«عربستان به دنبال اخراج جمهوری اسلامی از سازمان همکاری اسلامی»

حسین علیزاده , دیپلمات پیشین در فنلاند
نظام حاکم بر ایران یکی از پایه‌های مشروعیت خود را «اسلامی» بودن می‌داند. نظام جمهوری اسلامی همچنین خود را ام‌القرا (مادرشهر) جهان اسلام و رهبر خود را «ولی امر مسلمین جهان» می‌داند. هزینه‌ای که نظام جمهوری اسلام در ترسیم این مشروعیت خرج کرده بر کسی پوشیده نیست.
 
حال تصور کنید که در تنش حاکم میان تهران و ریاض، عربستان بتواند جمهوری اسلامی را از تنها نهاد و مهم‌ترین نهاد اسلامی یعنی سازمان همکاری اسلامی اخراج یا تعلیق کند. حتی تصور چنین رویدادی، تصوری مهیب است که کشوری با داعیه ام القرا بودن و رهبری با داعیه ولی امر مسلمین بودن، از سازمان همکاری اسلامی اخراج شود.
 
از این دردناک‌تر اینکه اگر این رویداد تلخ توسط رقیب منطقه‌ای ایران یعنی عربستان سعودی اتفاق بیافتد، تلخی آن صد چندان خواهد بود.
 
اما، آیا قرار است جمهوری اسلامی از سازمان همکاری اخراج یا تعلیق شود؟ پاسخ را باید در اقدامات ایذائی جویا شد که ریاض با بهره بردن از دیپلماسی سازمانی در صدد اجرای آن است. بنا به اعلام شبکه العربیه (وابسته به عربستان) شورای روابط بین الملل خلیج فارس از کشورهای اسلامی درخواست کرده تا به دلیل آنچه‌این شورا «رفتارهای زیانبار و فرقه‌گرایانه ‌ایران» نامیده جمهوری اسلامی را از سازمان کنفرانس اسلامی اخراج کند.
 
تا اینجای کار چنین درخواستی جز یک تقاضای غیرالزام آور نیست ولی آنچه مهم است بازتاب این خبر است که جمعی از کشورهای منطقه برای اولین بار در تاریخ روابط ایران و عرب، خواستار اخراج ایران از سازمان همکاری اسلامی شده‌اند.
 
صرف چنین درخواستی خود لطمه حیثیتی برای هر کشوری می‌تواند باشد حتی اگر صورت واقع به خود نگیرد. گرچه اعمال چنین تنبیهی بر ضد جمهوری اسلامی تا اینجا چیزی در حد لفظ است ولی از یاد نباید برد که چهار سال پیش از این، سازمان همکاری اسلامی با اجماع آراء عضویت سوریه را در این سازمان به حالت تعلیق در آورده است. در آن رأی‌گیری تنها مخالف تعلیق عضویت سوریه در سازمان همکاری اسلامی، ایران بود.
 
اینک شواهدی در دست است که برخی کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی به دنبال اعمال سناریوی مشابه هستند با این تفاوت که ‌این بار جمهوری اسلامی را هدف این اقدام خود دارند تا عضویتش را در سازمان همکاری اسلامی تعلیق یا آن را اخراج کنند.
 
ماه گذشته ۱۱ کشور عربی در نامه‌ای به بان گی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد «ادامه نقش منفی ایران که باعث درگیری و بی ثباتی در منطقه شده و همچنین سیاست‌های توسعه‌طلبانه، عدم رعایت حق حاکمیت ملی و مداخله‌های پی در پی در امور داخلی کشورهای عربی» هشدارداده بودند.
 
این کشورها شامل شش کشور شورای همکاری خلیج فارس (بحرین، کویت، عمان، قطر، سعودی و امارات) و پنج کشور دیگر عربی از جمله مصر، اردن، مراکش، سودان و یمن هستند. در میان این کشورها به ویژه حضور عمان که به طور سنتی واجد روابط حسنه با تهران است، به دلیل چرخشی که در سیاست خارجه‌اش در برابر ایران مشاهده می‌شود، بسیار تامل‌برانگیز است.
 
به دنبال آن نامه به دبیرکل ملل متحد، فعالیت‌هایی از برخی کشورهای عربی دیده می‌شود که به دنبال اخراج جمهوری اسلامی از سازمان همکاری اسلامی هستند. در این میان نقش عربستان به وضوح بارز است. این کشورها از جمله در سیزدهمین اجلاس سران کنفرانس اسلامی در استانبول در بیانیه پایانی که از تصویب تک تک کشورهای عضو (از جمله عراق و لبنان) گذشت، حزب‌الله لبنان را سازمانی تروریستی و جمهوری اسلامی را حامی ‌تروریسم معرفی کردند.
 
دیپلماسی فعال عربستان در این سازمان به گونه‌ای بود که امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه‌ ایران، سازمان همکاری اسلامی را به اداره‌ای از ادارات وزارت خارجه سعودی توصیف کرده بود.
 
نفس چنین اظهار نظری از سوی معاون وزیر خارجه خود گویای دستِ باز عربستان در بهره بردن از سازمان همکاری اسلامی در راستای منافع خود است.
 
در دیگر اقدام اخیر خود، سازمان همکاری اسلامی در توبیخ حوثی‌های یمن موافقت خود را در مورد ارجاع مسئله «بمباران مکه» به سازمان ملل اعلام کرده است.‌ بنا به ادعای عربستان، هدف حوثی‌ها از شلیک یک موشک بالستیکی به درون خاک عربستان هدف قرار دادن مکه بود.
 
چنانچه مشاهده می‌شود عربستان و کشورهای اقماری‌اش با بهره بردن از انفعال سیاست خارجی جمهوری اسلامی، فعالانه از سازمان همکاری اسلامی برای پیشبرد اهداف خود استفاده مفید کرده‌اند. هیچ دور از اندیشه نیست که با درخواستی که از سوی شورای روابط بین الملل خلیج فارس از سازمان همکاری اسلامی شده مسئله تعلیق یا اخراج جمهوری اسلامی از سازمان همکاری اسلامی صورت جدی به خود بگیرد؛ همچنان که پیشتر این سازمان عضویت سوریه را نیز به حالت تعلیق در آورد.
 
این سازمان در سند تاسیسی‌اش که مورد امضای ایران نیز قرار گرفته بود، خود را نماینده «امت اسلامی» توصیف کرده است. روشن است که اخراج یا تعلیق ایران از این سازمان به معنی اخراج و تعلیق از عضویت در «امت اسلامی» تلقی خواهد شد. چنین تلقی از نظر حیثیتی ضربه مهیبی به کشوری است که خود یکی از اعضای موسس سازمان همکاری اسلامی بوده است. این ضربه حیثیتی آن گاه دردناک تر خواهد بود که همگان بدانند موتور محرک برای چنین اقدامی ‌علیه تهران عربستان است.
 
ماه‌های پیش رو، مشخص خواهد کرد که مسئله تعلیق یا اخراج جمهوری اسلامی از سازمان همکاری اسلامی تا کجا امکان تحقق دارد ولی آنچه از هم کنون قابل نتیجه‌گیری است، عبارت است از:
 
یکم؛ انفعال مطلق جمهوری اسلامی در درون سازمان همکاری اسلامی
 
دوم؛ بهره برداری فعالانه عربستان از سازمان همکاری اسلامی به نفع اهداف خود
 
سوم؛ ضربه حیثیتی که تا همینجا طرح چنین تقاضایی به جمهوری اسلامی زده است.
+95
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  سهیل ایرانی - برلین، آلمان

  خودشون بیان بیرون نیازی به اخراج نیست. سازمان همکاری اسلامی دیگه از کجا پیدا شده؟؟ همکاری سر چی؟؟ هدف این سازمان چیه اصلا؟؟
  7
  51
  جمعه ۰۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی

  گوشش رو بگیرید و با تیپا بندازینش بیرون ، اخه کدوم اسلام کدام دین؟ مگه مجوس رافضی از اسلام بویی برده که بخواهید اون رو عضوی از اعضاء بدونید تو اخرین جلسه همه با قاطعیت رای دادین که حزب اللات لبنان تروریستیه و بعد هم نظام نمرود مانند بشار اسد رو هم که دست به قتل عام مسلمانها زده رو انداختید بیرون اما به نظر من باید از اول گوش این اخوندا رو میگرفتین مینداختین بیرون. اینا نباشن تمام امت اسلامی در صلح و صفا زندگی میکنن پس مجوس رافضی رو بندازید بیرون ، اینها خودشون رو ولی امر مسلمین جهان میدونن حال انکه نه فقط مسلمانها که شبعیان اعتدال گرا هم این واژه مسخره رو قبول ندارن اینها به دو ملیون جامعه اهل سنت تهران اجازه ساخت یک مسجد رو نمیدن بعد کجاشون مسلمانه این مشرک های ضریح پرست و قبر پرست
  82
  42
  جمعه ۰۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران

  عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد :) .
  12
  77
  جمعه ۰۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  باباجان - لندن، انگلستان
  منتظر باشیم اتحادیه اروپا برای شما دعوت نامه خواهد فرستاد ، چون با همسایه و هم دین خود نمی سازیم !
  22
  18
  جمعه ۰۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  خوب اینکه عربستان چنین کار ی بر علیه نظام اسلامی ایران انجام دهد میشود تصویه حساب و انگاه جهان اسلام دوقطبی میشود سنی و شیعه , ممکن است جنگی بزرگ بین این دو قطب ایجاد شود . البته برای زنده نگاه داشتن دین اسلام سنی و شیعه باید از این جنگها را در بین خودشان درست شود . چون عقل و هوش بیشتر مردم کشورهای اسلامی به عقب بر میگردد . همان طور که در جنگ ایران و عراق بیشتر ما شاهد بودیم که هر دو طرف همدیگر را کافر به حساب می اوردن و در اخر هم هر دو اعلام کردن ما برنده شدیم و بازنده مردمی بودن که با نام پاسداری از دین شیعه و سنی به جنگ بر علیه هم رفتند.
  4
  34
  جمعه ۰۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان

  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. حرفت درسته و امیدوارم همین بشه.هم به نفع عربهاست و هم به نفع مردم ایران(کمتر پول برای همچین سازمانهایی خرج میشه) در کل زیاد نگران نباش آخوندها با این کاراشون بیشتر از ضربه ای که به اعراب می زنن دارن تیشه به ریشه شیعه می زنن. رنسانس شیعه در ایران فرا رسیده.شاید همه زنده باشیم و روزی رو ببینیم که وقتی در جهان صحبت از شیعه میشه ملتها یاد پاکستان بیفتن و نه ایران.اون روز بیشتر ایرانی ها زرتشتی خواهند بود. و البته با دید و اندیشه آزادتر به زندگی.
  7
  28
  جمعه ۰۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  آزاد اندیش۳۳۲۲ - یورک، انگلستان

  به امید اخراج اسلام به طور کامل از ایران.
  3
  36
  جمعه ۰۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amin832 - تهران، ایران

  اخه این چه همکاری هست که مردم عربزبان و مسلمان به جای اینکه به اونها پناه ببرند به کشورهای اروپایی فرار میکنند . این شورا هم مثل شواری نگهبان و مجلس ما میمونه که مثل یک تاتر خیمه شب بازیه که به زبان ساده تر بگم مجلس میمونهاست
  2
  28
  جمعه ۰۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  wasp763 - استکهلم، سوئد

  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. آره ما مجوسا اگر از شر اسلام شما راحت بشیم بزرگترین نعمتُ بدست اوردیم این شما و این سازمانهای اسلامیتون فقط دست از سر ما وردارین ، جون اون محمدتون ، حاظریم یه چیزی هم دستی بدیم که تا حالا دادیم ، ولمون کنید ...
  5
  43
  جمعه ۰۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  رژیم ایران و همه اخوندها از بیخ و بن کافر هستند و همه پیروان خود را نیز به جهنم می برند.حتی خود شیعیان هم قبول دارند که اخوندها کافر هستند و اسلام اخوندی با اسلام عدل علی و اهل بیت در تضاد است. هر روز مردم ایران اخوندها را لعن و نفرین می کنند. تشیع صفوی یعنی مذهب دزدی و کشتار و مال اندوزی و دروغ . . در تضاد با اسلام تحویدی قرانی است
  11
  11
  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  [::ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان::]دوست بزرگوار شیعه (رافضی )ریشه نداره که تیشه بهش بزنن ،عامه مردم تشیع به نظر ما مسلمانان گناهی ندارن چون اونها قربانی و فریب خورده همین رافضی ها شدند (رافضی یعنی کسی که اسلام رو رفض کرده و نپذیرفته به برخی دوستان بر نخوره این فحش نیست واقعیته ) ما با مردم عادی کاری نداریم بلکه سران مشرک رافضی رو داریم خطاب قرار میدیم که کاری کردن مردم ایران از اسلام گریزان بشن به هر حال امیدوارم این مهم محقق بشه و باور کنید من شب و روز همین کارها رو میکنم تا این سران بزرگوار و برادران عربم رو مجاب کنم که حرفم رو قبول کنندخلاصه من تا روسیاهی و سقوط اخوند و ازاد شدن مردم ایران که امروزه شبیه برده به اخوندا خدمت میکنن دست از تلاش بر نخواهم داشت .دیروز یه کلیپی منتشر شد که عربی عراقی راننده اتوبوس زائران قبر پرست ایرانی بود و به عربی میگفت دفعه بعد خواهرا و مادران و دخترانتون رو هم بیارید تا صیغه کنیم بعد هم صلوات میفرستاد و مردم نفهمی که عربی بلد نبودن هم به همراهش صلوات رو تکرار میکردن اخه خفت تا چقدر؟چرا اینگونه افراد باید نماینده ایران و ایرانی باشند؟؟.
  13
  9
  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. اخه شاس . باز اومدی حرف زدی . اگر شیعه نبود که اسلام شماها بجز بکش بکن و گردن زدن و پریدن به شتر چیزی نداره . اگر ما بویی از اسلام شما نبردیم برای ما افتخاره و هزار ساله در تلاشیم که مبادا از اسلام .....شما بویی ببریم . بفهم دیگه . عربستان در طول تاریخ زیر سر همین اسلامی که میگی فقط و فقط یه غده سرطانی بر روی زمین بوده و بس . غیر از اینه ؟ میدونی ما چقد هزینه میکنیم که از گند و کثافت اسلام عربستانی برحذر و مصون باشیم ؟ اومده واسه من داره.... میزنه ......
  5
  12
  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. چشم بسته داری غیب میگی دادا . آبجوی دیشب نساخته بهت . شیعیان قبول دارن که اخوندها شیعه نیستن ؟!! ها هاها .
  2
  6
  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  می خوام صد سال سیاه جزو همکاری کشورهایی نباشیم که هزار ساله گند و کثافت اسلامشون دنیا رو برداشته . اگر ما نبودیم که اسلام .....اونها رو پاک کنیم چه غلطی می خواستن امروزه بکنن با اون اسلام وهابی و .....بجز گردن زدن و تجاوز به بقیه و پریدن به هم و شترهاشون ؟ باعث افتخاره منه که اسلام کشورم شیعه است و از اسلام .....عربستانی نیست
  3
  9
  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  [::باباجان - لندن، انگلستان::]. این شما ترکها هستید که از شرقی بودن خود احساس حقارت می کنید نه ما !!! و آویزان اروپا هستید !. و کاسه گدایی به سمت همان ها که با تیپا از اروپای شرقی شما را بیرون انداختند دراز کرده اید !. ایران در محدوده قاره اروپا قرار ندارد و خود را میراث امپراطوری یونان و روم نمی داند که به اتحادیه اروپا ملحق شود ! اما اگر هنوز زمام ایران دست خاندان پهلوی بود نه قجر زاده هایی مانند سید علی گدا مردم ایران بدون ویزا مانند امارات می توانستند به حوزه شینگن سفر کنند !. این سازمان اسلامی را هم شاه فقید به قول تو شاه فارس ها بنیان اش را گذاشته است ! وگرنه ترک و عرب جز مانند داعش مسلمین را تیکه پاره کنند عرضه کار دیگر ندارند .
  15
  21
  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان::]. عزیزم ما مجبوریم به شیعه ای که ساختیم بچسبیم . طبق اسلام اگر ما اسلام رو ول کنیم و برگردیم به زرتشت یا هر دین دیگه ، خون ما برای همه مسلمونهای جهان مباح میشه و با اینکار همه مسلمونها که 90 درصد سنی و وهابی ....و وحشی هستند رو در سرتاسر جهان به جون خودمون میندازیم . فکر نکن اگر اسلام رو گذاشتیم کنار خیلی مثلا حالمون توی دنیا گل و بلبل میشه .
  7
  4
  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. هر دو فرقه این دین یک ....هستن البته اون نسخه اصلیش که از عربستان هست ....هستش
  7
  7
  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  باباجان - لندن، انگلستان
  [::مرغ آمین - تهران، ایران::]. اگر شاه تا حالا مانده بود نصف ایران را خرج کرده بود ، او که بحرین را بدون جنگ تحویل اعراب دست خالی داد و کمی هم دوام می آورد مشهد را به افغانستان که افغان ها ادعا مالکیت آنجا را دارند، کردستان به عراق، بلوچستان به پاکستان، ترکمن ها به ترکمنستان و سنی های فارس در خراسان به تاجیکستان و الا ماشاءالله، در حالی که همان قاجار ها 18 سال با ابرقدرت جهان روسیه جنگ کردند ، آیا شاه می توانست 18 روز دوام بیاورد؟ حال و روز روسیه و ایران درست مثل حالا بود و هست اگر حالا روسیه به ایران حمله کند آیا با سلاح های از مد افتاده خود روس می خواهند با روس جنگ کنند ؟ آیا قدرت روسیه با ایران برابری می کند، البته که می بازد ولی این غیرت ترکها بود که 18 دوام آورد با اینکه شکست خورد ولی مثل شاه تن به رذالت ندادند و لااقل ایران سه استانی در زمان کریم خان آریایی را سه برابر بزرگ کردند و الا شما ها حالا باید روسی بدون لحجه تمرین می کردید به جای زبان بسیار شیرین فارسی !
  11
  8
  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. من منظورم این نبود که بهتره "زرتشتی" بشیم.اگر هم بهش اشاره کردم بخاطر گرایش زیاد مردمه. هر کس باید در داشتن عقیده آزاد باشه به شرطی که به کسی کاری نداشته باشه و یک رژیم "سکولار" می تونه اینو اجرا کنه (دیگه نیازی به عضو بودن در همچین سازمانهایی هم نخواهد بود) شما خیالت راحت باشه که هیچ چیز برای اعراب از یک حکومت سکولار در همسایگی اونا بهتر نیست.البته باید ایران باید از نظر نظامی قوی تر باشه که هست. پس دیگه دلیلی برای ترس برای هیچ کس نیست.بیشترین سود رو هم مردم همه این کشورها خواهند برد.
  1
  9
  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان::]. متاسفانه سکولاریزم داره از بین میره چون مردم دنیا دوباره دارن به سمت مذهب بخصوص اسلام گرایش پیدا می کنن
  4
  3
  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.