مدیر بانک توسعه صادرات: حساب‌های دلاری مسدود ایران دوباره فعال شده

مدیر بانک توسعه صادرات ایران گفته که اجرای راهنمای وزارت خزانه داری آمریکا "وضعیت بهتری" برای ایران ایجاد کرده علی صالح آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفته است که پس از انتشار دستورالعمل وزارت خزانه داری آمریکا درباره میسر بودن برخی معاملات دلاری با ایران در ماه گذشته، حساب‌های دلاری ایران که در گذشته مسدود شده بود دوباره فعال شده است.
 
با این حال آقای صالح آبادی گفته: "مبادلات دلار را نمی توانیم به گونه ای انجام دهیم که در سیستم مالی آمریکا وارد شود".
 
کمتر از یک ماه پیش، دفتر کنترل دارایی های خارجی وابسته به وزارت خزانه داری آمریکا، برخی از معاملات مالی به دلار را میان ایران و موسسات مالی خارج از آمریکا امکان پذیر دانسته بود.
 
بر اساس تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران که ارتباطی با موضوع برنامه اتمی ایران ندارد، ایالات متحده، معاملات دلاری با ایران را تحریم کرده است.
 
راهنمای وزارت خزانه‌داری آمریکا که یک ماه پیش منتشر شد، انجام نقل و انتقال مالی با دلار را مشروط بر این که پول های مرتبط با آن مستقیم یا غیرمستقیم وارد سامانه های مالی آمریکا نشوند، برای ایران مجاز دانسته بود.
 
تحریم معامله با دلار با ایران قرار نبوده که بر اساس توافق اتمی برجام لغو شود اما به نظر می رسد که به دنبال اعتراض های پی در پی ایران به آمریکا، دولت باراک اوباما بر امکانپذیر بودن معامله دلاری با شرکت‌های ایرانی از سوی موسسات مالی غیرآمریکایی تاکید کرده تا تاثیر لغو تحریم ها اتمی برای ایران ملموس تر باشد.
 
این تصمیم دولت آقای اوباما، به فاصله چند هفته پس از اعتراض های ایران به آمریکا درباره مشکلات بانکی و برگزاری جلسه مشترک میان وزیر امور خارجه ایران، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای امور خارجه گروه ۱+۵ در نیویورک اعلام شد.
 
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران یک ماه پس از انتشار این دستورالعمل گفته که "وضعیت ایده آل این است که با بتوانیم با دلار کار کنیم" و اضافه کرده که اجرای این دستورالعمل نسبت به قبل وضعیت بهتری برای ایران ایجاد کرده است.
 
باراک اوباما حدود دو ماه دیگر قدرت را به دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب ایالات متحده واگذار می کند که نظر مساعدی به توافق برجام ندارد.
+16
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.