اعتراض ۶ نواندیش دینی به حکم احمد منتظری: مگر به اعدام‌های ۶۷ افتخار نمی‌کردید؟

جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده که بی‌نام و نشان در گورستان خاوران دفن شدند۶ «نواندیش دینی» با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعتراض به حکم صادر شده برای فرزند آیت‌الله منتظری، عنوان کرده‌اند که اگر جمهوری اسلامی ایران از اعدام‌های مخالفان سیاسی در سال ۱۳۶۷ دفاع می‌کند، چرا از «بازگویی کارنامه افتخارات» خود نگران است؟
 
در پی انتشار فایل صوتی سخنان آیت‌الله حسینعلی منتظری در جمع هیات قضایی اعدام‌های سال ۱۳۶۷، احمد منتظری به دادگاه روحانیت احضار و به ۲۱ سال زندان و «خلع لباس» محکوم شد.
 
عبدالعلی بازرگان، محمد برقعی، حسن فرشتیان، محسن کدیور، صدیقه وسمقی و حسن یوسفی اشکوری در بیانیه‌ای نوشته‌اند که حکم صادر شده «نه با مبانی حقوق بشر سازگار است، نه با اصول حقوقی و قوانین مصوبه کشوری، نه با مبانی فقهی و مذهبی و نه با انصاف و عدالت.»
 
به اعتقاد نویسندگان، تاکید مکرر بر سری بودن این فایل صوتی در حکم قضایی، «سندی بر وقوع این جنایات و تلاش برای پنهان نگاه داشتن آن» است و اگر «مدافعان کشتار ۱۳۷۶دلایل کافی شرعی، عقلی و قانونی برای دفاع از این جنایت در اختیار دارند بهتر است به جای پنهان کاری، آن دلایل را برای توجیه افکار عمومی ارائه کنند.»
 
این ۶ نواندیش دینی ضمن این که خواستار اعلام برائت احمد منتظری شده‌اند، اصرار بر اجرای حکم را باعث «بلندتر کردن طنین اعتراض مرحوم منتظری به آن اعدام‌های خلاف شرع و قانون» دانسته‌اند.
 
وبسایت آیت الله منتظری که توسط احمد منتظری اداره می‌شود مرداد ماه امسال فایل صوتی سخنان آیت‌الله منتظری درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ را منتشر کرد. در آن فایل صوتی آقای منتظری در جلسه‌ای با مقامات حکومتی، اعدام‌های صورت گرفته را «بزرگترین جنایت» جمهوری اسلامی توصیف می‌کند.
 
این سخنان ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ و همزمان با اعتراض این مرجع شیعه به اعدام های آن زمان، در جمع هیات قضایی مربوطه شامل مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان)، مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) بیان شده بود.
 
انتشار این سخنان واکنش تند اصولگرایان را در پی داشت. رئیس قوه قضائیه غیرقانونی و غیرشرعی بودن اعدام ها را رد کرد و مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری نیز گفت که به حضور در هیات قضایی آن اعدام ها افتخار می کند.
+77
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  روبرتو - میدلرزبرو، انگلستان

  امیدوارم این آقایون در پیشگاه ملت هرگز از این افتخار و افتخارات دیگرشان پشیمان نشده و وقتی عمر حکومتشان به سر رسید به التماس نیفتند و با سینه سپر شده از کارهای نیکشان دفاع کنند!!
  1
  29
  جمعه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.