مجلس ایران با تحقیق و تفحص از مدیران دوتابعیتی و دارنده گرین کارت آمریکا موافقت کرد

مجلس شورای اسلامی ایران موافقت کرد تا درباره مسئولان و مدیران دو تابعیتی و دارای گرین کارت آمریکا «تحقیق و تفحص» شود.
 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه ۲۵ آبان با وجود مخالفت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، تایید کردند که «وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد» بررسی شود.
 
پیش از این محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران در جلسه‌ای با اعضای کمیسیون امنیت ملی به نگرانی‌های نمایندگان درباره حضور مدیران دوتابعیتی پاسخ داده بود.
 
به گفته حسین نقوی حسینی، سخنگوی این کمیسیون، برخی نمایندگان مجلس ایران معتقدند «حضور مدیران دو تابعیتی زمینه جاسوسی را فراهم می‌کند و ممکن است مشکلات مدیریتی داشته باشد.»
 
نکته قابل توجه در مصوبه مجلس شورای اسلامی، اضافه شدن موضوع گرین کارت آمریکا، یا کارت اقامت دائم در ایالات متحده به داشتن تابعیت مضاعف است. پیش از این و در دولت محمود احمدی‌نژاد، اذعان مرتضی آقا تهرانی به داشتن گرین کارت جنجالی شده بود. این روحانی اصولگرا نزدیک به مصباح یزدی و احمدی‌نژاد گفته بود که داشتن گرین کارت ایرادی ندارد چون برخلاف کسب تابعیت لزومی به قسم خوردن وجود ندارد.
 
در دولت حسن روحانی نیز گمانه‌زنی‌هایی درباره گرین کارت داشتن برخی اعضای ارشد وجود دارد. از جمله این افراد محمد نهاوندیان، رییس نهاد ریاست جمهوری ایران است که در دوران دانشجویی در آمریکا زندگی می‌کرده است. اما سخنگوی دولت این موضوع را رد کرده و گفته است: «این صد درصد روغ است، هیچ مقامی در دفتر ریاست جمهوری گرین کارت و یا تابعیت دوگانه ندارد.»
 
پیش از این وزیر اطلاعات ایران نیز اعلام کرده بود که این وزارتخانه حساسیت خاصی روی موضوع حضور دوتابعیتی‌ها در دولت دارد. اما به گفته او تنها یک مدیر دوتابعیتی بوده که خود استعفا کرده است.
+11
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  شاهنشاه آریامهر - تهران، ایران
  بی‌ شرف‌ها کلاش، همشون هستند و همه بچه و نوه‌هاشون انجا زندگی‌ و تحصیل میکنند. این به این نشانه هست که کل سیستم ایران تحت نظر آمریکا هست و آمریکا از این رو بهشون اقامت دائم آمریکا را داده، حال اقامت کشورهای اروپایی که بماند.
  2
  16
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Unkn0wn - اصفهان، ایران
  اینها به خودشون هم شک دارند. بهم دیگه حسودی میکنن که چرا اقامت کشور دیگه ای رو دارن چون میدونن اگه توی کشور خبری بشه راحت می تونند از کشور خارج بشن.
  2
  13
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.