زلمی خلیلزاد: فعالیت‌های سپاه باعث شد ایران در محور شرارت قرار گیرد

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه دولت آمریکا در افغانستان و عراق در دوران ریاست جمهوری جورج بوش می گوید که فعالیت های سپاه پاسداران ایران در افغانستان و منطقه باعث شد که رئیس جمهور آمریکا ایران را به عنوان بخشی از "محور شرارت" معرفی کند.
 
آقای خلیلزاد به برنامه "به عبارت دیگر" تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی گفت که در آن زمان مقامات آمریکایی با محمدجواد ظریف، معاون وقت وزیر امور خارجه ایران مذاکره می کردند و با دولت ایران در مورد افغانستان همکاری خوبی داشتند: "اما ما با دو ایران سر و کار داشتیم، یکی ایران آقای ظریف بود که همکاری می کردیم... و یکی ایران سپاه پاسداران بود که همزمان با همکاری ما با آقای ظریف، در افغانستان و منطقه بر خلاف توافق های ما کار می کرد."
 
جورج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا روز ۲۹ ژانویه سال ۲۰۰۲ (نهم بهمن ۱۳۸۰) در یک سخنرانی معروف در کنگره آمریکا گفت که کشورهایی مانند ایران، عراق و کره شمالی یک "محور شرارت" تشکیل داده اند و صلح جهانی را تهدید می کنند.
 
آقای خلیلزاد می گوید که فعالیت های آن زمان سپاه پاسداران در افغانستان و منطقه خاورمیانه باعث شده بود که جورج بوش، ایران را به عنوان بخشی از محور شرارت معرفی کند.
 
او گفت که شخصا مخالف این اقدام بوده، اما در آن زمان در افغانستان بود و در این مورد با او مشورت نشده بود.
 
گفت و گوی کامل برنامه "به عبارت دیگر" با زلمی خلیلزاد فردا سه شنبه ۲۵ آبان ساعت شش و سی دقیقه بعد از ظهر به وقت ایران از تلویزیون فارسی بی بی سی پخش می شود.
 
جمال الدین موسوی این گفت و گو را در صبح روز پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای برنامه "به عبارت دیگر" انجام داده است.
 
سابقه آقای خلیل زاد در حلقه سیاستگذاری آمریکا به اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی برمی گردد. او در زمان ریاست جمهوری جورج بوش برای دو سال نماینده آمریکا در سازمان ملل بود.
 
آقای خلیل زاد در مزار شریف متولد شده و در کابل به مدرسه رفته ولی تحصیلات دانشگاهی را در آمریکا گذرانده است. او عضو فعال حزب جمهوریخواه آمریکاست و در یکی از گردهمایی های این حزب برای تعیین نامزد نهایی برای انتخابات ریاست جمهوری، معرف دونالد ترامپ بود.
 
گفته می شود احتمال اینکه آقای خلیل زاد در دولت آقای ترامپ حضور داشته باشد وجود دارد. در این برنامه "به عبارت دیگر" در این باره و موضوعات دیگری که آقای خلیل زاد در کتاب اخیرش زیر عنوان "فرستاده" به آنها اشاره کرده از او سؤال شده است. از جمله اینکه چرا جلسه ای که قرار بود بین ایران و آمریکا برگزار شود و به گفته آقای خلیل زاد قرار بود با تایید آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در باره همه موضوعات صحبت شود در آخرین لحظه به دستور جورج بوش لغو شد.
 
در این برنامه همچنین خواهید دید که پاسخ آقای خلیل زاد به این سؤال که آیا در دولت آقای ترامپ حضور خواهد داشت یا نه چیست.
+63
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.