یازده کشور عربی ایران را متهم به حمایت از 'تروریسم' کردند

این کشورها ایران را متهم به حمایت از شورشیان حوثی کردند یازده کشور خاورمیانه و شمال آفریقا ایران را به حمایت از "تروریسم" و مداخله مستمر در امور داخلی کشورهای عربی متهم کرده اند.
 
آنها در نامه ای که روز دوشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل توزیع شد گفتند که رفتار ایران به تنش و بی ثبانی در منطقه دامن زده است.
 
آنها از جمله به حمایت ایران از شورشیان حوثی یمن و حزب الله لبنان، که در جنگ داخلی سوریه شرکت دارد، اشاره کردند.
 
در این نامه آمده است ایران از حوثی ها حمایت مالی ونظامی می کند و جنگجویان این گروه را آموزش می دهد و برای آنها سلاح و مهمات می فرستد.
 
این درحالی است که ایران ریاض و متحدان آن را به "جنایت" در یمن متهم می کند. ائتلاف تحت رهبری عربستان در حمایت از دولت یمن علیه شورشیان این کشور مشغول عملیات عمدتا هوایی است؛ عملیاتی که جان تعداد زیادی از غیرنظامیان را گرفته است. با این حال دولت عربستان می گوید به درخواست دولت مشروع یمن در آن کشور مداخله می کند.
 
این کشورها همچنین ایران را به حمایت از "گروه ها و سلول های تروریستی" در بحرین، عراق، عربستان سعودی، کویت و سایر کشورها متهم کردند.
 
آنها ابراز نگرانی کردند که حکومت ایران "از طریق چهره های سیاسی و مذهبی، خواستار صدور انقلاب به سایر کشورها می شود."
 
ایران در این نامه به یک "رویکرد افراطی" متهم شده که بر اساس آن "امنیت و ثبات در منطقه ما و جهان عربی را تضعیف می کند."
 
خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد که این نامه در واکنش به بیانیه عباس یزدانی دیپلمات ایرانی در پایان نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در روز ۲۶ سپتامبر ارسال می شود.
 
آقای یزدانی اتهامات وزیر خارجه امارات متحده عربی در آن زمان دایر بر حمایت ایران از حوثی ها را در حالی که به گفته او "جنگند های امارات مشغول بمباران غیرنظامیان بی گناه در یمن" هستند "مضحک و ریاکارانه" خوانده بود.
 
آقای یزدانی همچنین امارات متحده عربی و سایر "همدستان" آن را به "تامین مالی و تسلیحاتی تروریست ها در عراق و سوریه و بسیاری دیگر از کشورها" متهم کرد.
 
در نامه تازه آمده است که تنها راه پیش رو برای ایران "تغییر جامع سیاست های خارجی و پایان خصومت هاست."
 
این نامه به ابتکار عمل امارات متحده عربی تنظیم شده و توسط نمایندگان بحرین، مصر، اردن، کویت، مراکش، عمان، قطر، عربستان سعودی، سودان و یمن امضا شده است.
 
ایران اخیرا در واکنش به اتهامات مشابه کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس را مسئول "گسترش ناامنی، جنگ و تروریسم" در سوریه٬ یمن٬ بحرین٬ عراق و لیبی دانست.
 
هر شش عضو شورای همکاری خلیج فارس نامه تازه را امضا کرده اند.
+37
رأی دهید
-49

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  جالبه خود این کشورها از سردمدارن تروریست ها هستد !! عرعرستان ، یمن ، سودان،مراکش روشون که رو نیست سنگ پای قزوینه !!
  21
  73
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  mina minavand - هانور، آلمان

  حالا چون عربها این حرفو گفتن به ما ایرانیها برمیخوره. نه اینکه عربها بهتر باشن اما رژیم جمهوری اسلامی سرآمد همه تروریستهاست. اینو همه دنیا میدونه اما این رو هم میدونه که رژیم اسلامی از مردم ایران نیست و وابسته به اسلامه و نه ایران.
  38
  61
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  باباجان - لندن، انگلستان
  نه ایرانی تروریست هست نه عرب ، فقط سیستم حاکم، احمقانه هست !
  4
  22
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا

  شیطنت طلب ابوظبی! ترجمه کن براشون : عرعرها و عرعرستان و عرعرپرستان خیلى شکر زیادى خوردن ! برن سرگرم خوردن ملخ و سوسماراشون باشن و اخرش هم یه شتر کولاى داغ تازه نوش جان کنن تا حالشون بیاد سر جاش !! تا ایران و آیرانى هست خاریست بر چشمان عرعرها !! تا چشمتون از حدقه در بیاد که چشم دیدن ایران رو و ایرانى رو ندارین ! بهشون بگو همیشه زیر ایران بودن ، هستن و خواهند بود !!!! وهابیون عمریهاى نجس جنایتکار ادم کش !! با یه الله اکبر گفتن مثل پشه ادم میکشین بعد صفات خودتون رو به ایران نسبت ندین !! از نظام دل خوشى نداریم ولى در برون مرزى داره جواب شیطنت شما هارو میده که تا فى خالدون شما ها رو سوزونده !!
  6
  26
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  جمیع یازده تاشون به همراه سلطنت طلب ، شکر بنده رو خوردن . شماها جمیعا ازین به بعد که امریکا داره حمایتش رو ازتون کم میکنه باید به فکر زر های باشید که میزنید چون ساعت داره به وقت دربدر شدنتون توسط ایران نزدیک میشه
  9
  15
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران

  جالبه 80 درصد داعش عربستانیه و 18 درصد هم عرب از بقیه کشورهای عربی ! اونوقت اینها مثل بزهای درختی مراکش زر میزنن
  5
  25
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  دیگ به دیگ میگه روت سیاه !!! . 😂😂😂 جمهوری اسلامی تروریست های شیعه و این یازده کشور عربی بلاخصوص قطر ، عربستان و امارات تروریست های سنی را تربیت و مجهز می کنند . بعبارتی باید از دولت مردان و مردم سوریه و عراق پرسید چه کسانی کشور انها را به این وضعیت انداختند ؟! مطمئنا انگشت اتهام به سمت همین ١١ کشور عربی و ایران است .
  7
  17
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  raha1984 - هامبورگ، آلمان سعی کنیم درمورد ضعفی که داریم دنبال یهانه نباشیم . دنبال یهبود باشیم این که عربستان چکاره است دردی از دردهای ما درمان نخواهد کرد .
  13
  16
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران
  شماها آدم را مثل گوسفند سر می‌برید اونوقت به ایرانیا میگین تروریست ، عجب، همونه که بشار اسد هم ترتیبتنو میده، دستش درد نکنه.
  2
  5
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  Sepas - تهران، ایران معلومه کی داره ترتیبش داده میشه !! این همه شهید میدیم و اینهمه هزینه میکنیم که بشار را بر تخت ببینیم . حاک بر سر حامیان بشار که این همه مشکلات ایران را تادیده میگیرند و هزینه هاشون واسه بقاشون خرج بشار و لبنان می کنند
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.