هرمی درون هرم بزرگ مایایی مکزیک کشف شد

تصویرسازی سه‌بعدی باستان‌شناسان برای نشان دادن جزئیات هرم تازه کشف شده یک سازه جدید در زیر یک هرم باستانی مایایی در شرق مکزیک کشف شده است و باستان‌شناسان دریافته‌اند که این مجموعه مانند عروسک‌های روسی معروف به ماتروشکا، ساختار تو در تو دارد.
 
سومین هرم کوچک زیر هرم معروف کوکولکان در مجموعه باستانی مایایی چیچن ایتزا در استان یوکاتان مکزیک پیدا شده است.
 
پژوهشگران با استفاده از تصویربرداری پرتونگاری توانسته‌اند یک هرم ۱۰ متری زیر یک هرم ۲۰ متری کشف کنند که خودش در زیر یک هرم ۳۰ متری پنهان شده است. به گفته باستان‌شناسان اکتشاف کوچکترین هرم با استفاده از تکنیک غیرتخریبی و تاباندن نور به داخل هرم برای دیدن بخش‌های داخلی آن انجام شده است، بدون اینکه آسیبی به سازه وارد شود.
 
یکی از پژوهشگرانی که این اکتشاف را در کنفرانس خبری اعلام کرد گفته است: "این اهرام مانند عروسک‌های تو در توی روسی هستند. زیر هرم بزرگ یک هرم دیگر و زیر آن هرم دیگری پیدا می‌شود."
 
این اکتشاف تازه نشان می‌دهد که اهرام مایایی در سه مرحله ساخته می‌شدند.
 
اوج قدرت تمدن مایا در آمریکای مرکزی قرن ششم پس از میلاد بوده است. یافته‌های جدید باستان‌شناسان نشان می‌دهد کوچکترین هرم که اخیرا کشف شده بین سال‌های ۵۵۰ و ۸۰۰ پس از میلاد ساخته شده است. تخمین زده می‌شود هرم میانی که در دهه ۱۹۳۰ کشف شده است بین سالهای ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ پس از میلاد ساخته شده باشد، در حالی که هرم بزرگتر تقریبا در سال‌های ۱۰۵۰ تا ۱۳۰۰ تکمیل شده است.
هرم کوکولکان یکی از مهمترین آثار مجموعه باستانی چیچن ایتزا در مکزیک است متخصصان می‌گویند اهرام به دلایل مختلفی داخل یکدیگر ساخته می‌شدند، از جمله اینکه هرم موجود فرسوده می‌شد و یا رهبر جدیدی به قدرت می‌رسید.
 
این کشف جدید می‌تواند اطلاعات تازه‌ای درباره تمدن اولیه مایا فراهم کند، اطلاعات مربوط به زمانی که فرهنگ آنها با دیگر اقوام مرکزی مکزیک در هم آمیخته شدند.
 
باستان‌شناسان سال گذشته کشف کردند که هرم کوکولکان روی یک چاه عمیق یا یک رود زیرزمینی ساخته شده که مایاها آن‌ها را مقدس می‌دانستند. چیچن ایتزا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و هر سال بیش از یک میلیون نفر برای بازدید از این مجموعه باستانی به مکزیک سفر می‌کنند.
هرم تازه کشف شده ۱۰ متری در زیر دو هرم دیگر پنهان شده که با هم یک هرم بزرگ ۳۰ متری را می‌سازند
+27
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.