چرا مغازه یک بیمار سرطانی را در ساری پلمپ کردند

گفته می شود آقای رحمانیان حدود چهار ماه پیش به مقامات صنفی و اداره دارایی اطلاع داده بود که به سرطان لوزالمعده مبتلا شدهذکرالله رحمانیان در بیمارستان امام خمینی ساری با سرطان دست و پنجه نرم می کرد که خبردار شد اداره اماکن نیروی انتظامی مغازه عینک سازی‌اش را پلمپ کرده است.
 
بستگانش به بی ‏بی‏ سی فارسی می گویند که این خبر آقای رحمانیان را چندان متعجب نکرد چرا که می دانست در مرکز استان مازندارن ماموران اماکن در تعطیلات دینی بهائیان به مغازه‌های آن‌ها می روند و هر دکانی که بسته باشد را پلمپ می کنند.
 
نزدیکان آقای رحمانیان می گویند او حدود چهار ماه پیش به مقامات صنفی و اداره دارایی اطلاع داده بود که به سرطان لوزالمعده مبتلا شده و چند ماه توان کار کردن نخواهد داشت تا از پلمپ احتمالی یا مالیات اضافی‌ جلوگیری کند.
 
ذکرالله رحمانیان پنجشنبه (۲۰ آبان) - یک هفته بعد از مهر و موم مغازه‌اش - در سن ۶۷ سالگی درگذشت. او یکی از ده‌ها شهروند بهاییست که اخیرا در ساری، قائمشهر و چند شهرستان دیگر مغازه‌هایشان بسته شده است.
 
موج تازه بستن مغازه‌های بهاییان ایران - از عینک سازی و یخچال سازی گرفته تا تعویض روغنی و صافکاری ماشین - در روزهای ۱۱ و ۱۲ آبان آغاز شد که امسال مصادف بود با دو تعطیلی دینی آنان.
 
بهاییان در سال نه روز تعطیل عقیدتی دارند که کار کردن در آن را حرام می دانند، اما کار نکردن در این روزها از طرف مقامات برخی شهرها «اخلال در نظم بازار» و «تبلیغ بهاییت» توصیف می شود.
 
یکی از کسبه بهایی ساری به بی‌بی سی فارسی می گوید هرچند شاکی خصوصی نداشته و مرتکب کم فروشی یا گران فروشی هم نشده، در ظرف دو سال گذشته اداره اماکن یک مرتبه به مدت شش ماه و دفعه بعد حدود دو ماه دکانش را به اتهام «تخلف صنفی» پلمپ کرده است.
 
چند کسبه بهایی دیگر هم به بی ‌بی ‏سی فارسی گفته اند دایره تخصصی اداره اماکن ساری به سرپرستی سرگرد حسن بابایی یک چیز می خواهد: قبل از تعطیلات بهایی به مقامات مراجعه و کسب اجازه کنند و اگر اجازه صادر شد، مغازه خود را تعطیل کنند.
 
این بهاییان می گویند با مطلع کردن مقامات مشکلی ندارند اما کسب اجازه از آنان در مورد یکی از واجبات دینی خود را درخواستی نابجا می دانند - به خصوص که به باور آنان، قانون به هر کاسب اجازه می دهد تا حداکثر ۱۵ روز بدون اطلاع اتحادیه صنف خود، مغازه‌اش را تعطیل کند.
 
آن‌ها می گویند رصد و بستن مغازه‌های بهائیان در ساری و قائمشهر «به بهانه‌های مختلف» چند سال است که به یک روال عادی تبدیل شده است.
فروشگاه های پلمپ شده بهاییان مقامات جمهوری اسلامی بارها تبعیض علیه بهائیان را اتهامی بی‌اساس دانسته و گفته اند که هیچ‌گاه به صرف بهایی بودن با پیروان این آیین برخورد نکرده‌اند.
 
این در حالیست که فرماندهی نیروی انتظامی ایران در سال ۱۳۸۶ از اداره اماکن سراسر کشور خواسته بود کسبه بهایی را در صنوف مختلف زیر نظر بگیرند و از ورود آن‌ها به مشاغل با درآمد بالا جلوگیری کنند.
 
در این سند تصریح شده است: «بهاییان نباید در جراید، نشریات، جواهر و طلاسازی، ساعت‌سازی، چاپخانه‌داران، گراور سازان، مؤسسات توریستی و اتومبیل کرایه، ناشران و کتاب‌فروشی، مسافرخانه داران، هتل‌داران، آموزشگاه‌های خیاطی، عکاسی، فیلم‌برداری، گیم نت، رایانه و کافی‌نت مشغول به کار و فعالیت باشند.»
 
بازداشت پنج بهایی
پیامک ظاهرا به اشتباه برای یک بهایی فرستاده شد کسبه بهایی ساری و قائمشهر می گویند تلاش برای رفع مهر و موم از مغازه‌هایشان به ‌جایی نرسیده است؛ اصناف و اتحادیه‌های صنفی آنها و نیز اداره بازرسی نیروی انتظامی استان مازندران از چگونگی بسته شدن محل کسب و کار آن‌ها ابراز بی‌اطلاعی کرده اند.
 
پنج نفر آنها - سهیل حق دوست، نیما نوخواه، علاءالدین میرزایی، آرشام گلپور و شهروز زمانی - هم که سه شنبه (۱۸ آبان) برای تظلم خواهی به ساختمان استانداری در ساری مراجعه کرده بودند، به اتهام تجمع غیرقانونی و اغتشاش دستگیر شدند.
 
به نظر می رسد وکلای دادگستری هم به خاطر حساسیت ماجرا و فضای امنیتی موجود از پذیرش وکالت این افراد خودداری می کنند.
 
یکی از کسبه قائمشهر می گوید که مقامات به ما می گویند که کارتان غیرقانونی است و برای نظام هزینه دارد؛ «وقتی همه با هم تعطیل می کنید تبلیغ دین بهایی می شود.»
 
او می گوید تا به حال همسایه‌هایش هم از تعطیلاتش خبر نداشتند اما «حالا که مغازه را پلمپ کردند مجبورم که با دیگران درباره دینم صحبت کنم.» او می افزاید: «در عمل دارند برای ما تبلیغ می کنند.»
+46
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  mabahamim - منچستر، انگلستان
  مرگ بر خامنه ایی حیوان صفت...
  33
  52
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  shaboruz - پاریس، فرانسه

  آخه ظلم و نامردی تا کی ؟
  4
  50
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Azadi199 - پاریس، فرانسه

  بار دیگر از تفکر اسلامی، و باور عمیق میخواهم که نامه حضرت علی‌ به مالک اشتر را به مسئولین یاد آوری کنند ! البته اگر آنها به این چیزها اعتقادی داشته باشند. حق کار، زندگی‌ و تحصیل هیچ ربطی‌ به دین و عقیده نداره...
  7
  60
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان
  mabahamim - منچستر، انگلستان...چرا حیوان صفت ..مگه کجای این حیوانات مظلوم و بیگناه و بی پناه بد و ظالم بوده ....باید از صفت شیطان بکار ببرید تا به جای حیوانات بی دفاع
  1
  17
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین
  ننه مرده دق کرد،کسی رو بخاطر عقیده و ایمانش نباید آزار داد.
  3
  18
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  kasra persia - لندن، انگلستان
  آیا از دوستان محترم کسی هست که فرق اسلام رو با بهاییت واسه من توضیح بده ,البته بدون توهین
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::kasra persia - لندن، انگلستان::]. عزیز، آئین بهائی یک دین جدید هست که در ساله ۱۸۴۴ میلادی در ایران متولد شد. مبنای این آئین ایده ظهور یک منجی هست که در تمامی‌ ادیان منتظر ظهور آن هستند. فرق اسلام و آئین بهائی در فلسفه این دو دین هست، در اسلام می‌توان به زور جنگ کسی را وادار به پذیرش این دین کرد، ولی‌ در آئین بهائی این کار منع شده، و تأکید بر تحقیق شخصی‌ و عدم تقلید از کس دیگر شده. شاید بزرگترین فرق بین آئین بهائی و اسلام و تمامی‌ ادیان دیگر این باشد که قشر روحانی در آن کاملا حذف شده و وجود ندارد. از خلیفه، و پیشوای روحانی جامعه خبری نیست، بلکه خود جامعه با انتخابات آزاد رهبران خود را در سطح شهر و کشور انتخاب می‌کند ( یک مجمع ۹ نفره) پرهیز از جنگ و خشونت ، و تأکید بر بر پایی صلح در جهان، و تاکید بر آموزش و پرورش کودکان از عقاید اصلی‌ این آیئن هست، و هدف نهایی‌ آن وحدت عالم انسانی. موفق و پیروز باشید.
  3
  11
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::kasra persia - لندن، انگلستان::]. تا جایی که من می دانم بهاییان تمام پیغمبران و امامان را به رسمیت می شناسند اما معتقدند عمر اسلام هزار ساله و چون در 260 هجری قمری مهدی ناپدید شد پس هزار سال بعد در 1260 قمری سید باب ظهورکرد و و خود را منجی جدید نامید به دستور امیر کبیر سید باب را کشتند و بعد از او شاگردش بها الله خود را منجی نامید و او را به عثمانی و بعد به فلسطین تبعید کردند بخاطر همین هم بهاییان حیفا را پایتخت مذهبی خود می دانند بهاییت چون مذهبی است که در قرن نوزدهم بوجود آمده پس مذهب پیشرفته ای است و برابری حقوق زن و مرد و جدایی دین از سیاست در آن آمده
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  kasra persia - لندن، انگلستان
  ممنون
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]. بادورود و عرض ادب حضور سروران گرامی،خیلی ممنون از شما که مختصر و مفید مسئله را حل نمودید ،به فرمایشات شما عزیز خوشنام و نیک سیرت اضافه میکنم:هر شخصی جوابگوی وجدان ، اعمال ، افکار و اسرارش!خودش خواهد بود،اگر رستاخیزی هست!کسانی بی دغدغه اند که:نان کسی رو نبریدند،آبروی بیگناهی رو نریختند،یتیمی رو نراندند و انسان بودند.
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین::]. درود بر شما دوست عزیز، کاش همه, خط آخر کامنت شما را سر لوحه اعمال خود قرار دهند. موفق و پیروز باشید.
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.