56
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه

  [::Prince Edward - ادمونتون ، کانادا::]. شما برای خودت فلسفه نباف پلیس مذهبی در آن هنگام حضور نداشته وگرنه حتما برخورد می کرد!
  11
  38
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی

  ممکنه ادرس صفحه توییتر این خانم رو بنویسید و ما هم ببینیم؟ تمامی این اخبار یک دروغ بزرگه و متاسفم که یک شبکه اینگونه اخبار دروغ رو ترویج میده و شایع پراکنی میکنه و اما موضوع مهم حجاب باید عرض کنم در هر کشور عرب حاشیه خلیج فارس پوشش حجاب برای هیچ کس اجباری نیست و هر مسلمان باورمند و معتقد حجاب خواهد داشت و البته اینجا و. در کشورهای عربی ادیان دیگر و مسیحیان و هندو ها و بوداییانی که مشغول کار هستند میتونن هر نوع دوست دارن لباس بپوشن و اتفاقاً تفاوت یک مسلمان و غیر مسلمان از نوع پوشش مشخصه و اینجا همه میدونن که هیچ مسلمان ( معتقد) بی حجاب نیست .برای همین وقتی زنان اروپایی و خارجی ها کلاً میان عربستان و یا امارات در نوع پوشش ازاد هستند مثل فدریکو موگرینی از مسیولین ارشد اروپایی که اومده بود ریاض.ولی منافقان و متظاهرین به اسلام در ایران انسانهای مسلمان و غیر مسلمان رو مجبور به حجاب میکنن که این خلاف اموزه های اسلامیست
  78
  26
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  koros_nl - امستردام، هلند
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. عایشه هم همین کارها رو میکرد که عاقبت عمر و عثمان و طلحه وزبیر همدیگر را دریدن !!.
  3
  13
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران

  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. اینهمه دکل نوردی عربها را میکنی‌ که یه تیکه نون خشک پرت کنن واست تا سق بزنی‌..نشد یه خبر از عرعر‌ها خصوصاً خلیج همیشه فارس البته به رغم تو خلیج عرعری چاپ بشه تا تو مزدوری خود به اربابان جیش شتر خور مارمولک کباب کن را آشکار کنی،،،...،،قشنگ مشخصه که میتونی‌ ستون پنجم و ایرانی فروش بشی‌ و چه بسا همین الانش هم یک جاسوس .. هستی‌ :o
  9
  40
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  آنتی خرافه - کلن، آلمان
  تعجب نداره که توحش آخوندکا که ده ها شایدم صدها برابر از تازی های شاششترخور بیشتره که!!
  5
  21
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  نفرین و لعنت به این دین خانمانسوز
  5
  25
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  Bijan Mehrian - تهران، ایران
  وای عجب هنجار شکنیی !!. ادم نفرت وجودشو میگیره . بیچاره زن ها .
  2
  9
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی

  [::عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران::] فکر نکنم عقل تو اینقدر گنجایش اون رو داشته باشه که من و تفکرات من رو درک کنی ، ستون پنجم و ایرانی فروش و وطن فروش کسانی هستند که باعث و بانی به وجود امدن بی هویت ترین حکومت تاریخ این سرزمین شدند کسانی که فقر و فلاکت و اعتیاد و جنگ رو به این سرزمین تحمیل کردند بخدا قسم من فقط از هویت دینی و مذهبیم دفاع میکنم و نه از ملیت عرب و اصلاً عرب نیستم که از ملیت اعراب دفاع کنم و در این سرزمین عربی نام زیبای خلیج جاودان فارس و جزایر سه گانه لاینفک ایرانی رو فریاد میزنم این شما هستید که ستون پنجم ایران هستید و ناموس این سرزمین رو اواره کشورهای عربی کردید تا تن فروشی کنند و هر روز من با خوردن خون دل سر بر بالین بزارم و از این وضعیت فلاکت باری که بر مردم پاک سرشت این سرزمین میگزرد متاسف باشم .
  28
  7
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.