احمد منتظری: خواستار تحویل اسناد و فایل‌های پدرم هستند‬

رادیو فردا : احمد منتظری حکم ۲۱ سال زندان خود را «غیر منطقی» و «نامربوط» خواند و گفت که هدف از صدور این حکم تحت فشار قرار دادن او برای تحویل اسناد و فایل‌های صوتی منتشر نشده از آیت‌الله منتظری به نهادهای امنیتی است.
 
فرزند آیت‌الله منتظری روز سه شنبه، ۹ آذر، در مصاحبه با رادیو فردا گفت که حکم صادر شده درباره او هیچ تناسبی با جو دادگاه نداشته است و با توجه به فضای دادگاه، حکم واقعی «غیر از برائت چیز دیگری نمی‌توانست باشد».
 
وی با اشاره به اینکه قاضی دادگاه استدلال‌های او را پذیرفته بود، افزود که«قاضی دادگاه نمی‌توانست چنین حکمی صادر کند، مگر اینکه به اسم او صادر شده باشد یا به او دیکته شده باشد».
 
احمد منتظری گفت که دادگاه ویژه روحانیت اسرار فایل صوتی دیدار آیت‌الله منتظری با هیات تصمیم‌گیر درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ را «افشای اسرار نظام» خوانده، در حالی که محتوای این جلسه پیش از این در کتاب خاطرات آیت‌الله منتظری منتشر شده بود.
 
به گفته آقای منتظری، دادگاه ویژه روحانیت معتقد است که چون خاطرات آیت‌الله منتظری به صورت «غیرقانونی» منتشر شده، نمی‌توان گفت که محتوای این جلسه قبلا منتشر شده و به همین دلیل انتشار آن «افشای اسرار نظام» بوده است.
 
وی اضافه کرد: «اگر خودشان می‌گویند، ما حکم خدا را اجرا کردیم چرا انتشار آن اسرار نظام است».
 
احمد منتظری همچنین گفت که هدف از صدور حکم سنگین درباره او این بوده که خانواده آیت‌الله منتظری اسناد و فایل‌های صوتی منتشر نشده از او را تحویل نهادهای امنیتی دهند.
 
به گفته آقای منتظری، در بازجویی‌ها به او اعلام شده که خانواده آیت‌الله منتظری «صلاحیت نگهداری این اسناد را ندارد».
 
وی گفت که اگر این اسناد تحویل نهادهای جمهوری اسلامی شود، آنها را از بین خواهند برد.
 
احمد منتظری همچنین اعلام کرد که قصد دارد تا در اعتراض به این حکم، تقاضای تجدید نظر خود را به دادگاه ویژه روحانیت ارائه کند.
 
احمد منتظری، به دلیل انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های سال ۱۳۶۷به ۲۱ سال زندان محکوم شده اما با تجمیع مجازات‌ها شش سال از این حکم اجرا خواهد شد.
 
فرزند آیت‌الله منتظری به اتهام «اقدام علیه امنیت ملى» به ۱۰ سال حبس تعزیرى، به دلیل انتشار فایل صوتى «داراى طبقه‌بندى سرى» به ۱۰ سال حبس تعزیری و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده است.
 
وب‌سایت آیت‌الله حسینعلی منتظری، قائم‌مقام برکنارشده آیت‌الله خمینی، روز ۲۰ مردادماه، یک فایل صوتی از او مربوط به ۲۴ مرداد سال ۱۳۶۷ منتشر کرد که این مرجع شیعه در دیدار با برخی مقام‌های قضایی وقت جمهوری اسلامی، از اعدام‌های آن سال در ایران به عنوان «بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی» یاد می‌کند.
 
آیت‌الله منتظری در این فایل صوتی خطاب به مقام‌های قضایی حاضر، اعدام‌های تابستان سال ۱۳۶۷ را «بزرگ‌ترین جنایت جمهوری اسلامی» توصیف کرده و گفته است که تاریخ ما را به دلیل این جنایت محکوم می‌کند.
 
آیت‌الله منتظری، مقام‌های قضایی حاضر در جلسه را مسئول این اعدام‌ها و «جنایتکار» می‌خواند.
 
مقام‌های قضایی حاضر در این جلسه، حسینعلی نیری حاکم شرع وقت، مرتضی اشراقی دادستان وقت تهران، ابراهیم رییسی معاون وقت دادستان و مصطفی پورمحمدی نماینده وزارت اطلاعات در زندان اوین در آن زمان معرفی شده‌اند.
 
انتشار این فایل صوتی، با واکنش‌ها و انتقاد شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران مواجه شد.
 
صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد، محمد محمدی ری‌شهری وزیر سابق اطلاعات و محمدجعفر منتظری دادستان کل ایران از جمله افرادی هستند که از انتشار سخنان آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های سال ۶۷ انتقاد کردند.
 
مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این به ندرت درباره اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی و عقیدتی در تابستان سال ۶۷ سخن گفته‌اند.
 
اکثر زندانیان اعدام شده در آن سال را اعضای گروه‌هایی مانند سازمان مجاهدین خلق ایران، حزب توده ، فداییان و دیگر گروه‌های چپ گرا تشکیل می‌دادند که پیش از آن محاکمه شده و در حال گذراندن دوران زندان خود بودند.
 
نام و تعداد دقیق اعدام‌شدگان در سال ۶۷ که بسیاری از آنها به طور گمنام در گورستان خاوران دفن شده‌اند، هنوز کاملاً مشخص نیست.
 
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد تعداد آنها را دست‌کم ۱۸۷۹ نفر اعلام کرده، و آیت‌الله منتظری در خاطرات خود با تأکید بر این که رقم دقیق را به خاطر ندارد، این رقم را بین ۲۸۰۰ یا ۳۸۰۰ نفر اعلام کرده است.
 
با این حال گروه‌هایی از جمله سازمان مجاهدین خلق تعداد اعدام‌شدگان را بسیار بیش از این اعلام کرده‌اند.
+38
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  پسر اقای منتظری باید مشابه پسر اقای شریعتمداری کاملا اعتقاد پیدا کند که این امام زاده(جمهوری اسلامی)علاوه برانکه معجز نمیدهد بلکه کور هم میکند!؟وضمنا باید تا دیر نشده هرچه از پشت پرده نظام میداند (بنفع ملت)افشا کند.
  0
  12
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا
  بده ویکی لیکس بعد تحویلشون بده 😂
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  این رابطه جمهوری اسلامی با USA از صدر اسلام بوده اصلا کریم پوست کلفت(کریستف کلمب به زبان اجنبی) از بلاد اسلامی به قولی از خمین و به قولی از خلخال رفت امریکا را کشف کرد.تمامی امامان ما(نمونش خودم) همه توسط انگلیس ساخته و توسط USAپرداخت شدن که اوار به سر ملت ایران بشن!.نه غربی نه شرقی هزارتا جارو برقی ....امام خمینی لعنتالله علیه
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.