واتس‌اپ، عامل خودکشی یک دختر جوان

واتس‌اپ، عامل خودکشی یک دختر جوان در ژانویه امسال در شمال هند، زنی که ویدیوی تجاوز جنسی به او در واتساپ گذاشته شده واز طریق اینترنت پخش شده بود، دست به خودکشی زد.
 
دیویا آریا، خبرنگار بی‌بی‌سی به دهکده محل زندگی این زن در ایالت اوتر پردش رفت تا از کل ماجرا باخبر شود.
 
گیتا زن شجاعی بود که در یک ناحیه روستایی در شمال هند به عنوان امدادگر بهداشت کار می‌کرد. شغل او ایجاب می‌کرد که برخی مواقع پس از تاریک شدن هوا بین دهکده‌های اطراف تردد کرده و به خانه بیمارهایی که برای او غریبه بودند برود.
 
گیتا با درآمدش کل خانواده‌اش یعنی یک شوهر الکلی و سه فرزند نوجوان را اداره می‌کرد. آنها در یک خانه آجری که نه در و نه سرویس بهداشتی داشت زندگی می‌کردند. ولی گیتا به این که قادر بود دختر و دو پسرش را به مدرسه بفرستد افتخار می‌کرد.
 
در اواخر سال ۲۰۱۵ بود که مرد جوانی از یکی از دهکده‌های مجاور به دنبال او افتاد. اولین بار او گیتا را موقعی دیده بود که به زایمان همسر برادرش کمک می‌کرد. وقتی گیتا از صحبت با او خودداری کرد، مرد جوان شروع به تهدید کردنش کرد.
 
به گفته خوشبو، دوست و همکار گیتا، این مرد تلفن گیتا را در خیابان قاپید و به او گفت: " وقتی تنها هستی پیدایت می کنم، نخواهم گذاشت بروی."
 
گیتا حتما در باره موارد تجاوز جنسی در روستاهایی که کار می کرد شنیده بود. ۱۸ ماه قبل در سال ۲۰۱۴، وقتی دو دختر نوجوان در روستای بادوآن، واقع در ایالت اوتر پردش مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و متعاقبا به قتل رسیدند، رسانه های بین‌المللی این جنایت را منعکس کردند. گیتا حتما می دانست که در دهکده‌ای که با فرهنگ پدرسالاری و تعصب‌های ناموسی اداره می‌شود، می توانند او را به اتهام "دعوت کردن" یک مرد به رابطه جنسی مقصر بدانند- حتی اگر او مایل به این کار نبوده و تجاوز جنسی با تهدید یا خشونت صورت گرفته باشد.
 دفعه بعد که لازم شد به دهکده‌ای که مرد مزاحم در آنجا زندگی می‌کرد برود، به دوستش خوشبو، گفت که از تنها رفتن وحشت دارد. خوشبو بلافاصله پیشنهاد کرد او را همراهی کند، او از مشاهده مرد جوان که "غرش کنان" در دهکده این طرف و آن طرف می رفت، احساس خطر کرد و گیتا را ترغیب کرد که ریش سفیدان دهکده را از این وضعیت باخبر کند. ولی گیتا که معتقد بود یک چنین کاری نتیجه بالعکس خواهد داشت به حرف او گوش نداد و گفت: "آنها تنها من را مقصر خواهند دانست."
 
چند روز بعد وقتی این دو دوست برای واکسینه کردن کودکان علیه فلج اطفال می‌رفتند، گیتا به خوشبو گفت که مرد مورد بحث و سه تن از دوستانش او را تا بیرون دهکده تعقیب کرده، "لباس هایش را پاره کرده" و به او تجاوز کرده‌اند.
 
خوشبو مطمئن بود که اگر چه گیتا آشفته حال است ولی خیال خودکشی ندارد: "به گیتا گفتم ما همه از تو حمایت می کنیم. فقط کار غیرعادی نکن. در آن موقع گیتا به مرگ فکر نمی‌کرد. در واقع او خیال داشت نزد پلیس برود.".گیتا گفت که موضوع را به پلیس خواهد گفت و اسامی کسانی را که به او تجاوز کرده اند پیدا کرده و از پلیس خواهد خواست آنها را دستگیر کند.
 
ولی قبل از این که گیتا جرأت پیدا کند که نزد پلیس برود، ویدیوی تجاوز جنسی به او از طریق نرم افزار ارتباطی واتس‌اپ پخش شد. ظرف چند ساعت مردها این ویدیو را روی موبایل های خود تماشا می‌کردند و زنها نجواکنان در باره آن صحبت می‌کردند.
 
خوشبو می‌گوید: "او مرا صدا زد و گفت به دلیل این که تمام همسایه هایش از جریان خبر دارند نمی تواند از خانه خارج شود. خیلی نگران به نظر می‌رسید و از من پرسید آیا در اطراف من کسی از این موضوع خبر دارد؟"
 
سرانجام گیتا متقاعد شد که خواهند گفت تجاوز جنسی به او به این دلیلی بوده که توجه مردان را به خود جلب کرده و در نتیجه او را مقصر خواهند دانست.
 
خوشبو می گوید: او روزهای آخر خیلی غمگین بود. حتی درست غذا نمی خورد. یک روز قبل از مرگش به من گفت نزد دکتر محل رفته و همه چیز را گفته ولی دکتر به او گفته که به خانه برگردد و ساکت بماند چون مقصر خود اوست. گیتا نزد کدخدای سابق روستا هم رفته بود ولی او هم گفته بود که تقصیر از خود گیتاست و کاری از دست او ساخته نیست."
 این ضربه نهایی بود. بعد از ظهر روز بعد گیتا را با دهان کف کرده در کنار جاده‌ای در حومه دهکده پیدا کردند. او قبل از رسیدن به بیمارستان درگذشت. پس از کالبد شکافی علت مرگ مسمومت اعلام شد.
"پورن، از مد افتاده" تجاوز جنسی به گیتا و بی‌آبرو کردن او ماجرایی که به ندرت اتفاق می‌افتد نیست. در سال‌های اخیر از موبایل فون‌ها و نرم افزارهای چت اپس، حتی در فقیرترین و دورافتاده ترین مناطق هند استفاده می‌شود و هند اخیرا صحنه یک رشته تجاوزهای جنسی گروهی بوده که با موبایل فون، فیلم آن را گرفته و از طریق نرم افزارهای ارتباطی پخش کرده‌اند.
 
در ماه اوت ۲۰۱۶، روزنامه تایمز آو ایندیا، کشف کرد که صدها و شاید هزارها کلیپ ویدیویی از صحنه های تجاوز جنسی هر روزه در مغازه‌های سراسر ایالت اوتر پردش به فروش می‌رسد. در آگرا، یک فروشنده به خبرنگار این روزنامه گفت: "پورن دیگر از مد افتاده. اکنون این صحنه‌های واقعی جنایات هستند که خریدار دارند." همین روزنامه می نویسد که خبرنگارش شنیده که فروشنده به مشتریان می‌گفت حتی ممکن است آنها دختری را که در "داغ ترین ویدیوی تازه" دیده می شود بشناسند."
 
سانیتا کریشنان، که در حیدرآباد مدیر یک سازمان غیردولتی است که برای جلوگیری از قاچاق انسان، کار می‌کند اخیرا به دادگاه عالی گفته بود که بیش از ۹۰ ویدیو را که صحنه های تجاوز جنسی را نشان می‌دهد، از رسانه‌های اجتماعی جمع آوری کرده.
 
پاوان دوگال، یک وکیل عضو دیوان عالی، به بی‌بی‌سی گفت که قضات از دو گزارش تجاوز جنسی گروهی، تا آن حد ناراحت شده بودند که با دستور ویژه از دفتر مرکزی تحقیقات هند خواستند عاملان را شناسایی و محاکمه کنند. این ویدیو اخیرا از طریق واتس‌اپ در جنوب هند پخش شده بود.
 دادگاه همچنین از وزارت فن‌آوری اطلاعات درخواست کرده که برای مسدود کردن پخش یک چنین ویدیوهایی در آنلاین چه تدابیری می توان اتخاذ کرد. پاوان دوگال می‌افزاید: "دائما زنان را هدف قرار می‌دهند و این که به حد کافی مواردی که در باره آن صحبت شود وجود ندارد، نباید سبب شود که متقاعد شویم همه چیز خوب است، این ظاهر قضیه است؛ در حقیقت در بطن این آرامش، تشویش و اضطراب زیادی خفته است."
 
این اضطراب و نگرانی در سراسر هند مشاهده می شود ولی در سطح روستاها بسیاری هنوز بیشتر نگران استفاده زنان از تلفن موبایل هستند تا نگرانی از استفاده مردان از موبایل برای تهدید قربانیان تجاوز جنسی یا شریک کردن دیگران در تماشای ویدیوهای این تجاوزها.
 
برخی از شوراهای محلی در اوتر پردش، که معتقدند تکنولوژی تاثیر مخربی بر ارزش های اخلاقی سنتی دارد، داشتن تلفن موبایل را برای دختران قدغن کرده اند.
 
رهانا ادیب، یک مددکار اجتماعی که در حقیقت یابی در پرونده مربوط به گیتا، شرکت داشت می گوید: "دخترها تحت فشار زیادی هستند و اگر موقعیتی برای استفاده از تلفن موبایل یا ایرفون جهت شنیدن آهنگ پیدا کنند به آنها برچسب غیراخلاقی بودن می زنند.
 
"وقتی جوامع و خانواده ها بار سنگین آبرو و منش خوب را به گردن زنان می اندازند و مردان از هرگونه امتحان شرافت معاف هستند، چگونه زنی که شهامت قوی و مستقل بودن را دارد، می تواند دوام بیاورد؟"
 در پی اعتراضاتی که به رهبری مددکاران بهداشت روستاهای مجاور صورت گرفت، سه مرد در ارتباط با تجاوز به گیتا و تهیه و پخش ویدیوی این جنایت دستگیر شدند.
 
ولی در روستایی که گیتا زندگی می‌کرد، هنوز خشم مردم از این اتفاق، به طور علنی ابراز نشده چون حرف‌هایی در مورد بی‌حرمتی گیتا شنیده می‌شود.
 
حتی همسر گیتا که سرانجام به وسیله ویدیوی همسایه‌هایش از ماجرا باخبر شد، مانند بقیه این بدگمانی را داشت که شاید خود گیتا عملی انجام داده که موجب ترغیب کسانی شده که به او حمله کرده بودند.
 
او می گوید: "اگر به من گفته بود می پرسیدم که آیا این کار با رضایت خود او صورت گرفته؟.بعد ما بزرگان روستا را جمع می کردیم و تصمیم می گرفتیم چه کار کنیم." در همسر گیتا هیچ نشانه‌ای از خشم به دلیل تجاوز جنسی به گیتا دیده نمی شود و از پلیس هم هیچ تقاضایی نکرده.
 
وقتی خبرنگار بی‌بی‌سی با پزشک و کدخدای سابق روستا صحبت کرد، هر دو این که به گیتا گفته اند به پلیس مراجعه نکند را تکذیب کردند و در عوض خود گیتا را ملامت کردند که به دلیل احساس بی آبرویی و ننگ دست به خودکشی زده. یک روستایی دیگر که نمی خواست نامش ذکر شود اظهار داشت: "مرگ گیتا هیچ توضیح خاصی لازم ندارد. او چطور می توانست با سرافکندگی در مقابل مردم، به زندگی ادامه دهد."
 
پرادیپ گوپتا، یک افسر ارشد پلیس که مامور تحقیق در باره این پرونده است نیز برداشت مشابهی دارد: "به نظر می‌رسد که باید این زن فشار اجتماعی را احساس کرده باشد و همین موضوع او را وادار به خودکشی کرده باشد."
 
در دهکده این اعتقاد وجود دارد که قربانی تجاوز جنسی باید بار ننگ را به دوش بکشد. به نظر بسیاری مرگ گیتا اجتناب ناپذیر بود ولی این عقیده برای بازماندگان او به خصوص دخترش، چیزی را عوض نمی کند
+25
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  بر پدر ومادر واتس آپ لعنت اتفاقن دیروز هم یک دختری خودشو با مرگ موش کشت بخاطر مادرش ای مرگ بر مرگ موش آقا واتسپ یک وسیله است مثل هر وسیله دیگه اگر خوب استفاده نشه میتونه خطر ناک باشه مرگ موش ویا تلفن ویا چاقو پس واتس آپ گناهی نداره گناه ما آدم های داریم که از این وسایل بد استفاده میکنیم
  5
  26
  جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.