ماجرای حساب ۱۰۰۰میلیارد تومانی صادق لاریجانی چیست؟

نخستین شایعه ها دوم آبان ماه امسال توسط «تلویزیون دُر»(DORR TV) منتشر شدند؛ ۶۳ حساب بانکی به نام «صادق لاریجانی»، رییس قوه قضاییه ایران وجود دارد. موجودی حساب ها ۱۰۰۰ میلیارد تومان است و سود ماهانه آن ۲۲ میلیارد تومان برآورد شده است.
 
پس از افشای این حساب ها، سه نفر در قوه قضاییه و دو نفر در بانک ملی بازداشت شدند. 10 روز بعد کانال تلگرامی «آمدنیوز» خبر داد ورودی سالانه این حساب ها، ۲۵۰ میلیارد تومان است و حسن روحانی، رییس جمهوری ایران ماجرا را با رهبر جمهوری اسلامی در میان گذاشته و آیت الله علی خامنه ای از این اتفاق خشمگین است.
 
به نوشته این کانال تلگرامی، صادق لاریجانی نیز «علی طیب نیا»، وزیر اقتصاد ایران را احضار و گفته است چرا درباره این حساب ها گزارش تهیه و در هیات دولت مطرح کرده است.
 
۱۸ آبان ماه گذشته علی طیب نیا در گفت و گو با «شبکه ۲» تلویزیون حکومتی ایران وجود حساب ها را تایید کرد و گفت حساب ها از ۲۰سال پیش مربوط به قوه قضاییه بوده اند و با هماهنگی خزانه کل کشور و بانک مرکزی، مجموعه مبالغی با رعایت حدود قانونی و موازین شرعی به صورت سپرده برای قوه قضاییه وجود دارد.
 
وی توضیح داد که از اصل پول به هیچ وجه استفاده نشده ولی از سود پول صرفا برای برخی هزینه های معین در قوه قضاییه صرف شده است.
 
یک روز پس از این اظهارنظر، «محمود صادقی»، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه توییتر خود پرسید: «سود وجوه تودیعی مردم شرعا و قانونا به کی تعلق می گیرد؟‌»
 
صادقی ۲۴ آبان در جلسه علنی مجلس از صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران خواست که از عملکرد حساب هایش در پنج سال گذشته گزارشی اعلام کند.
 
عبارت «عملکرد حساب هایش» به طور ضمنی تایید می کرد که این حساب ها به نام شخص رییس قوه قضاییه اند.
 
نماینده تهران هم‏چنین توضیح داد: «بخش قابل توجهی از این وجوه واریزی متعلق به اشخاص حقیقی و اصحاب دعوا در محاکم حقوقی و کیفری و بعضا متهمان در دادسراها است که بابت قرارهای وثیقه و تودیع احتمالی در صندوق دادگستری واریز می شوند.»
 
او چند سوال مهم دیگر هم داشت: «کدام قانون اجازه می دهد وجوه دولتی به حساب های شخصی واریز شود؟ کدام موازین شرعی اجازه می دهد که قوه قضاییه در این وجوه تصرف کند، این وجوه را سپرده گذاری کند و سود حاصله را تملک کند؟»
 
اصل ۵۳ «قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران» تاکید می کند:‌ «کلیه دریافت های دولت در حساب های خزانه داری کل متمرکز و همه پرداخت ها در حدود اعتبارات مصوب، به موجب قانون انجام می شود.»
 
با استناد به همین اصل، در ماده ۳ «قانون وصول و مصرف برخی درآمدهای دولت»، مصوب ۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۳ آمده است: «قوه قضاییه موظف است کلیه درآمدهای خدمات قضایی را به حساب درآمد عمومی کشور واریز نماید.»
 
بر اساس این قانون، معادل ۵۰درصد وجوه واریز شده از سوی قوه قضاییه در «قانون بودجه» هر سال منظور و در اختیار دادگستری قرار می گیرد تا منحصرا به منظور تامین کسری هزینه های جاری و احداث، خرید، تجهیز و تعمیر ساختمان های دادگستری در مرکز شهرستان ها و ایجاد و توسعه تشکیلات قضایی هزینه کند.
 
برای این موارد، دادگستری ها موظف شده اند که با سازمان مدیریت و برنامه ریزی موافقت نامه امضا کنند؛ به عنوان نمونه دولت در لایحه بودجه سال ۹۵، دو هزار و۴۵۰ میلیارد تومان درآمد قوه قضاییه از محل خدمات قضایی را پیش بینی کرده است.
 
اشاره کانال تلگرامی آمدنیوز به درآمدهای ماهانه ۲۵۰ میلیارد تومان هم احتمالا به این عدد باز می گردد که دقیق نیست و اندکی بیش از ۲۰۰میلیارد تومان است. البته این عدد هر سال این طور نبوده است؛ به عنوان نمونه، در سال ۹۴ در لایحه بودجه، این عدد یک هزار و ۸۰۰میلیارد تومان درنظر گرفته شده است. بدین ترتیب، درآمدهای ماهیانه حساب های قوه قضاییه بیش از ۱۵۰میلیارد تومان بوده است.
 
با این حال و با استناد به قانون بودجه ۹۵، در حال حاضر ماهانه بیش از ۲۰۰میلیارد تومان به این حساب ها واریز می شود. بر اساس قانون، کل این درآمدها باید به حساب درآمد عمومی کشور واریز شوند و سپس با طی مراحل قانونی، یک هزار و ۲۲۵ میلیارد تومان آن در اختیار قوه قضاییه قرار گیرد.
 
این رویکرد به طور کلی مختص اکنون نیست و سوابق آن به ابتدای انقلاب باز می گردد. بر اساس مصوبه ۷ دی ماه ۱۳۶۰ شورای عالی قضایی ایران، با استناد به اصل ۵۳ قانون اساسی و قوانین بودجه سال های ۵۸ و ۶۰، به کلیه دادگاه ها و دادسراهای انقلاب اسلامی دستور داده شده که کلیه وجوهی که به عنوان جریمه یا مصادره و استرداد یا تحت هر عنوان دیگری به طور قطعی عاید می شود،‌ به حساب های غیرقابل برداشتی که از طرف وزارت اقتصاد و دارایی تعیین می شود، واریز شوند. این مصوبه تاکید کرده است که وجوه واریز شده به طور مرتب به حساب شماره ۹۰ خزانه نزد بانک مرکزی ایران منتقل می شود.
 
با توجه به اظهارات وزیر اقتصاد ایران که از کلمه «هماهنگی» استفاده کرده است، می توان گفت برای حذف بروکراسی موجود و دسترسی سریع قوه قضاییه به درآمدهایش، این مراحل قانونی حذف شده و این مبالغ به طور مستقیم به حساب قوه قضاییه واریز می شوند تا پس از آن، قوه قضاییه ۵۰ درصد را به دولت برگرداند. در عین حال، حساب ها به نام شخص رییس قوه قضاییه است و او نقش خزانه دار کل را برای این قوه بازی می کند.
 
این رویه مربوط به حال نیست و به نظر می رسد چنین قانونی از ابتدا نادیده گرفته شده است؛ به عنوان نمونه، بر اساس مصوبه ۱۴ خرداد ۶۷ که به امضای «عبدالکریم موسوی اردبیلی»، رییس وقت شورای عالی قضایی رسیده است، دادگاه ها و دادسراهای انقلاب اسلامی موظف شده اند ۵۰درصد درآمدهای ناشی از مجازات مرتکبین قاچاق را به شماره حساب ۱۴۰ خزانه نزد بانک مرکزی واریز کنند. در واقع، از همان دوران، قوه قضاییه حاضر نبوده است پول در اختیار را کامل برای دولت بفرستد و ۵۰درصد سهمش را خودش ابتدا برداشته است.
 
اما پرسش این است که در طول سال های گذشته که مهم ترین گلایه مسوولان ارشد قوه قضاییه از دولت و مجلس، بی توجهی به کمبود بودجه و اعتبار قوه قضاییه بوده است و همواره خواستار افزایش بودجه خود بوده اند، مسوولان قوه قضاییه اقدام به واریز ۵۰درصد مورد اشاره به حساب خزانه کرده اند؟
 
در پاسخ به این سوال، گزارش «مصطفی پورمحمدی»، وزیر دادگستری ایران که تیرماه ۹۴ در همایش سالانه قوه قضاییه در حضور سران سه قوه جمهوری اسلامی ارایه شده است، می تواند راه‏گشا باشد. او در این گزارش به بودجه سال ۹۳ قوه قضاییه اشاره کرده و گفته است:«۳۷درصد از بودجه قوه قضاییه از محل درآمدها تامین شده است.»
 
عدد اعلام شده توسط مصطفی پورمحمدی اندکی بیش از دوهزار میلیارد تومان است.
 
در لایحه بودجه سال ۹۳، دولت میزان درآمدهای قوه قضاییه از این محل را دو هزار و ۵۰ میلیارد تومان برآورد کرده بود. گزارش وزیر دادگستری نشان می دهد که اولا قوه قضاییه اندکی کم تر از این درآمد را محقق کرده و ثانیا همه درآمدهای حاصله را خرج کرده و ۵۰درصد را به حساب خزانه واریز نکرده است.
 
وزیر دادگستری در همین گزارش از اختلاف نظر درباره اصل موضوع هم پرده برداشته و گفته است: «اساسا پیوند درآمد – هزینه برای دستگاه های حاکمیتی، شیوه ای نامطلوب و نیازمند اصلاح است.»
 
می توان ارزیابی کرد که طرفین در حل اختلاف نظرهای خویش به بن بست خورده و کماکان قوه قضاییه حاضر نیست تسلط خود بر این بخش از درآمدها را از دست بدهد. به طور معمول، وقتی در رده های بالای سیاسی ایران، طرفین در مسیر حل اختلافات به بن بست برخورد می کنند، می توان انتظار برخی افشاگری ها را داشت. افشاگری کنونی از حساب های قوه قضاییه می تواند اهرم فشار دولت حسن روحانی را در مقابله با دیدگاه های صادق لاریجانی قوی تر کند. اگر او در این منازعه پیروز شود، قوه قضاییه از نظر مالی و اداری به طور گسترده تری به دولت وابسته خواهد شد و این چیزی نیست که با مدیریت و شخصیت رییس قوه قضاییه هماهنگ باشد.
 
او برای حفظ چنین پولی تا آخرین قطره خون می جنگد. در بهترین حالت، ممکن است حساب های قوه قضاییه از نام شخص او به قوه قضاییه تغییر یابد و حساب حقوقی شود. این سقف امیدواری است.
+232
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  حکومت دزدان و مفسدان دینی بر دوش اکثریت بیسواد دینی ملت ایران که هر سال در انتصابات رژیم شرکت می کنن و برای قاتلین ایرانیان زاری می کنن و اصلا زحمت هم به خودشون نمی دن تا بزرگان خودشون مثل بابک و مازیار و امیر کبیرو بشناسن و همچنان دنباله رو اخوند و ملا هستن.
  38
  221
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  شاهنشاه روحت شاد - تهران، ایران

  لعنت بر تو عراقى کثافت ،لعنت تو روحت خامنه ایى
  38
  236
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  ukjohnuk - لندن، انگلستان

  بابا خر مردم خر سوار میخاد دیگه سعید طوسی بچه ها ی مردمو دم کرده شکایتو بردن سراغ همین اقاهای فاسد اختلاس گر امان از اقدامی .لیاقت مردم ایران همینه بخورین نوش جان و به همه تجاوز کنین چون ملت ...شل گرفتن و لذت میبرن.
  16
  197
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  yaknafar - استکهلم، سوئد

  نمک هم گندید (می‌دزدن، میذارن تو بانک سودش رو هم میگیرن حرفم بزنی‌ میفرستنت کلاس قرآن بعد هم ناپدید میشی‌)
  16
  193
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  londonlondon - لندن، انگلستان

  وای از خوندن این مطالب از حرص می‌خوام سکته کنم خدایا یه شانس دیگه به مردم ایران بده و یا ما رو از کابوس شوم بیدار کن :(
  15
  144
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین

  خمس و زکاتش رو بده!حلاله!!! مغولها پیش این عراقیها،خدایی شاهن.
  16
  122
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  مبارک است انشالله ! قاضی القضاتمون رئیس دزدهاست
  15
  128
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران

  یعنی‌ ملک بابا شون شده ایران و ایرانی‌ رعیت اینها شده
  16
  123
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  oghab - هلسینکی، فنلاند

  ملت بی عرضه ترسو و بی وجودی داریم.شماها حتی جرات ندارید در فیس بوک و تلگرام یا....به این بیشرف های ح...زاده.فحش بدین و اعتراض کنید ..تا خر هست خر سوار هم هست ..تف تو شرف نداشته خامنه ای و تمام آخوندها بشکه چی ..خاک برسر ما این بشکه چی هاشون سران مملکت....کورش آسوده بخواب مادری غذای حاجت میکنیم
  14
  77
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  1irani - لندن، انگلستان

  آقا ی رهبر خودشان به صراحت و زیبایی بیان فرمودند.معظم ال لحن فرمودند بارها و بارها که آقا جان کشششش ندین.البته تعداد ش های کششش بستگی به نوع مرغوبیت تریاکشششش داره.
  14
  117
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  جوابگو - مالمو، سوئد

  بیخود لپ کلفت نکرده قطره شکم مرده شور بردش ۸۰´۱ سانتیمتر ،بشکه ،..مال مفت پول خون جوانان ایران زمین خاک تو سر آن کس هأیک نگهبانی داره خونش میدان .
  14
  54
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  فردا فرار می‌‌کند می‌‌رود کانادا بغل دست اون یار رهبر. ما که مخالفتی نداریم. اگر رهبر هم فرار کند رود کانادا . به جهنم همه پولها را هم در بانکهای سنگاپور ببره . جمع جمع دزدان و خلاسکارن . طوسی را هم ببرند که هر شب با چشم خمار سورگ بقره برای این‌ها خواند
  12
  58
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  mabahamim - منچستر، انگلستان

  دوستان دقت کردید از اون زمانی که طوسی لواط کاره بیت افشا شد پشت سرهم افشاگریها بیشتر شده پاچه خواران بدبخت و ذلیل وپیزوری این سایت پیداشون نمیشه!!!حالا رزیم سرنگون بشه میرن تو ........
  25
  63
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  afshin.briji - اهواز، ایران

  این مرتیکه براى رهبر شدن حسابى دندان تیز کرده .امیدوارم بیشتر رسوا بشه . از برادران لاریجانى متنفرم همشون دزد علنى هستند .
  18
  74
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  منوچهری - کرمان، ایران

  ای باور عمیق, "شیرم" حلالت. تو میگفتی این مرتیکه باید جانشین رهبر بشه! بیا ببین چه لیاقتی از خودش نشون میده!! بابک زنجانی و مارادونا رو ول کنید, صادق چپول رو بگیرید!! :)
  18
  75
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  داماهی - بندرعباس، ایران

  سفره ای پهنه دزدان دارندباهمدیگه میخورندخاک توسرمردم گوگول ایران بایدتاوان ناسپاسی زمان شاه رابدند.همه سیروسرخوش به همه دنیا بدون ویزا سفرمیکردند همه جا به ایرانی احترام خاص میگذاشتند.حالابایدفقط افسوس بخورند.
  17
  68
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  تیتو تیتو - تهران، ایران

  اخر و عاقبت ولایت وقیه ، ما مردم درمانده سرخورده از فریب خوردن پدرانمان باشد که برای فرزندانمان جبران کنیم و این اخوندهای انگل صفت و مفتخوار را از ایران برانیم.
  13
  34
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  اونوقت بنشینید به شاه مرحوم توهین کنید. این لاریجانی ملعون فقط یکی از ۵ برادر ملعون لاریجانی هست وای به حال این ملت. تازه این فقط یکی هست از انهمه دزدی های خامنه ا ی و اعوان و انصارش....سپاه ....اخوندها ...مجتبی خامنه ای ها .. لجن های کثافتی که ۱۰ برابر این تو کشور های خارجی انبارکرده اند..بابا این پول ملت بدبخت ایرانه که ابرویش را در دنیا برده اید ..بلاخره ملت شما را تکه تکه خواهد کرد.این کثافتهای لجن حرص شان تمامی ندارد. شاه ایران فقط یک اشتباه کرد انهم اینکه خمینی را به جای تبعید باید یکراست می فرستاد به درک و جهنم. اگر شاه این خائنین را می کشت امروز وضع ایران این نبود.
  9
  28
  ‌پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ - ۰۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  آقا کشش ندید پاره میشه
  2
  11
  شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  واقعا راست میگن که حکومتشون حکومت اسلامی و حکومت عدل علی و مملکت امام زمان است،معنای دقیق حکومت عدل علی و مملکت امام زمان این است که مملکت بی صاحب است.هر کی میدزده ،میگه به حساب امام زمانه ،برید یقه اونو بگیرید،حالا امام زمان بیار و بقلا بار کن به قول معروف
  2
  7
  دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ما حالا حالاها به این عراقیها غرامت جنگ باید بدیم.تا میتونن میدزدند انچیزی هم کهب تهش میمونه میفرستن عراق به اسم حسن و حسین و علی و نقی و....تعدادشون تمومی نداره ،اونجا هم برای خودشون و دوروبریشون مملکت جدید بسازند،خلاصه این وسط فقط سر ایران و ایرانی کلاه رفته و میره!
  2
  8
  دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مترلینگ - منچستر، انگلستان
  سینه چاک ها کجا رفتن ؟؟؟ هر وقت دوتا خبر سکسی و نظر در باره کلشیفته ای صدف طاهریانی یا هر کس بجز اخوندک هاس صاحب نظرن و خدا علی حسن حسین میکنن وقتی صحبت ساخت ضریح و کمک به غزه ولبنان و الا ماشاله میشه میرن رو منبر ولی الان نظری ندارن ؟؟؟خدا کنه از شرم باشه و متوجه بشن دست از اطاعت کورکورانه بیت و ولایت وقیح بردارن وبه راه راست هدایت شوند والا که خیلی رو میخواد در غیر این مواقع ظاهر شوند
  4
  9
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.