کشف 'لنج‌های حامل تسلیحات ایرانی عازم یمن' در سواحل سومالی

ایران می‌گوید که از حوثی‌ها در یمن حمایت معنوی و سیاسی می‌کند، اما اتهام کمک تسلیحاتی به آنها را تکذیب کرده است یک سازمان تحقیقاتی گفته که شواهدی به دست آورده که نشان می‌دهد تسلیحات متعلق به ایران به طور قاچاق و از طریق بنادر سومالی برای شورشیان حوثی در یمن ارسال شده، اما مشخص نیست چه نهادی مسئول ارسال این تسلیحات بوده است.
 
موسسه تحقیقاتی "تسلیحات جنگی" مستقر در بریتانیا در گزارشی که روز چهارشنبه ١٠ آذر (٣٠ نوامبر) منتشر کرده، نوشته است که در سال جاری، ناوهای متعلق به نیروی دریایی کشورهای غربی در حمله به سه لنج بادبانی در منطقه دریای عرب، واقع در شمال غرب اقیانوس هند، محموله اسلحه‌هایی را کشف کردند که به اسلحه های به دست آمده از حوثی های یمن شباهت دارد. این موسسه می‌افزاید که کشف این محموله‌ها نشان می‌دهد که "بین تأمین‌کنندگان ایرانی تسلیحات و جنگ یمن ارتباط وجود دارد."
 
بر اساس این گزارش، دو فروند از این لنج‌ها در هیچ کشوری ثبت نشده و در نتیجه "فاقد ملیت" بوده‌اند، اما توسط یک لنج سازی واقع در نزدیکی یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران ساخته شده اند. این گزارش می‌افزاید که "از سال ٢٠١٢ لنج‌های ساخت این شرکت در موارد متعدد حمل و نقل هروئین، کانابیس و اخیرا، تسلیحات به کار رفته است."
 
تسلیحات به دست آمده ساخت کشورهای مختلف است اما به گفته منابع نظامی غربی، بررسی آنها نشان داده است که "دست کم دو محموله با همکاری نیروهای امنیتی ایران تهیه شده" و شماره انبار تعدادی ازاسلحه‌های کشف شده حاکی از آن است که به انبار تسلیحاتی جمهوری اسلامی تعلق داشته است. همچنین، شماره ساخت اسلحه‌های ضد تانک یافته شده در یکی از لنج‌ها شبیه شماره ساخت اسلحه‌هایی بوده که به گفته دولت امارات عربی متحده، از حوثی‌های یمن به غنیمت گرفته شده است.
 
گزارش موسسه تسلیحات جنگی حاوی شرحی از نقش بنادر سومالی به عنوان نقاط نقل و انتقال جنگ افزار است و می‌افزاید که طی ماه‌های فوریه و مارس سال ٢٠١۶، کشتی‌های نیروی دریایی استرالیا، آمریکا و فرانسه در حمله و بازرسی کشتی‌های مشکوک بیش از ۴۵٠٠ قبضه تفنگ جنگی، خمپاره انداز، مسلسل و آر پی جی به دست آوردند. این تسلیحات "دارای خصوصیات تسلیحات تولید شده در ایران" بوده است.
 
منابع دولتی فرانسه تایید کرده‌اند که لنج‌های حامل اسلحه هنگام حرکت به سوی بنادر سومالی توقیف شدند، "اما احتمالا مقصد نهایی آنها یمن بوده است."
 
گفته شده است که تعدادی از سرنشینان این کشتی های در بازجویی توسط افسران نیروی دریایی استرالیا گفته اند که اسلحه به دست آمده به مقصد سومالی و یمن ارسال شده بود. برخی از منابع محلی در منطقه خودمختار پانتلند سومالی گفته اند که مقادیری از این نوع تسلیحات "به بازار محلی راه یافته است."
 
مدیر این موسسه گفته است که شواهد به دست آمده نشان می دهد که ایران در تامین تسلیحات برای ادامه جنگ در یمن دست دارد. سومالی در ساحل خلیج عدن و مقابل یمن واقع شده و به گفته منابع سومالیایی، جلوگیری از قاچاق اسلحه به یمن از این طریق عملا ناممکن است.
 
در گزارش موسسه تحقیقات تسلیحات در جنگ به نقل از منابع غربی آمده که معلوم است که اسلحه ایرانی از طریق بنادر سومالی برای حوثی‌های یمن ارسال می‌شود اما هنوز سازمان یا نهاد ارسال کننده را نمی‌توان مشخص کرد.
 
شورای امنیت سازمان ملل متحد یمن را هدف تحریم تسلیحاتی قرار داده و کشورهای عضو سازمان را از ارسال تسلیحات برای گروه‌های داخلی یمن منع کرده است.
 
عربستان سعودی و منابع غربی که از دولت یمن در برابر شورشیان حوثی حمایت می‌کنند، ایران را به کمک مالی و تسلیحاتی از حوثی‌ها و "دخالت" در امور داخلی یمن متهم کرده‌اند. دولت ایران این اتهام را مردود دانسته و گفته است که صرفا از مخالفان دولت یمن حمایت معنوی و سیاسی می کند.
+24
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  عجب دنیای مسخره ای است از یکطرفه به عرعرستان میلیارد میلیارد اسلحه میدهند از آنطرف این حوثی‌های بد بخت دارند چوب نزدیکی عقیده شان با آخوندها ی شیعه را میخورند و تفنگ بادی هم ازشان دریغ میشود. دنیا واقعا روی دم خر بنا شده همه جا بی عدالتی موج میزند.البته دنیا از زمانی به کثافت کشیده شد که فرزندان ابراهیم که زنش را به فرعون به دو خر و سه قاطر فروخت قدم بر خاک آن گذاشتند .تاریخ 1400 سال اول ایران و 1400 ساله دوم آنرا بخوانید تا ببینید الله چه گندی به سرزمینهای متصرفه اش میزند،چه جنایت‌ها و کشتارها که نمی کند.آزادی در هیچ کجا میسر نمود مگر عمر پرستی و علی پرستی و پرستش توله های اینها ممنوع شود
  8
  17
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. عزیز از کدوم سیاره تو اومدی؟ فرقه بین یک گروهکی که هیچ ارگان بین المللی اونو بررسمیت بمشناسه الا به اسم تروریست و ادمکش یک کشور عضو سازمان ملل!
  5
  6
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  این اسلحه فرستادن ها و انگلک کردن های ایران بود که تمام منطقه را به آشوب کشانده . این تازگی نداره و بر هیچ کس پوشیده نیست . زمان شاه ما ژاندارم خلیج فارس بودیم و بر همه همه کشور های دنیا قابل احترام بودیم
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.