آیت‌الله مکارم شیرازی: سفر بدون ویزا به عراق حرام است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان ساکن قم است آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان در ایران سفر بدون ویزا به عراق را حرام دانسته است.
 
آقای مکارم شیرازی امروز ۲۶ آبان (۱۶ نوامبر) در شروع درس خود در مسجد اعظم قم، ضمن حرام خواندن سفر بدون ویزا به عراق، از شهروندان خواسته که قوانین و مقررات را در جریان راهپیمایی اربعین رعایت کنند. او راهپیمایی اربعین را "خار چشم تکفیری‌ها" خوانده است.
 
همزمان با قدرت گرفتن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه که ایران از آنها با عنوان "تکفیری" یاد می کند، مقام های ایرانی شهروندان را به مناسبت سالگرد چهلمین روز کشته شدن امام سوم شیعیان، تشویق به حضور در مدفن او در شهر کربلا در عراق می کنند.
 
بیستم ماه صفر در تقویم هجری قمری که امسال مصادف با سی ام آبان در گاهشماری خورشیدی شده، روز اربعین است.
 
دستگاه های دولتی ایران به این منظور برخی تسهیلات برای سفر زائران فراهم می کنند که وسائل حمل و نقل عمومی از جمله آنهاست.
 
برخی از مخاطبان بی بی سی فارسی گفته اند که عموم زائران با وضعیت بهداشتی مناسبی رو به رو نیستند از جمله امکان دسترسی به توالت به آسانی فراهم نیست که این موضوع باعث بروز مشکلات بهداشتی شده است.
 
یک مخاطب بی بی سی فارسی از خوزستان، استقبال شهروندان عراقی از زائران ایرانی و کمک های دولت عراق در این زمینه را ستوده است.
 
با توجه به مسائل امنیتی، مقام های ایرانی از شهروندان خواسته اند بدون داشتن ویزای عراق از مرز خارج نشوند.
با توجه به مسائل امنیتی، مقام های ایرانی از شهروندان خواسته اند که بدون داشتن ویزای عراق از مرز خارج نشوند مقام های ایرانی هشدار داده اند که ورود بدون ویزا به عراق ممکن است پیامدهایی چون محکومیت به بازداشت طولانی در عراق را در پی داشته باشد.
 
معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء در ایران گفته است که برای افزایش امنیت زائران، توان موشکی، راداری و اطلاعاتی این قرارگاه در مرزهای غربی و جنوب‌غربی ایران ارتقا داده شده است.
 
گفته می‌شود که امسال احتمالا بیش از ۳ میلیون نفر عازم کربلا خواهند شد. گزارش شده است که امروز در گذرگاه‌های مرزی مشترک با عراق، به خصوص مرز مهران ازدحام جمعیت به وجود آمده است.
 
مقام های محلی می گویند عمده زائرانی که بدون ویزا قصد سفر به عراق را داشتند عازم مرز مهران شده بودند. مقام های رسمی گفته اند که اتوبوس هایی برای بازگرداندن زائران بدون ویزا در مرز مستقر شده است.
 
سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت در ایران گفته است که جاده های ایران به سوی مرز مهران "همچنان مسدود" است و از زائران خواسته که مرز شلمچه را برای ورود به عراق انتخاب کنند و در صورت ضرورت به مرز چذابه مراجعه کنند.
+5
رأی دهید
-84

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Unkn0wn - اصفهان، ایران

  این مردک رو باید به شیوه کارتلهای مواد مخدر مکزیک کشت.
  0
  62
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  mabahamim - منچستر، انگلستان

  اولا که این برای افراد مشکل مغزی اگر ۴کلاس سواد داشتن کمی تاریخ میخوندن میفهمیدن همین حسین با پدرش چقدر انسانهارو سربریدن و قاتل مردم خودشون و ایرانی هستند و دوما مرتیکه الاغ این چه دینی که هرموقع عشقتون بکشه حروم و حلال و حلال و حروم میکنید
  2
  66
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  روز عید قربان که بزرگترین عید مسلمانان است در کل یک و نیم میلیون نفراز کل کشورهای اسلامی به مکه می روند و در اربعین فقط سه میلیون نفر از ایران برای زیارت به کربلا می روند فقط زائران محترم وقتی به کربلا می روند یک فاتحه ای هم برای اموات جورج بوش بخوانند که بدون کمک او این زیارت الهی امکان پذیر نبود
  4
  57
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Vejdan bidar - امستردام ، هلند

  خفه شو مردکه عوضی‌ ، هر چی‌ باب میل شماست حلال است در غیر حرام، این چرتو پرت‌ها رو از کجاتون در میارید ؟ حرام بخوره تو اون سر بی‌ مخت ابله
  0
  58
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  1irani - لندن، انگلستان

  حاج آقا مکار والا بلا گوش دادن به چرت و پرت های تو از همه چی حرام تر هست.
  0
  61
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  جوابگو - مالمو، سوئد

  حرام آن لقمه ایست که تو می‌خوری و دهن زن و بچه‌های حرام لقمت میدی.
  0
  61
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  karaji - کرج ، ایران

  ای بابا ، میخان مفتی برن زیارت ! مگه کشککیه؟؟!!
  1
  50
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  ایشان در جایگاهی نیست که هرموقع دلش خواست بنا به مصلحت سیاسی , حلال خدا را حرام و حرام خدا را حلال جلوه دهد.!!! این چه نوع دین و مذهبی است .! که هرکسی به میل خود در آن دخل و تصرف میکند و برای یک موضوع غیر فقهی و کم اهمیت بدعت میگذارد و عده ای را با نام دین و شریعت بگمراهی میکشاند.
  3
  26
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  فرزاد - H - کپنهاگ ، دانمارک

  آقای مکار شیرازی خاروندن مچ پا بعد از اینکه رد کش جوراب روش میمونه خیلی حال میده ،،، یادت رفت حروم کنی
  1
  28
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Unkn0wn - اصفهان، ایران

  حالا جالب اینه که تلوزیون هر روز میگه برای رفتن به کشور عراق باید گذرنامه داشته باشید!. یعنی مردم اینم نمیدونن که با گذرنامه باید به یک کشور دیگه رفت؟ . ببین چقدر مردم رو احمق میدونند!
  1
  27
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  تیتو تیتو - تهران، ایران
  عزیزان دقت کنید فقط لواط و رابطه با زن شوهر دار زنا و خوردن و بالا کشیدن اموال ملت ایران توسط آخوندها حلال است . مرتضوی کربلایی شده ، قاری طوسی کربلایی شده ، آیت اللله شجونی و اون یکی پیره مرده که اهل دل هم بود هم که الان در بهشت برین زیارت میکنند .
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اقایان عزیزان گوش کنید این حلال و حرام برای شما که نیست. برای ان یابوئی است که با پای پیاده میرود کربلا. این فتوی برای ان ابله است
  1
  18
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.