انجماد بعد از مرگ یعنی چه؟/ آلبوم عکس: انجماد انسان

سرمازیستی (Cryonics) و نگهداری در سرما (Cryopreservation) دو شاخه جدید علم هستند که اخیرا زیاد درباره آنها شنیده‌ایم و از این به بعد هم بیشتر خواهیم شنید. تمایل بشر به جاودانگی هیچگاه فروکش نکرده و پیشرفت دانش و فناوری برخی را بیش از همیشه به این احتمال امیدوار کرده است.
 
بشر از مدتها پیش می‌دانسته که سرما از بروز فساد و تباهی جلوگیری می‌کند. در حال حاضر سلول‌های خون، مغز استخوان، اسپرم و رویان با انجماد حفظ شده و پس از گرم کردن، این سلول‌های زنده و فعال برای درمان استفاده می‌شوند.
 
اما در مورد اعضای بدن هنوز چنین چیزی امکان پذیر نیست، برخی آن را در آینده ممکن می‌دانند و برخی نه. اما انجماد پس از مرگ چگونه انجام می‌شود؟
 
١- این کار باید کاملا از قبل برنامه‌ریزی شده باشد چون هر اتفاق غیرمترقبه‌ای ممکن است باعث عدم موفقیت شود. بنابراین پس از مرگ، جسد بلافاصله در یخ قرار می‌گیرد تا روند فساد و تباهی شروع نشود.
 
٢- بعد از آن جسد به دستگاه قلب و ریه مصنوعی، مشابه دستگاهی که در جراحی قلب باز از آن استفاده می شود، متصل می‌شود تا خون در بدن در گردش بماند.  
٣- سپس حدود ١٥ نوع ماده شیمیایی وارد رگ‌ها می‌شود تا روند فساد متوقف شده و سلول‌ها محافظت شوند.
 
٤- جسد اکنون آماده جراحی شده، قفسه سینه باز می‌شود و جراح با کمک دستگاهی که به رگ‌های بزرگ بدن متصل می‌کند، خون و مایعات دیگر را تخلیه می کند و بجای آن ضد یخ وارد رگ‌ها می‌کند. این روندی بسیار حساس است. جسد در یخ قرار دارد. اگر سلول‌ها یخ بزنند یا در روند انجماد آب خود را از دست بدهند آسیب خواهند دید، بنابراین باید با دقت زیاد تعادل را حفظ کرد.
 
٥- وقتی رگها پر از ضد یخ شد جسد به تدریج در مدت دو هفته سرد می‌شود تا دمای آن به ١٩٦- سانتی‌گراد برسد و به آرامگاه فعلا ابدی‌اش منتقل شود؛ به صورت سر و ته در محفظه‌ای مخصوص حاوی نیتروژن مایع و به احتمال زیاد در کنار سه جسد دیگر. جسد همان جا می‌ماند تا زمانی که بشر به فناوری‌ای که آرزویش را دارد، دست یابد.
 
٦- آیا در حیوانات چنین کاری انجام شده؟ اوایل سال میلادی جاری اعلام شد دانشمندان در ام آی تی آمریکا توانسته‌اند مغز خرگوش را منجمد کرده و بعد دوباره آن را به دمای معمولی برگردانند. آنها کارکرد مغز خرگوش را پس از گرم شدن تقریبا کامل توصیف کردند و گفتند به نظر می‌آید حافظه درازمدت هم حفظ شده است.
 
٧- از این شیوه در آینده می‌توان در پیوند اعضا استفاده کرد که تحولی بزرگ در پزشکی خواهد بود اما در حال حاضر، هدف این است که فرد به زندگی برگردانده شود، دردی که الان لاعلاج است بعدا درمان خواهد شد، فقط کافی است ما را نکشد.
 
٨- برخی دیگر به این فکر می کنند که در آینده این امکان وجود خواهد داشت که تمام اطلاعات موجود در مغز را بتوان اسکن و دانلود کرد، از این رو در آینده علم به قدری پیشرفت کرده که می توان یک بدن نو در آزمایشگاه تولید کرد یا اینکه اطلاعات مغز یک نفر را در بدن فرد دیگری گذاشت. از این رو برخی فقط سر را منجمد می‌کنند نه تمام بدن را.
 
٩- تا به حال این کار در آمریکا و روسیه انجام شده، برای حدود ٢٥٠ تا سیصد نفر.
 
١٠- طرفداران این کار می گویند هر چه که زمانی داستانی تخیلی بوده بعدا محقق شده، بنابراین این اتفاق هم خواهد افتاد، هر چند در آینده دور. برخی دانشمندان اما مرگ را روی دیگر سکه زندگی می‌دانند و معتقدند جلوگیری از مرگ هیچگاه محقق نخواهد شد چرا که با ذات حیات و ماهیت موجود زنده در تضاد است.
***
آلبوم عکس: انجماد انسانماری بالارد، عکاس به مدت پنج سال اجازه یافت تا وارد جهان سرمازیستی شود و از مراحل انجماد انسان در نیتروژن مایع عکس بگیرد.
سرمازیستی یا علم Cryoinics دانشی نوین است که به وسیله آن دمای بدن انسان را پس از مرگ به حدی پایین می‌آورند تا بلکه بتوانند در آینده با پیشرفت علم یک بار دیگر فرد را به زندگی بازگردانند.
این عکس از تاسیساتی در آمریکا گرفته شده که در آنجا اجساد را در تانک‎های بزرگ و سفید منجمد و نگهداری می‌کنند.
در آخرین مرحله، بدن انسان در نیتروژن مایع قرار گرفته و در دمای ۱۹۶- سانتیگراد منجمد می‌شود.
پیش از انجام مرحله آخر که انجماد کامل است، دمای بدن باید به اندازه‌ای پایین بیاید تا به بافت‌های بدن و اندام داخلی آسیب نرسد.
اولین مرحله پس از مرگ انسان و پیش از انجماد، استخراج خون از بدن است که به وسیله این دستگاه انجام می‌شود.
در بریتانیا تاسیساتی برای انجماد انسان وجود ندارد و به همین دلیل جسد باید به آمریکا و مسکو، پایتخت روسیه انتقال یابد.
بسیاری از افرادی که می‎خواهند بدنشان بعد از مرگ منجمد شود برای اطمینان خاطر دی ان ای خود را نیز نگه می‌دارند تا در صورت مرگ ناگهانی و عدم امکان انجماد شانسی برای زندگی دوباره وجود داشته باشد.
این پیکر در انتظار انتقال به شرکت کریوروس KrioRus در نزدیکی مسکو است. یکی از شرکت‍ها در آمریکا با مبلغ ۲۵۰۰۰ دلار روند انتقال و انجماد را انجام می‌دهد. اما گزینه‎های ارزان‌تر که فقط سر انسان منجمد می‌شود نیز ارائه می‌شوند.
رابرت اتینجر، بنیان‌گذار موسسه کریونیکس، چند ماه پیش از مرگ در منزل خود در دیترویت، آمریکا. او در ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۱ درگذشت.
+71
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  Sabokbilam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  من نمی دونم ایا اینکار شدنیه یا نه ولی وقتی خود موسس این موسسه خودشو به این شکل منجمد نکرده نشون میده که امکان بازگشت تقریبا در حده صفره حتی اگه یکی مثلا چند ده سال دیگه به دنیا برگرده میبینه همه چی عوض شده و اون ایندفعه از غصه دق میکنه میمیره یا به خاطر ناتوانی در موقابله با شرایط موجود خودش خودشو از بین میبره امیدوارم مردم بیشتری گول محققین شوتکی رو نخورن lol
  19
  38
  جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا

  میگن جنتی دو سه بار تا حالا رفته و برگشته! درسته؟
  3
  64
  جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  Bornfree - لندن، انگلستان

  [::fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا::]. نه من شنیدم جنتی اولین کسی‌ بود که این کارو رو چند تا دایناسور امتحان کرده. جنتی نه زاییده شده نه میزاد.
  1
  31
  شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  سلام لبخند - تهران، ایران
  [::Sabokbilam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. ضمن احترام به شما ولیکن استدلالتان را به هیچ عنوان قبول ندارم . مثلا ما در زمان کودکیمان حمام خزینه داشتیم . ایا امرز با دیدن جکوزی و غیره دق کردیم ؟ یا اینکه در زمان ما بعضی از منازل تلفن هندلی داشتند !!. ایا شما که الان یک ایفون یا تبلت بدستتان میگیرید نمیتوانید با شرایط مقابله بفرمایید ؟
  13
  24
  شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  پیامک1 - منچستر، انگلستان

  می‌ نوش که عمر جاودانی اینست
  1
  27
  شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Ahmad_Esfahani - اصفهان، ایران
  سلام لبخند - تهران، ایران. دوست گرامی منظور ایشان را باید در ذهن تصور کنید به عینه تا متوجه مطلب بشوید فرض کنید شما را منجمد کنند و صد سال و دویست سال دیگه دوباره بیایید به زندگی بخواهید ادامه بدهید. میبینید هیچ کدام از فامیل و دوستان نیستند حتی کسی اون ها را نمیشناسه. آیا برای شما که تک و تنها یدون حتی یک آشنا میخواهید زندگی کنید خسته کننده نیست؟ تمام کوچه ها و خیابان ها تغییر کرده میرود به منزل خودمیروید میبینید اصلا چنین جایی وجود نداره همه مغازه ها و اجناس و رفتار ادم ها به کلی تغییر کرده کسی به شما نگاه هم نمیکنه. این فرق میکند دوست گرامی با کسی که زنده بوده و خودش را ارام ارام با شرایط تطبیق داده.
  8
  14
  شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  سلام لبخند - تهران، ایران
  [::Ahmad_Esfahani - اصفهان، ایران::]. ضمن عرض ادب . فرمودید بدون دوست و اشنا و محیط غریب !! متاسفانه سالهای زیادیست که ما ایرانیان مقیم خارج این تجربه را داشته ایم !!. هر چند قابل قیاس نیست ولی در صد یا دویست سال بعد و با پیشرفت تکنولوژی. صد در صد راههایی هم برای جلوگیری از مشکلات روحی و افسردگی بوجود خواهد امد . ضمنا شخصی که دست به همچین کاری میزنه فکر ان روز را هم کرده . همانند مسافرانی که برای سفر بدون بازگشت به مریخ اعلام امادگی میکنند .
  2
  7
  شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان
  [::fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا::]. نه دوست عزیز اون تازه رفته نوبت گرفته.
  0
  4
  شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.