جزئیات جدید از حادثه قطار تبریز ـ مشهد

مدیرکل راه‌آهن آذربایجان جزئیات جدیدی از حادثه قطار تبریز ـ مشهد را تشریح کرد.
 
سیدحسن موسوی در تشریح چگونگی رخداد این حادثه می‌گوید: طبق گزارش کمیسیون عالی سوانح، قطار تبریز – مشهد در ساعت ۱۱:۵۰ صبح از تبریز حرکت کرده و بعد از طی مسافت یک‌هزار و ۲۵ کیلومتر به ایستگاه گرداب می‌رسد که بعد از آن به سمت ایستگاه هفت خوان ادامه مسیر داده و نزدیک ایستگاه هفت خوان به دلیل برودت هوا، قطار دچار افت فشار هوا شده و توقف می‌کند.
 
وی ادامه داد: بعد از اینکه برای تعمیر و رفع مسائل فنی مشغول بودند، از سمت دیگر قطار سمنان مشهد در ساعت ۷:۱۰ به ایستگاه گرداب وارد می‌شود و به سمت هفت خوان حرکت می‌کند که البته مابین ایستگاه گرداب و هفت خوان تراک‌بندی وجود دارد و می‌توان از وسط این ریل‌ها دو قطار را رد که این مسیر مجهز به سیستم ATC است.
 
مدیرکل راه‌آهن استان با اشاره به اینکه هنوز قطار تبریز به سمت مشهد متوقف بود، قطار سمنان به طرف مشهد طبق روشن شدن سیستم مرکزی نزدیک ۶ کیلومتری قطار اولی به صورت اتوماتیک وار توقف می‌کند و بلافاصله چراغ قرمز می‌شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه قطار دومی متوقف شده و چراغ تراک نیز روشن می‌شود متوجه می‌شوند تراک بعدی مشغول بوده و ادامه حرکت امکان‌پذیر است.
 
وی افزود: با توجه به اینکه زمان وقوع حادثه در اوایل صبح بوده و کشیک کنترل نیز تعویض شده بود، مسئول قطار سمنان به طرف مشهد از کشیک کنترل دلیل توقف را سئوال می‌کند ولی CTC Man یا مسئول کنترل به لکوموتیوران دستور حرکت می‌دهد و حتی پیام دیگری از قطار دوم مبنی بر اینکه قطار به صورت اتوماتیک متوقف شده نیز ارائه می‌شود ولی مسئول کنترل دستور خارج کردن قطار از سیستم CTC را می‌دهد تا قطار بتواند حرکت کند.
 
وی با تأکید بر اینکه چند باری مسؤول کنترل بی‌توجه به این مساله و بررسی علل توقف قطار اولی دستور حرکت قطار دومی را صادر می‌کند، بیان کرد: با توجه به اینکه این دستور را CTC Man نمی‌تواند به تنهایی بدهد و باید از چند لایه عبور کند و باید کنترل مرکزی تمام جوانب را کنترل و سپس اجازه حرکت به قطار دهد ولی متاسفانه مسؤول کنترل CTC دستور خودسرانه به لکوموتیوران داده است و البته خود لکوموتیوران نیز نباید فقط به دستور CTC Man اکتفا می‌کرد و قطار را از حالت CTC خارج نمی‌کرد.
 
موسوی با بیان اینکه نزدیکی قطار تبریز به طرف مشهد که مسیر قوسی است و تپه‌ها به گونه‌ای است که امکان دید از فاصله دور نبود در ۵۰۰ متری قطار متوقف شده اقدام به ترمز می‌کند و فقط ۴۰ کیلومتر از سرعت کاسته شده و با سرعت در حدود ۹۰ کیلومتر واگن انتهایی قطار تبریز مشهد برخورد کرده که بیشترین آسیب را دیده و همچنین واگن یکی مانده به انتها نیز دچار حادثه شده است.
 
وی با یادآوری اینکه متاسفانه محل حادثه هم قوسی و ناهموار بود و از این رو در امدادرسانی بسیار با مشکل روبه‌رو بودیم، ابراز کرد: در این شرایط امکان امدادرسانی با سرعت کمی نسبت به حالتی که خط ریل در کنار جاده باشد را دارد؛ برای اینکه گروه امدادرسانی به محل حادثه بلاک ایستگاه راه‌آهن گرداب و هفت‌خوان برسند حدود هفت کیلومتر راه‌سازی اضطراری صورت گرفته تا بتوان وسائل امداد به محل برسد.
+33
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  این تصادف یک حادثه عادی هست ولی حادثه غیر عادی فعلا بی صدا هست ، متاسفانه یک عده از هموطنان داعش وار ما ، در فیسبوک بوک تصادف قطار را به همدیگر تبریک می گفتند و بی شرمانه توضیح می دادند که خوب شد عده ای از ترک ها مردند و چندین مطلب لجنی ، در این میان یک عده از هموطنان فعال مدنی هم کامنت آنها را با مشخصات کپی کرده و پخش کرده اند تا آبروی هر چه بی فرهنگ و عقده ای رفته و شناخته شود .
  9
  8
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۰۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Unkn0wn - اصفهان، ایران
  ماست مالی شد رفت پی کارش
  0
  9
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۰۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  کاپیتان لیچ. - لندن ، انگلستان
  احتمالآ ctc man شیشه ای یا حشیشی چیزی زده اومده سر کار توهم زده همه رو قاطی کرده. حبس ابد کنید تا بفهمه یک من ماست چقدر کره داره.
  0
  5
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  فیزیکدان خوشحال - تهران، ایران
  مسولین این حکومت که بلد نیستن درست فارسی حرف بزنن. از سایت ایرانیان یوکی خواهش می کنم قبل از انتشار صحبت های این عزیزان ،(!!! ) یه مقدار روی دستور زبان جمله ها کار کنند، که خواننده متن رو متوجه بشه با تشکر.
  2
  6
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.