تاثیر باورنکردنی ورزش منظم روی مغز

ورزش منظم برای بدن مفید است زیرا به ‌سلامت قلب و عروق، عضلات، استخوان ها و سیستم تنفس کمک می‌کند. ورزش به‌ ویژه زمانی که با تغذیه سالم همراه باشد، باعث کاهش وزن اضافه می شود و کمک می‌کند تا وزن ایده ال را حفظ کنید. اما آیا می‌دانستید که ورزش کردن برای سلامت مغز نیز مفید است؟
 
به گفته محققان ، دوچرخه‌ سواری،بدمینتون، شنا، صخره ‌نوردی و پیاده ‌روی تند، روند خون رسانی در مغز را تقویت می‌کند و همچنین با تولید برخی مواد شیمیایی در مغز برای ماده خاکستری بسیار مفید است. برای سالم و قوی نگه‌ داشتن سیستم‌های مختلف بدن وهمچنین مغز به‌ طور منظم حداقل 3 تا 5 بار در هفته نیم ساعت ورزش کنید. در ادامه مطلب به برخی تاثیرات شگفت‌انگیز ورزش منظم روی مغز اشاره می شود.
 در برابر استرس مقاوم ‌تر می‌شود:
همه ما می‌دانیم که استرس زیاد سلامت ذهن و بدن را تهدید می کند. ورزش، از مغز در برابر اثرات منفی استرس محافظت می کند. اثرات مثبت ورزش، ، نورون‌های آسیب دیده قسمت‌هایی از مغز که بیشترین آسیب را از استرس می بیند، کاهش می دهد و نورون های جدید ایجاد می شود . به همین دلیل است که ورزش بهترین راه مقابله با استرس است.
 اضطراب را کاهش می‌دهد:
نتایج تحقیقات متعدد نشان می‌دهد، ورزش منظم با اضطراب مقابله می‌کند . ورزش‌های شدید اضطراب زنان را مهار می‌کند.
خلق‌ وخو را بهبود می دهد و افسردگی را کنترل می‌کند:
ورزش منظم افسردگی را کاهش می‌دهد و همان تاثیر قرص‌های ضدافسردگی را دارد.
 حافظه را تقویت می‌کند:
نتایج بررسی ها نشان می‌دهد، ورزش منظم به مدت 30 دقیقه ، روند ذخیره‌ سازی و فراخوانی اطلاعات مغزی را تسریع می‌بخشد. همچنین، بررسی‌های علمی نشان می‌دهد که ورزش‌های متوسط تا شدید برای حافظه طولانی‌ مدت مفید است.
 خطر بروز سکته خاموش را کاهش می‌دهد:
سکته خاموش نوعی سکته است که با کاهش جریان خون ، به قسمتی از مغز آسیب می‌رساند بدون این‌ که علایم بیرونی نشان دهد. کارشناسان می‌گویند، ورزش منظم ازجمله ورزش های هوازی خطر این سکته را تا 40 درصد کاهش می دهد.
 خواب آرام ایجاد می‌کند:
ورزش کردن حداقل چند ساعت قبل از خواب توصیه نمی‌شود زیرا آدرنالین موجود در خون باعث می‌شود دچار بی‌خوابی شوید. درحالی‌که ورزش کردن در وسط روز یا صبح کمک می‌کند تا بهتر بخوابید. افرادی که از اختلال بی‌خوابی رنج می‌برند می‌توانند از ورزش کردن سود ببرند.
 حمله میگرن را دورنگه می‌دارد:
آیا از ترس این‌که دچار حمله میگرن شوید، از ورزش کردن می‌پرهیزید؟ به شما توصیه می کنیم به ورزش‌های سبک روی بیاورید. اگر مبتلا به میگرن هستید، به ورزش کردن ادامه دهید زیرا نتایج بررسی ها نشان می دهد، دوچرخه‌سواری 3 بار در هفته به مدت 3 ماه تکرر حملات میگرن را کاهش می‌دهد.
+15
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.