اردوغان: به سوریه رفته‌ایم تا به حکومت اسد خاتمه دهیم

در تصویر اردوغان، نخست‌وزیر و رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیهروزنامه ترکیه‌ای حریت و خبرگزاری رویترز از رجب طیب اردوغان، در جریان یک سخنرانی در نهم آذر ماه، نقل کرده‌اند که دلیل اعزام نیروهای ارتش ترکیه به خاک سوریه برای آن است که «به حکومت [بشار] اسد خودکامه خاتمه داده شود… ورود ما به سوریه هیچ دلیل دیگری ندارد».
 
سخنان تازه رئیس‌جمهوری ترکیه، که به صراحت در آن نقل‌قولی از دخالت نظامی ارتش کشورش برای خاتمه دادن به حکومت رئیس‌جمهوری سوریه مطرح شده، در سمپوزیومی در استانبول بیان شده‌است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز و روزنامه حریت، آقای اردوغان ضمن انتقاد از سازمان ملل، گفته است «ما برای اجرای عدالت به سوریه رفته‌ایم. ما وارد سوریه شده‌ایم تا به حکومت اسد خودکامه خاتمه دهیم. کسی‌که مردم خودش را هدف ترور دولتی قرار داده است. [حضور ما در سوریه] هیچ دلیل دیگری ندارد».
 
آقای اردوغان می‌گوید این کار برای آن است که «سرزمین [سوریه] به صاحبان اصلی آن بازگردانده شود» و ترکیه «چشم‌داشتی به خاک سوریه ندارد».
 
در سوم شهریور ماه دفتر نخست‌وزیری ترکیه، رسما از آغاز عملیات نظامی ارتش ترکیه در خاک سوریه با هدف «بیرون راندن شبه‌نظامیان گروه موسوم به حکومت اسلامی از شهر مرزی جرابلس» خبر داده بود.
 
چند روز پس از آن رئیس‌جمهوری ترکیه تاکید کرد که این عملیات نظامی «تا مهار تهدیدهای گروه حکومت اسلامی (داعش) و نیز یگان‌های مدافع خلق» ادامه خواهد داشت.
 
یگان‌های مدافع خلق که از کردهای سوریه تشکیل شده، خود درگیر نبردهایی با «داعش» است و از حمایت شماری از کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده برخوردار است. از منظر آنکارا این گروه، یک گروه تروریستی‌ست.
 
اردوغان هرگز مخالفت خود را با اسد و حکومت او و نیز لزوم کناره‌گیری‌اش از قدرت پنهان نکرده‌است. اما بیان این موضوع که دخالت نظامی ترکیه با این هدف انجام می‌شود، دست‌کم در گزارش‌ها و خبرهای رسمی تا کنون، بازتابی پیدا نکرده بود. رویترز حتی می‌گوید اردوغان برای نخستین بار طی ماه‌های گذشته، نام اسد را به طور مستقیم در سخنرانی خود بیان کرده‌است.
 
این سخنان در حالی بیان شده که ترکیه اقدام به بهبود روابط خود با روسیه نیز کرده‌است. کشوری که از حامیان اصلی اسد به شمار می‌رود و در کنار ایران، همواره هدف انتقادهای ائتلاف ضد داعش، کشورهای غربی و نیز دولت باراک اوباما است. از منظر منتقدان، حضور نظامی و حمایت تهران و مسکو از دمشق، مانع از پیدا شدن راه‌حلی سیاسی برای جنگ داخلی سوریه شده‌است. در دیگر سو دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، در جریان کارزار انتخاباتی خود، از احتمال همکاری با روسیه در کارزار سوریه سخن گفته‌است.
 
سخنان تازه رجب طیب اردوغان چند روز پس از آن است که وزیر خارجه قطر گفته بود حتی اگر دولت بعدی ایالات متحده به رهبری دونالد ترامپ، دست از پشتیبانی از شورشیان مورد حمایت در سوریه بردارد، کشور او همچنان به مسلح‌کردن آن‌ها در نبردها علیه حکومت اسد، ادامه خواهد داد.
 
ارتش سوریه و متحدان آن طی روزهای گذشته دست به پیشروی‌های عمده‌ای در شهر حلب زده‌اند که احتمال کنترل کاملا آن را بیش از گذشته کرده‌است. در این صورت، اسد به یکی از مهم‌ترین پیروزی‌های خود در جنگ داخلی آن کشور دست می‌یابد.
 
جنگ داخلی سوریه، در پی سرکوب شدید اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز به حکومت خاندان اسد آغاز شد. این کشور طی سال‌های گذشته به پایگاهی برای گروه‌های افراطی مانند حکومت خودخوانده اسلامی یا شاخه القاعده تبدیل شده‌است. دست‌کم بین ۳۰۰ هزار تا نیم میلیون نفر در این جنگ دخلی کشته شده‌اند. رئیس‌جمهوری ترکیه در بخشی از سخنرانی نهم آذر ماه خود گفته است برآوردهای او نشان می‌دهد یک میلیون نفر در این جنگ کشته شده‌اند. این رقم نزدیک به پنج درصد کل جمعیت سوریه است.
+24
رأی دهید
-94

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  ukjohnuk - لندن، انگلستان

  بشین سر جات عثمانی خر. فعلا که کردها هر روز حالتو میگیرن به مملکت خودت برس اول ابله.
  18
  89
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  آرین جوان - رینو، ایالات متحده امریکا

  دیگ به دیگ میگه روت سیاه. خیلی ازت بدم میاد بوغلمون صفت
  8
  39
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزایر کوکوس

  فعلا با چریک های کرد روبرو شو سوریه پیش کش احمق الاغ
  10
  44
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزایر کوکوس

  خوشحالم که ترکیه فاحشه پرور پست فطرت گیر کردهای کرمانجی افتاده‌اند چون کرمانجی ها بسیار خشن و مقتدر هستند و کلمه رحم و بخشش در مقابل دشمن نامرد واسه آنها معنی ندارد و به هیچ عنوان شکست نمیخورند.
  13
  34
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  negeen - کلن، آلمان
  همینطور که ایستاده کچش بگیرند ..
  11
  28
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  برجعلی - کلن، آلمان
  این اردوغان قبلا سر چهارراه نون بربری میفروخته حالا دم در اورده. بهتره بری نون بربری بفروشی عمو.
  7
  18
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سخت کوش - کردستان، ایران
  انشأالله لاشه ات کنار همون جلاد عثمانی مدفون بشه.تازه به دوران رسیده
  8
  23
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  باباجان - لندن، انگلستان
  [::دیارکو - جزیره واق واق ، جزایر کوکوس::]. [::آرین جوان - رینو، ایالات متحده امریکا::]. یک مثل ترکی هست می گویند . می میرد ولی چشمش به آن خیال می ماند. حالا شما ضد ترک ها آرزوی نابودی ترک ها را با خود به گور خواهید برد ، از انسانیت بویی نبرده آید که گروه تروریستی را تشویق و تعریف می کنید . درضمن ارتش قدرتمند ترکیه رتبه ششم جهان اگر کم آورده بود در عملیات خارج نبود!
  27
  16
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  [::باباجان - لندن، انگلستان::]. باباجان! ارتش درازگوشان اگر از نظر تجهیزات ششم جهان هم باشد چون افرادش شیرین عقل هستند خودشون خودشون رو به کشتن میدن نمونه اش هم خلبان ترک اف 16 که با بستن کمربندش به سکان اف 16 موقع توالت کردن باعث سقوز هواپیما شد! بعدش هم روسیه با یه پسگردنی برمی گردونتون ...!
  8
  17
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  باباجان - لندن، انگلستان
  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::]. همچنین مسایل در هر کشوری امکان دارد و فهم شما همان قدر قلیل هست که ملت را با فرد مقایسه می کنی ، هر همه نوع آدم و همه نوع اتفاق داخل هر ملت هست این فهم انسان هست که بجای یک نفر یک ملت را سعی می کند تخریب کند ،... افراد ...هستند که به راحتی به یک ملت توهین می کنند! شما و امسال شما هزاران سال غصه زور ترک را خوردند و به آرزوی شکست ترک به همان خیال مرده اند و هزاران سال دیگر هم به همان روال خواهد بود . حسود هرگز نیاسود . همان داعش بازی های شما باعث خواهد شد که ایران به سوریه تبدیل شود و مجبور شوید سنگهایی قبر کوروش را فروخته نان خشک بخرید.
  8
  7
  ‌پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  malek khorshid - روتردام، هلند
  . خواستم از طرف خودم و خانواده آذریم بهت بگم که خفه شو و از .. ترک‌ها کمتر بخور، .. بی‌ وطن. به خدا خودم گردن خودت یا اون اردوغان حـ... رو می‌‌جوم.مغول پرست .
  5
  8
  ‌پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  باباجان - لندن، انگلستان
  [::malek khorshid - روتردام، هلند::]. اقای داعش ( ع ) ! . تندروی شما را به پرتگاه ها رسانده و چیزی نمانده خوشگل سقوط کنید و شماها آتش باشید خود را می سوزانید که بویی از انسانیت نبردید، مگر غیر ایرانی آدم نیست؟ مغول آدم نیست ؟ پس چرا امروز از نظر فرهنگ 50 سال از مغول عقب مانده ای ؟ وقتی شما بحساب ازری یا غیره از تروریست گروه کرد در ترکیه دفاع می کنی پس چرا دفاع من ترک از خلق ترک را سوزش می گیرید؟ برو تاریخ بخوان و بدان همان ایران ما در نظر هندی ها چی هستند و مگر تو حال خوشحال می شوی که هندی ها ایرانی ها را وحشی بگویند ، جنگ بوده ایران هند را شکست داده و در مقابل مغول هم شکست خورده و امروز دشمن دشمن گفتن از ترشحات متعفن مغزی هر کسی هست که یک ملت را وحشی بداند برای من مغول و ایرانی یکی هست نه کم و نه زیاد ، هر دو انسان هستند . تازه اگر چنگیز حمله نمی کرد و امپراتوری عرب را شکست نمی داد حالا شما عربی بدون لحظه تمرین می کردی ، چنانکه صد سال زبان رسمی ایران عربی بود و بعد از شکست عرب از مغول فارسی بال و پر گرفت .
  5
  3
  ‌پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  باباجان - لندن، انگلستان
  [::malek khorshid - روتردام، هلند::]. بهتر هست خودت را به نزدیکترین درمانگاه و بعد یک روانپزشک مراجعه کن تا فشار طالبانی شما کم شود و اگر خیلی ناراحتی به عراق یا افغانستان برو آنجا رفیق هایت منتظرند، در این هم امثال شما اگر آتش هم باشید خود را می سوزانید .
  4
  3
  ‌پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  [::باباجان - لندن، انگلستان::]. باباجان مثل این که خیلی بیسواد هم تشریف داری! این خود ایرانی ها بودند که اول با تشکیل سلسله های ایرانی طاهری و صفاری و سامانی اول شرق ایران و بعد با تشکیل حکومت های آل زیار و آل بویه حکومت غرب و تمام ایران و عراق فعلی رو زیر دست گرفتند و خلیفه رو باجگزار خودشون کردند بعد از این تاریخ بود که اقوام ترک غزنوی به شرق ایران حمله کردند و به داد عرب ها رسیدند و حکومت سامانی و بعد آل بویه رو از بین بردند و وارد آذربایجان و غرب فلات ایران شدند برو یک کم تاریخ بخون تا حرف مفت نزنی! در ضمن درود بر کاربر بالایی، ملک خورشید، آذری و ایرانی باشرف واقعی!
  0
  6
  جمعه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.