درباره عامل سومالیایی حمله به دانشگاه ایالتی اهایو چه می‌دانیم؟

 صبح روز دوشنبه (۲۸ نوامبر-۸ آذر) یک دانشجوی مهاجر سومالیایی به نام "عبدالرزاق علی ارتان" در دانشگاه ایالتی اُهایو امریکا ابتدا اتومبیل خود را به عابران کوبید و سپس با چاقوی قصابی به سوی عده‌ای دیگر حمله کرد.
 
این دانشجوی حدودا ۲۰ساله که دارای اقامت دائم ایالات متحده بود، دقیقه‌ای بعد از آغاز حمله‌ی خود با شلیک گلوله‌ی یک مامور پلیس از پا درآمد. با این وجود او توانست ۱۱ نفر را زخمی کند که حال یکی از مجروحان بحرانی گزارش شده است.
 
آن‌گونه که منابع امنیتی به رسانه‌های امریکایی گفته‌اند، "عبدالرزاق ارتان" تنها سه دقیقه قبل از آغاز حمله‌ی خونین خود بر روی فیسبوک نوشته بود: «از این‌که می‌بینم مسلمانان همه جا کشته و شکنجه می‌شوند خسته شده‌ام. دیگر نمی‌توانم تحمل کنم. امریکا! دخالت در کشورهای دیگر به ویژه امت اسلام را متوقف کن تا ما مسلمانان هم حملات "گرگ تنها" را متوقف کنیم. ما ضعیف نیستیم. ما ضعیف نیستیم. به یاد داشته باش!»
 
حملاتی "گرگ تنها" به حملات تروریستی گفته می‌شود که فرد بدون ارتباط مستقیم سازمانی اما با الهام گرفتن از یک گروه، جنبش، ایدئولوژی یا عقیده انجام می‌دهد.
 
"ارتان" در ادامه‌ی پُست فیسبوکی خود نیز انور العولقی "امام" امریکایی-یمنی عضو القاعده را که سال ۲۰۱۱ با حمله هدفمند پهپاد متعلق به دولت امریکا در یمن کشته شد، یک "قهرمان" توصیف کرده بود.
 
در همین حال، رسانه‌های امریکایی اظهارات دیگری از "عبدالرزاق ارتان" را نقل کرده‌اند که سه ماه قبل در روزنامه‌ی دانشگاه ایالتی اهایو منتشر شده بود.
 
او از جمله گفته بود: «دلم می‌خواهد که در فضای باز نماز بخوانم اما یک جورهایی از آن‌چه که در رسانه‌ها می‌گذرد می‌ترسم... اگر مردم من را در حال خواندن نماز ببینند نمی‌دانم که چه فکری خواهند کرد و چه اتفاقی خواهد افتاد. با این وجود من آن‌ها را سرزنش نمی‌کنم چرا که این تصویری است که رسانه‌ها در ذهن مردم درست کرده‌اند.»
 
بر اساس اطلاعات منتشرشده، "ارتان" از سال ۲۰۰۷ به مدت ۷ سال به همراه خانواده‌اش در یک کمپ پناهندگان در پاکستان زندگی می‌کرده تا این‌که در سال ۲۰۱۴ مجوز ورود به امریکا و اقامت دائم در این کشور را به دست می‌آورد.
 
او پیش از آغاز تحصیل در دانشگاه ایالتی اهایو در پاییز امسال، دو سال دانشجوی "کالج عمومی کلمبوس" بوده است.
+31
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  آزاد اندیش۳۳۲۲ - یورک، انگلستان

  سومالیایی هایی که من در لندن دیدم اگر خدای نکرده روزی قدرت بگیرند همه ما را سر می برند. یکی از عجیب ترین ملت های دنیا هستند.
  0
  47
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  dajal1945 - اصفهان، ایران

  فکر می کنی حالا در مورد مسلمونا چی فکر می کنند. تو همون کشور آشغالت می موندی. رفتی مهد آزادی دوس داری همه مثل تو انتر فکر کنند. همون بهتر که هلاک شد تا باشه از این مسلمونای حـ... کشته بشن. یک دونشونم برا بشریت زیاده
  1
  40
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سخت کوش - کردستان، ایران

  مقصر خود آمریکاست که چوب تو لونه زنبور میکنه. اگه آمریکا به جای کشتن زنبور لونه زنبور رو نابود کنه بهتره .وهابیها عربستان ریشه اصلی جهاد هستن.خود قرآن کریم فرموده اگه گروهی ازکافران با شما پیمان صلح دارن با انها مبازره نکنید تا زمانی که بر علیه شما پیکار نکردن.
  33
  12
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان
  آفرین به تو خیلی کارت درست بود . اولا که مردمان آمریکا و اروپا لیاقتشون همینه که همینا بیان و پناهجو بشن براشون . شما اروپاییها و آمریکاییا باید بدتر از این سرتون بیاد . همین داعش و القاعده ایی که خودتون ساختین و به جون مردم بیگناه انداختین داره کمکم دودش میره توی چشم خودتون . باید بدتر از این سرتون بیاد . باید طعم اون زجری رو که مردم ایرانمون دارن 38 ساله دارن میچشن به خاطر اون خمینیی که به جون ایرانمون انداختین رو باید شما هم بچشین . آفرین و احسنت به این جوان و امیدوارم که دوباره و بدتر از این و بدتر از 11 سپتامبر به سرتون بیاد .
  10
  15
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  تظاهر و عقده حقارت در این جاهلها به حدی زیاده که برای خودنمایی میگه میخوام در جاهای عمومی نماز بخونم !!! دِ خب تو غلط میکنی که اعتقادات شخصیت رو میخوای باهاشون تظاهر کنی و در مکان عمومی نماز بخونی ! پس اینهمه خودتون رو جر میدین که نماز خونه و مسجد بسازین برای چیه ؟ بگو با این کارم دلم میخواد مردم رو بترسونم ، تظاهر کنم به روحانی بودن ، خودت رو بهتر از دیگران بدونی و برخ بکشی که ای ملت ببینین چه ادم پاک و مطهری هستم من ! نمیدونم دانشجوی چی بوده این اما ادم الاغی که در دانشگاه درس میخونه و همه جور ازمایشگاه و کتابی در اختیارشه ولی باز به قصه های دختر شاه پریان و الاغ پرنده اعتقاد داره باید با تخماق زد تو سرش و شرش رو از دنیا کم کرد. امیدوارم ترامپ تصمیم جدی ای برای اینها بگیره ، مساجدشون رو تعطیل و هر کس ادعای قانون شریعه داره اخراج و دیپورت کنه. و برای کلیسا و مسجد مالیات سنگین ببنده.
  0
  20
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  paydar22 - لاهه، هلند
  والله اگر امریکا و هم پیمانانش در بعضی از منطقها حضور نداشت الان نیمی از دنیا در اتش جنک فرقی و دینی بین خود مسلمانان نابو و خالی از سکنه انهم بخاطر استفاد از سلحهای گشدار جمعی میبود بیشترین کمکهای دنیا به جهان سوم از سوی امریکا و هم پیمانانش میباشد جالب این هست انانی که شکماشان را با نان اب امریکا خود را سیر میکنند. دشمن امریکا هستند به هر حال لعنت و مرک بر تروریست
  3
  13
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  انشاالله همین لحظه نردبان گذاشته و با حورى هاى هفتاد متره محشور است! از جمیع مومنان تقاضا میشود که انرژى مثبت به جانب عبدارزاق فوت کنند تا در امر کامجویى از حوریان موفق و سر بلند از آب در آید.
  2
  18
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  چون روش نشده در فضاى باز نماز بخونه، گفته که پس در فضاى باز با ماشین محکم میکوبم به عده اى پیاده سرا پا تقصیر! ببینید چقدر اعتبار براى اسلام و عقاید آقاى باور عمیق خرید. فکر کنم از فردا اکثر دانشجویان آمریکایى ختنه کنند و به اسلام بگروند.
  2
  17
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان

  اخه مردتیکه ان وقت در امریکا چه ....می خوری. سومالی را اسلام و تفکرات ....اسلام به این روز انداخته .
  0
  34
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک

  امیدوارم ملانیا به ترامپ بگه اگر ریشه این عمریها رو نزنی بسترم (رختخوابم) رو ازت جدا میکنم.
  41
  5
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  CanIR1393 - کانادا، کانادا
  اون موقع که من تو اتاوای کانادا کار می کردم یه عالمه سومایایی دیدم که خیلی رفتارشون درست بود و خیلی قانونمد و خون گرم بودند خیلی هم به ایرانی ها ارادت داشتند. و خیلی وقت ها به من کمک کردند مخصوصا تو کار پیدا کردن. ولی متاسفانه تو دانشگاه سومالیایی هایی که باهاشون آشنا شدم آدم های عوضی و خیلی نامردی بودند. کلا تو دانشگاههای کانادا افراد افراد اسلامی دیونه زیاد هستش تنها سومالیایی ها و پناهندها نیستند.
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.