یک مدیر بانکی ایران: دستورالعمل وزارت خزانه‌داری آمریکا، حساب‌های دلاری ما را فعال کرد

یک مقام بانکی در ایران اعلام کرد که دستورالعمل اخیر «اوفک» یا اداره نظارت بر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، موجب فعال شدن حساب های دلاری بانک‌های ایران شده است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علی صالح آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران روز دوشنبه ۲۴ آبان با اشاره به دستورالعمل جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا در توضیح تحریم‌های باقی مانده علیه شبکه بانکی ایران، گفت که این دستورالعمل موجب شده که بانک‌های ایرانی امکان داشتن حساب دلاری را داشته باشند و این حسابها را فعال کنند.
 
آقای صالح آبادی گفت: «بر اساس بخشنامه اوفک مبادلات دلاری نباید از سیستم مالی آمریکا عبور کند و اگر موجودی دلاری در حساب بانکی باشد می‌توان آن موجودی را به حساب دیگری منتقل کرد بنابر این از آنجایی که در همان بانک است و وارد کلیرینگ آمریکا نمی‌شود می‌توان اقدامات مالی را انجام داد.»
 
او اضافه کرد:‌ «البته وضعیت ایده آل این است که بتوانیم با دلار کار کنیم اما بازهم قدمی به جلو است.»
 
وزارت خزانه‌داری آمریکا اواسط مهر ماه گذشته در پی انتقادات ایران و برخی از کشورهای اروپایی، دستورالعملی را به منظور شفاف‌تر شدن تحریم‌های دلاری آمریکا علیه ایران منتشر کرد.
 
بر اساس این دستورالعمل، شرکت‌ها و موسسات تجاری که تا کنون مجاز به انجام نقل و انتقال‌های مالی بوسیله دلار در معاملات با ایران نبودند از این پس می‌توانند چنین نقل و انتقال‌هایی را از طریق بانک‌های خارج از قلمرو آمریکا انجام دهند، مشروط بر آنکه وارد سیستم‌های مالی آمریکا نشوند.
 
دو روز بعد، حسن قضاوی، معاون وزیر اقتصاد ایران دستورالعمل جدید وزارت خزانه داری آمریکا درباره تحریم های دلاری ایران مثبت دانست اما اعلام کرد که این دستورالعمل تغییر محسوسی در روابط بانکها خارجی با ایران ایجاد نمی‌کند.
 
حال مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران از تاثیر مثبت دستورالعمل وزارت خزانه‌داری آمریکا بر فعال شدن حساب‌های دلاری بانک‌های ایران خبر داده است.
 
آقای صالح آبادی در ادامه سخنان خود گفت که‌ اجرای این دستورالعمل نسبت به قبل وضع بهتری را ایجاد کرده است.
 
تحریم ممنوعیت معامله با ایران با استفاده از دلار آمریکا از جمله تحریم‌های باقی مانده آمریکا علیه ایران است. این تحریم‌ها به دلیل حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و توسعه برنامه موشکی وضع شده است.
+22
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  یک دیوانه سنگی را بچاه میاندازد که صد تا عاقل نمیتوانند درش بیاورند.احمدینژاد احمق در مورد تحریمها و قطعنامه ها با خنده وخوشحالی میگفت انقدر قطعنامه صادر کنید تا قطعنامه دانتان پاره شود.دراصل سران نظام که ضرر نکردند هرچه شد برای ملت ایران بود که تاوان این نادانان پر مدعا را میدهند.
  1
  13
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.