وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی حضور رهبران طالبان در ایران را تکذیب کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بار دیگر گزارش‌ها درباره حضور تعدادی از رهبران «طالبان» در ایران را تکذیب کرد.
 
به گزارش روز سه‌شنبه ۲۵ آبان اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه٬ آقای قاسمی این مطلب را در واکنش به گزارش برخی رسانه‌های افغانستان بیان کرده است.
 
این مقام وزارت امور خارجه اعلام کرده که «حضور عناصر طالبان در ایران بی‌پایه و اساس است» و روابط ایران با افغانستان بر اساس «منافع و امنیت مشترک» تعریف شده است.
 
خبرگزاری «صدای افغان» نیز در این خصوص به نقل از برخی رسانه‌های افغان نوشته که جمهوری اسلامی در امر آموزش و تجهیز نیروی‌های طالبان فعال است.
 
۱۱ آبان امسال نیز سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اظهارات سخنگوی طالبان افغانستان درباره حمایت جمهوری اسلامی از این گروه را تکذیب کرده بود.
 
بهرام قاسمی اظهارات سخنگوی طالبان را «یک اقدام از پیش طراحی شده»‌ خوانده و گفته بود که او «با هدف مشوش کردن افکار عمومی و ایران‌هراسی» مطرح شده است.
 
روزنامه بین‌المللی «شرق الاوسط» ۱۰ آبان ماه سخنان ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان افغانستان را منتشر کرد که گفته بود این گروه با ایران «روابط و شبکه‌های جدید» برقرار کرده است.
 
تکذیب گزارش‌های تازه درباره ارتباطات میان ایران و طالبان افغانستان در حالی صورت می گیرد که گزارش‌ها از چند سفر نمایندگان طالبان به ایران در سال‌های اخیر حکایت دارند.
 
از جمله در اردیبهشت ۱۳۹۴ طالبان اعلام کرد یک هیات بلندپایه از طرف این گروه با مقام‌های جمهوری اسلامی در تهران دیدار و گفت‌وگو کرده است.
 
این در حالی است که هم سخنگوی دولت و هم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، درباره این سفر ابراز «بی‌اطلاعی» کرده بودند.
 
۲۲ خرداد سال ۱۳۹۴ نیز روزنامه وال‌ استریت جورنال در گزارشی به نقل از مقام‌های غربی و افغان، ایران را متهم کرده بود که از طالبان افغانستان پشتیبانی مالی و نظامی می‌کند.
 
فروردین سال ۱۳۸۹ هم ژنرال مک کریستال٬ فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، اعلام کرده بود نشانه‌هایی در دست است که برخی از نیروهای طالبان در ایران آموزش می‌بینند.
+6
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  shahab46 - هانوفر، آلمان
  اگر تائید میکرد جای تعجب داشت
  4
  9
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Herzl - امستردام، هلند
  حالا تکذیب میکنی چند روز دیگه که همه چیز ثابت میشه تائید میکنی بار اول نیست که ملاء اختر محمد منصور رهبر سابق طالبان چند وقت پیش در مرز ایران و افغانستان کشته شد مگر ایران نبود با رویداد رسمی از سفارت ایران وارد ایران شده بود برای درمان و دیدار از خانواده مقیم ایران و دیدار با مقامات سپاه هم تکذیب کردید حضورشو بعد تائید کردید مگر فرزندان و داماد بن لادن در شمال تهران ساکن نبودن بعد به سفارت عربستان در طهران پناه بردند هم وجودشون تکذیب کردید بعد تائید کردید مگر عماد مغنیه در ایران تغییر چهره نداد و با پاسپورت ایرانی تردد میکرد و دهها تروریست دیگر در ایران مقیم هستند درسته تمام تروریستها عرب هستند ولی حامی تروریست شما هستید
  3
  8
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  barish USA - هیوستون، ایالات متحده امریکا
  مثل سگ دروغ میگن.هر گروه افراطی که با اینها کاری نداشته باشد بدانید که با اینها دستشون توی یک کاسه هستش ولی از ترسشون همه چیز رو انکار میکنند.
  4
  6
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  پهلوون مفرد - كلن، آلمان
  ننه‌من غریبم‌بازی این حکومت خون و جنون هم مثل جریان اون دزده هست که بعد از هر بار دزدی کردن به یک سَمتی می‌ایستاد هی داد می‌زد: آی دزدرو بگیرید! مردم به اون طرف می‌دویدن که دزدرو بگیرن، ولی خود دزد از سمت دیگه الفرار و جیم می‌شد. تا امروز مسئولیت کدام ننگ ماندگار از کشتارهای دسته‌جمعی و ترورهای داخل و خارج کشور و آدم‌ربایی‌ها و تجاوزات و دزدی‌ها ووو را عهده‌دار شدن که حالا این ننگ را هم حاشا نکنند؟...
  3
  5
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.