محاکمه دو محکوم رها شده از اعدام

دو مرد که در ماجراهای جداگانه دست به جنایت زده و با رضایت اولیای‌دم از قصاص رهایی یافته بودند از جنبه عمومی جرم محاکمه شدند و در دادگاه درخواست بخشش را مطرح کردند.
نخستین محکوم به اعدام که با گذشت اولیای‌دم از قصاص معاف شده بود فرهاد 47ساله نام دارد که بیست و هفتم مهر 90 مرد 36ساله‌ای به نام پوریا را در خیابان مالک اشتر تهران با ضربه‌های چاقو کشت و با خودروی پرشیا از محل گریخت. وی که زندگی مخفیانه در پیش گرفته بود بیست و هفتم تیر 91 ردیابی و بازداشت شد و به جنایت اعتراف کرد.
رضایت بدون قید و شرط اولیای‌دم
وی پای میز محاکمه ایستاد و به درخواست اولیای‌دم به قصاص محکوم شد. حکم صادره در شعبه 20 دیوان عالی کشور مهر تایید خورده و قطعی شده بود که اولیای‌دم بدون قید و شرط اعلام گذشت کردند و به این مرد زندگی دوباره بخشیدند. به این ترتیب فرهاد از جنبه عمومی جرم پای میز محاکمه ایستاد.
 در جلسه رسیدگی به این پرونده که در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد فرهاد به تشریح جزئیات ماجرا پرداخت. وی گفت: «پوریا زندگی‌ام را خراب کرده بود. او وارد زندگی‌ام شد و پسرم را معتاد کرد. او با رفتارهایش باعث جدایی من و همسرم شد و بعد از مدتی همسرم را به عقد موقت خود درآورد. من از او کینه به دل داشتم و او را مسبب بدبختی‌هایم می‌دانستم. به همین خاطر چند بار در خیابان با او درگیر شدم. آخرین بار پوریا وقتی با من روبه‌رو شد با هم درگیر شدیم و او با چو‌ب به سرم زد. من چوب را از او گرفتم اما به رویم چاقو کشید. من هم برای دفاع از خودم با چوب چند ضربه به سرش زدم که روی زمین افتاد. همان موقع چاقو را از او گرفتم و چند ضربه به او زدم.
 من آن روز واقعا حال طبیعی نداشتم و حالا می‌گویم از قتل پشیمان هستم. پنج سال است که در زندانم و در این مدت به اندازه کافی تنبیه شده‌ام. من خودم را مدیون اولیای‌دم می‌دانم و حالا از قضات دادگاه تقاضا دارم در مجازاتم تخفیف قائل شوند تا به زندگی عادی برگردم و گذشته‌ام را جبران کنم. در پایان جلسه قضات وارد شور شدند تا رای صادر کنند.
پشیمانی از گذشته سیاه
دومین محکوم به اعدام که شنبه در دادگاه کیفری یک استان تهران از جنبه عمومی جرم پای میز محاکمه ایستاد و درخواست بخشش کرد وحید30ساله بود. وی بیستم شهریور 92 یک مرد معتاد به نام یوسف را در خیابان کشت و جنازه‌اش را به کانال آب کشاورزی در پاکدشت انداخت. این مرد که به قصاص محکوم شده بود با تلاش خانواده‌اش و پرداخت دیه به اولیای‌دم توانست از چوبه دار رهایی یابد. او در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران گفت: «از وقتی به دام اعتیاد افتادم زندگی‌ام تباه شد. همسرم رهایم کرد و خانواده‌ام مرا ترک کردند. به همین خاطر برای گذراندن زندگی خرده‌فروشی مواد مخدر می‌کردم.»
وی در تشریح جزئیات جنایت گفت: «یوسف آن روز سراغم آمد و 20 هزار تومان از من تریاک خواست. وقتی مواد را به او دادم گفت پولی در بساط ندارد که به من بپردازد. سر همین موضوع با هم درگیر شدیم و من که تحت‌تاثیر مصرف مواد مخدر حال طبیعی نداشتم به رویش چاقو کشیدم. چاقو به گردن یوسف برخورد کرد و غرق خون روی زمین افتاد. من هم از ترسم جنازه‌اش را داخل کانال آب کشاورزی پرت کردم و گریختم اما فقط چند روز بعد از طریق آخرین تماس تلفنی‌ام با وی دستگیر شدم. من سه سال است که در زندانم و در این مدت مواد مخدر را ترک کرده‌ام. خانواده‌ام با زحمت زیاد توانسته‌اند با پرداخت دیه رضایت اولیای دم را جلب کنند. من در زندان فهمیدم که گذشته سیاهی داشته‌ام و حالا از قضات دادگاه تقاضای بخشش دارم و می‌خواهم گذشته‌ام را جبران کنم.»
 در پایان این جلسه هیات قضایی وارد شور شد و طبق ماه 612 قانون مجازات اسلامی وحید را به سه سال زندان محکوم کرد.
+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.