اوباما از ترامپ خواست مقابل روسیه 'از ارزش ها کوتاه نیاید'

این آخرین دیدار آقای اوباما از آلمان است باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا جانشین خود دونالد ترامپ را ترغیب کرده است در صورتی که روسیه از "ارزش های مورد قبول آمریکا و عرف بین المللی" منحرف شد در برابر این کشور بایستد.
 
آقای اوباما که در برلین به سر می برد گفت امیدوار است که رویکرد رئیس جمهور منتخب آمریکا نه فقط متکی بر منافع بلکه همچنین ارزش ها باشد.
 
او همچنین علیه رقابت در عرصه تسلیحات سایبری هشدار داد و گفت که شواهد کاملا روشنی از حملات سایبری توسط روسیه وجود دارد.
 
آقای اوباما بعد از گفت وگو با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان صحبت می کرد.
 
دو رهبر در این دیدار بر لزوم ادامه همکاری نزدیک آمریکا و آلمان و همچنین آمریکا و اتحادیه اروپا تاکید کردند.
 
خانم مرکل اذعان کرد که آمریکا "بخش اعظم بار" پیمان ناتو را به دوش کشیده است" و گفت که کشورهای اروپایی "باید در آینده نقش بزرگتری ایفا کنند تا مساله نابرابری هزینه های دفاعی در دراز مدت حل شود."
 
آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی با زبان تحقیرآمیزی درباره ناتو گفت که اروپایی ها باید بیش از این به تامین هزینه های ناتو کمک کنند.'مداخله روسیه'
آقای اوباما گفت امیدوار است آقای ترامپ در پی رابطه ای سازنده با روسیه باشد و "زمینه هایی را برای همکاری پیدا کند که با ارزش ها و منافع ما همخوانی دارد." اما او افزود امیدوار است وقتی روسیه از "ارزش های ما و عرف بین المللی منحرف می شود آقای ترامپ جلوی آن کشور بایستد."
 
او گفت این به معنی خودداری از رویکردی صرفا مبتنی بر منافع و انجام معاملاتی است که می تواند "به ضرر مردم باشد یا .... عرف بین المللی را نقض کند... یا کشورهای کوچکتر را آسیب پذیر کند، یا مشکلات پایداری در منطقه مثل سوریه پدید آورد."
 
رئیس جمهور آمریکا در مورد مساله حملات سایبری گفت "گردآوری اطلاعاتی توسط روسیه" با "مداخله در انتخابات یا رفتن سراغ سازمان های خصوصی یا نهادهای مالی" فرق دارد.
 
او گفت که "این پیام روشن و قاطعانه را ارسال کرده است .... که ما به دقت اوضاع را زیر نظر داریم و هرگاه شاهد این رفتارها باشیم واکنش مناسبی نشان خواهیم داد."
 
او همچنین به نسل های جوان هشدار داد: "نظام های دولتی و شیوه زندگی ما (در غرب) را بدیهی فرض نکنید... (ایجاد و حفظ) دمکراسی کار سختی است."
 
آقای اوباما و خانم مرکل روابط کاری نزدیکی در هشت سال گذشته داشته اند و همواره به گرمی از یکدیگر سخن گفته اند. او به خبرنگاران گفت "جدایی برایم دشوار است" و آقای اوباما خانم مرکل را "دوستی فوق العاده" خواند.
 
مردم آلمان پاییز آینده پای صندوق های رای می روند.
 
هرچند خانم مرکل نگفته که بار دیگر - برای بار چهارم - در انتخابات شرکت خواهد کرد یا نه آقای اوباما به رای دهندگان گفت که او "شرافت، راستگویی و خردورزی" خانم مرکل را تمجید می کند.
 
دو رهبر در جریان آخرین دیدار خود همچنین درباره بحران اوکراین و سوریه و نبرد علیه داعش صحبت کردند.
 
آقای اوباما قرار است بعد از این با ترزا می نخست وزیر بریتانیا و رهبران فرانسه، ایتالیا و اسپانیا دیدار کند.
باراک اوباما اواخر چهارشنبه وارد برلین شد
+15
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  chi begam - بروکسل، بلژیک
  ارزش‌ها ؟؟؟ از زمانی‌ که خودش رئس‌جمهور شد تا حالا دگه ارزشی باقی‌ نذاشته ، از خاور میانه گرفته تا داخل خود آمریکا !! رو که نیست سنگ پاااست !!!
  3
  8
  جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.