آیا احتمال تغییر در نتیجه انتخابات آمریکا وجود دارد؟

روز گذشته، درخواست جیل آستین، یکی از نامزدهای انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا برای بازشماری آرای این انتخابات، با حمایت هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات ها در انتخابات مذکور مواجه و سبب شد جنجال جدیدی در این موضوع برانگیخته شود؛ اما موضوع بازشماری آرای انتخابات تا چه حد جدی است و آیا احتمالی برای تغییر نتایج وجود دارد؟
 
به گزارش «تابناک»، در پی درخواست جیل آستین، نامزد «حزب سبز» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای بازشماری آرا در ایالت ویسکانسین، ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون نیز حمایت خود را از این موضوع اعلام کرد. افزون بر این، یکی از وکلای این ستاد در گفت و گو با «واشنگتن پست» فاش کرده که کلینتون و همراهانش خواستار مشخص شدن نقش احتمالی «نفوذ خارجی» در این انتخابات نیز هستند.
 
مارک الیاس، وکیل ستاد انتخاباتی کلینتون اعلام کرد که این ستاد، صدها پیام، ایمیل و تماس تلفنی دریافت کرده که خواستار انجام اقدامی شده اند؛ هرگونه اقدامی که ممکن است به نحوی سبب تغییر در شمارش آرا به ضرر کلینتون، به ویژه در ایالت های میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا شده باشد. در مجموع این سه ایالت، ترامپ تنها 107 هزار رأی از کلینتون جلوتر اعلام شده است.
 
به گفته الیاس، ستاد کلینتون هیچ گونه مدرک مشخصی درباره احتمال هک شدن سیستم های شمارش آرا اعلام نکرده، اما به خاطر اختلاف بسیار اندک آرا و همچنین به دلیل آنچه وی میزان «مداخله آشکار خارجی در طول مبارزات انتخاباتی» خوانده، اعضای ارشد این ستاد طی دو هفته اخیر اقداماتی را انجام داده اند تا درباره وجود یا عدم مداخله خارجی در آرا اطمینان حاصل کنند.
 
بنابراین، به گفته الیاس، ستاد انتخاباتی کلینتون نیز در ابتکار مطرح از سوی آستین برای بازشماری آرا در ویسکانسین مشارکت کرده و این کار را هم از طریق ارسال نماینده ای برای نظارت بر شمارش دوباره آرا و هم – در صورت لزوم – معرفی وکیلی برای پیگیری موضوع در دادگاه انجام خواهد داد. به گفته وی، در صورتی که آستین در پنسیلوانیا و میشیگان هم خواستار بازشماری آرا شود، کلینتون با وی همراه خواهد بود.
امکانی برای تغییر آرا وجود دارد؟
به گفته ریچارد هاسن، استاد حقوق در دانشگاه کالیفرنیا، این تلاش برای بازشماری آرا از یک منظر غیرمعمول است، زیرا مدت ها پس از آن صورت می گیرد که کلینتون نتایج انتخابات و پیروزی ترامپ را پذیرفت و از سوی دیگر، به درخواست نامزد حزب ثالثی صورت می گیرد که خود هیچ گونه شانسی برای پیروز شدن و تغییر آرا به نفع خویش ندارد. خود کلینتون نیز عملاً شانسی ندارد، زیرا برای پیروز شدن، می بایست به جز ویسکانسین، آرای میشیگان و پنسیلوانیا را نیز داشته باشد.
 
البته اینکه نتایج آرا در آمریکا به سبب بازشماری آرا تغییر کند، امر بی سابقه ای نیست؛ برای نمونه، سناتور آل فرانکن از مینه سوتا، توانست پس از چند ماه فرایند بازشماری و سپس دعوای حقوقی، نتیجه آرا را به ضرر نرم کلمن که ابتدا پیروز اعلام شده بود، تغییر دهد، ولی در این گونه موارد، اختلاف آرا چند صد رأی است، نه چند هزار رأی و نامزد مخالف نیز نتیجه را از قبل نپذیرفته است.
 
هاسن بر همین اساس می گوید: «من فکر نمی کنم که هیچ گونه شانس واقع بینانه ای وجود داشته باشد که حتی در صورت انجام بازشماری در میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین، نتیجه آرا در این ایالت ها و یا به طور کلی در انتخابات ریاست جمهوری تغییر کند».
واکنش ترامپ و آستین
دونالد ترامپ، نامزد پیروز انتخابات آمریکا، روز گذشته در بیانیه ای اعلام کرد که درخواست بازشماری آرا، «صرفاً روشی است که با استفاده از آن، جیل آستین که کمتر از یک درصد مجموع آرا را به دست آورد و در بسیاری از ایالت ها حتی نامش در فهرست نبود، صندوق های خود را با پول پر کند».
 
در ادامه این بیانیه آمده است: «مردم حرف هایشان را زده اند و انتخابات تمام شده است... و همانطور که هیلاری کلینتون خودش پس از پذیرش پیروزی من در انتخابات گفت، ما می بایست این نتیجه را بپذیریم و سپس آینده را مدنظر قرار دهیم».
 
پس از آن و در اواخر شب گذشته، ترامپ در توئیتر نوشت که طرح ارائه شده از سوی حزب سبز – که وی آن را «شیادی» توصیف کرده – اکنون همراهی دموکرت ها را که به شدت شکست خورده و خود را باخته بودند نیز به دست آورده است.
 
اما جالب اینجاست خود آستین نیز با انتشار توئیتی، اقدام کلینتون را مورد انتقاد قرار داد. وی اظهار داشت: «چرا هیلاری کلینتون که شکست در مقابل دونالد ترامپ را پذیرفته، خواستار بازشماری شده است؟ شما نیم توانید در موضوع دموکراسی، باری به هر جهت عمل کنید».
 
به هر ترتیب، با توجه به دیدگاه های کارشناسان و همچنین روند موجود، نمی توان انتظار داشت که طرح موجود آستین برای بازشماری آرا بتواند به تغییر و تحولی منجر شود که تغییر در نتیجه انتخابات را به همراه داشته باشد. در این میان، به نظر می رسد اعلام همراهی کلینتون نیز بیش از آنکه یک اقدام از پیش سنجیده باشد، صرفاً تلاشی در راستای فرونشاندن احساسات هواداران و القای این نکته است که وی تا آخرین لحظه برای آرای آن ها تلاش کرده است.
+37
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  koros_nl - امستردام، هلند
  ای بابا شما هم به کلمه نفوذ و نفوذی رسیدید ؟!!
  3
  20
  یکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Herzl - امستردام، هلند
  تا گفتند به گزارش تابناک بفهمید این خبر صد در صد جعلی و دروغ هست.
  6
  16
  یکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.