مطهری: مشکل اصلی قوه قضائیه این است که خود را به هیچکس پاسخگو نمی‌داند

علی مطهری (ایستاده) نایب رئیس و علی لاریجانی رئیس مجلس ایران علی مطهری نائب رئیس و نماینده مجلس ایران درباره برخورد قضایی با محمود صادقی نماینده ای که به دلیل سئوال درباره حساب های بانکی رئیس قوه قضائیه در معرض بازداشت قرار گرفته، در نامه ای سرگشاده این روند را باعث "بی خاصیت" شدن مجلس خوانده و گفته که "مشکل اصلی قوه قضائیه این است که خود را به هیچکس پاسخگو نمی داند".
 
آقای مطهری امروز ۹ آذر (۲۹ نوامبر) در نامه ای به عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران نوشت: "با روشی که دادستانی در پیش گرفته است مجلس به صورت یک موجود بی خاصیت و همیشه نگران از احضار و بازداشت در خواهد آمد".
 
محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس حدود دو هفته پیش خواستار توضیح مقام‌های قوه قضائیه درباره "شایعات" مربوط به حساب‌های مربوط به این قوه شده بود. صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه چندی بعد او را نماینده‌ای توصیف کرد که "با کمال وقاحت" تهمت زده و عمل او را "مایه شرمساری" دانست.
 
مأموران دادستانی دو شب پیش با مراجعه به منزل آقای صادقی تلاش کرده بودند که او را بازداشت کنند، اما با مقاومت او رو به رو شدند.
 
آقای صادقی دیروز گفته بود که "جلب غیرقانونی" او با پیگیری مسئولان فعلا منتفی شده اما ساعاتی بعد عباس جعفری دولت آبادی گفت که دستور جلب آقای صادقی به قوت خود باقی است. بیشتر بخوانید
 
به گفته دادستان تهران "در پرونده مطروحه علیه آقای محمود صادقی، هشت فقره شکایت خصوصی و سه فقره اعلام جرم عمومی مطرح شده است".
محمود صادقی، نماینده تهران اقدام به جلبش از سوی قوه قضائیه را "غیرقانونی"خوانده است. دادستان تهران می گوید که دستور جلب آقای صادقی کماکان معتبر است آقای مطهری در نامه امروز خود خطاب به دادستان تهران نوشته است: "جناب عالی به تبع رئیس محترم قوه قضائیه تذکر جناب آقای دکتر محمود صادقی در جلسه علنی مجلس درباره حساب های بانکی قوه قضائیه را جرم تلقی کرده و آنگاه به بهانه هشت فقره شکایت خصوصی ایشان را احضار و سپس حکم جلب وی را صادر کرده اید، در حالی که اگر آن شکایت های خصوصی جدی بود چرا قبلا رسیدگی نشده و بلافاصله بعد از تذکر مذکور به جریان می افتد؟"
 
او خواستار پاسخگویی قوه قضائیه به ابهام ها درباره حساب های بانکی رئیس این قوه شده و خطاب به آقای جعفری دولت آبادی نوشته است: "از نظر شما به تبع رئیس قوه قضائیه قانون نظارت بر رفتار نمایندگان قانون درستی نیست و تشخیص جرم مختص قاضی است و هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان صلاحیت تشخیص جرم را ندارد، در حالی که ما می گوییم هر گونه احضار یک نماینده توسط دادستانی باید با اجازه این هیئت باشد، به این معنی که اگر این هیئت اتهام او را خارج از حیطه وظایف نمایندگی تشخیص داد، دادستانی مجاز به احضار اوست".
 
مطابق قانون اساسی ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اجرای وظایف نمایندگی خود دارای مصونیت قضایی هستند و در صورت بروز هرگونه تخلف از سوی آنها، "هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان" که یک سازوکار نظارتی در درون مجلس است باید به موضوع رسیدگی کند.
صادق و علی لاریجانی روسای قوه قضائیه و مجلس ایران آقای مطهری خطاب به دادستان تهران گفته "اگر نگاه شما را ملاک قرار دهیم هر روز تعدادی از نمایندگان باید در راه مجلس و دادستانی باشند چون هر روز از رئیس جمهور و وزرا انتقاد یا سئوال می کنند و در برخی موارد بعدا معلوم می شود که آن طور نبوده است. مشکل اصلی قوه قضائیه این است که خود را به هیچکس پاسخگو نمی داند و اساسا شأن خود را اجل از پاسخگویی می داند."
 
علی مطهری خواستار "تجدید نظر" دادستانی در رویکرد خود به مجلس شده است. پیش از این احمد توکلی از نمایندگان سابق مجلس هم گفته بود "اقدامات دادستان تهران برای نظام مسئله سازی می کند".
+94
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  کمی به قیافه و طرز نگاه این دوطفلان مظلوم , از جمع پنج تنان معصوم نگاه کنید. در پس این نگاه پر رمز و راز چه می بینید.؟ صداقت و عدالت .؟ یا قصاوت و عداوت؟
  0
  20
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  karaji - کرج ، ایران
  خیلی‌ جالبه اینا هیچکدوم همدیگر رو قبول ندارند و آدم به حساب نمیارند ، ملت هم اینارو قبول ندارند حالا حکومت هم می‌کنند ، این که میگن ایران کشور پیچیده‌ای هست شاید به همین دلایله !!
  0
  15
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  KARAJI کرجی ایران. جناب کرجی شما مگر چند روز قبل در همین سایت ندیدید که فردی با 2 تصویر یکی یک ملا و دیگری یک مرد جوان خوش نیپ تحصیلکرده از مردم سئوال میکند ایا شما در هنگام اضطرار زن یا خوار و مادر ت تحویل اخوند میدهی یا مرد خوش تیپ. حتما دیدی یا نه؟؟؟؟ این مردم چه جواب دادند؟؟ اینمردم گفتند ما زن و بچه خود را باخوند تحویل میدهیم. اخر شما از این مردم چه توقعی دارید؟؟ شما از کدام ملت حرف میزنید.؟؟ شما چند نفر که در این سایت ها حضور پیدا میکنند و گاها چرت و و پرت هم مینویسند را تمام مردم ایران میدانید. اگر اینطوری فکر میکنید پس شما هم از معرکه پرت هستی
  2
  1
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا
  کلا تو ایران هیچ ارگان دولتی پاسخگوی هیچ چیزی نیستش
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.