کری: جهان بدون بمب اتمی ایران امن‌ترشده است

عکس آرشیوی از وزیر خارجه آمریکا جان کری وزیر خارجه آمریکا می‌گوید روشی که برای حل و فصل مساله اتمی ایران به کار گرفته شد، الگویی است که می تواند برای حل و فصل مسائل دیگر در لیبی، سوریه، یمن و تمامی کشورهای خاورمیانه نیز به اجرا گذشته شود.
 
آقای کری که در کنفرانسی در ایتالیا برای بحث و تبادل نظر درباره مسائل جاری در کشورهای حوزه دریای مدیترانه صحبت می‌کرد، یادآور شد که ایران تا پیش از این توافق فقط چند ماه به تولید بمب اتمی فاصله داشت.
 
آقای کری گفت جهان در حال پیشرفت است و توافق هسته‌ای با ایران، که به گفته او یکی از بزرگترین چالش‌ها را در خاورمیانه از میان بر داشت، گواهی بر این پیشرفت و همگونی جهانی است.
 
آقای کری گفت یادتان باشد که یک برنامه هسته‌ای شتاب گیرنده زمانی نه چندان دور در ایران در حال اجرا بود. ایران تنها چند ماه فرصت می خواست که به توانایی تولید بمب اتمی دست یابد. ایران برای تولید ۱۰ تا ۱۲ بمب اتمی اورانیوم غنی شده داشت. حدود ۱۲ هزار کیلوگرم. اما تصمیم گرفت ، زیر نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر سازمان های جهانی این مقدار را به ۳۰۰ کیلوگرم برساند. توافق هسته ای با ایران ، تمامی مسیرها را برای تولید سلاح اتمی در ایران، حتی در بحبوحه تنش‌های منطقه‌ای ، مسدود کرد . همزمان فرصت های اقتصادی برای مردم ایران ایران باز شد و اکنون ایران شاهد رشدی ۴ درصدی است. بدین ترتیب می بینیم که یک منبع بالقوه برای تنش در خاورمیانه بر طرف شده است.
 
آقای کری در واکنش به انتقادهائی که از توافق هسته ای با ایران می شود گفت اگرچه ایران به رفتار بی ثبات کننده خود ادامه داده است اما جهان بدون بمب اتمی ایران امن‌تر است .
 
آقای کری گفت هیچکس قول نداده بود که تمامی مشکلات با ایران حل و فصل می‌شود. اما حقیقت این است که توافق رعایت شده است. تصور کنید اگر با وجود همه این مشکلات ایران بمب اتمی هم داشت.
 
آقای کری گفت دستاورد گفت‌وگو با ایران الگویی است که در صورت اجرا، چشم انداز حل مشکلات در لیبی ، سوریه ، یمن و دیگر کشورهای خاورمیانه را روشن تر می‌کند.
+26
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  armin parsi - منچستر، انگلستان
  مگر کشور اتمی غیر از ایران وجود ندارد؟؟؟!!!این اعتراف صریح است که این رژیم باعث ناامنی در منطقه است.وشما با آن گفتگو کردید و 8سال عمرشان را طولانی تر کردید.
  15
  23
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران
  چند ماه دیگه به تحریم ادامه بدید ، ایران را خودتون خود به خود ابر قدرت کردین I Love YOU USA ;)
  10
  21
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  جان کری دهان هیئت مذاکره کننده اتمی رژیم اخوندی ایران را سرویس کرد , حالا هم دارد میخندد به ریش رهبر و وزیر خارجه نظام اخوندی ایران !
  4
  2
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  من مخالف رژیمم ولی این بیشرفها این حکومت رو آفریدن و در منطقه به همراه وهابیت گسترش دادن و الانم با بیشعوری به ابر قدرت تبدیلش کردن. پس وقتی چهار نسل رو در ایران سوزوندید بدرک که یک روزی یک نسل از شما بسوزه. برای ایران بخاطر مردم بزرگ و رنج کشیدش آرزوی قدرت نظامی دارم تا شماها و ملاها رو سر جاتون بنشونه. لعنت بر شما که با نوکری لابیهای یهودی و پول و بانک بازا و عربها اتفاقا حکومت سفاک ایران رو محق و مظلوم در قبال برنامه اتمی کردید دیگه اگر پس از این اگر حکومت ایران زرادخانه اتمی هم درست کنه ککم نمیگزه کاری کردید دیگه نمیشه بهیچ وجه با برنامه‌های قدرت طلبانه رژیم مخالفت کرد. کثافتها تنها چیزی که ازش صحبت نمیشه مردم بدبخت ایرانه فقط امنیت ملاها و خودتان که خوشم میاد ۳ تا کشورو ازتون هاپولی کردن حالا برید ۵۰۰۰۰ سپاهی هم از ایران بکشید باز فکر میکنید میتونید ریشه ملاها رو از خاورمیانه براحتی بکنید. کره رو شما ساختید روسیه و چین رو شما ساختید طالبان و بمب اتم پاکستان رو از بیشعوریتون در سیاست ساختید حالا به ایران هم سلام بگید.
  4
  5
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سخت کوش - کردستان، ایران
  خاک توسر آخوندها که با چفتک بازی بی هوده.غرب رو از دشمن اصلیش دور کرد (عربستان )خاک خاک خاک. باید با دشمن سر سخت مثل دوست رفتار کنی تا از عهدش بر بیای
  2
  7
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.