واکنش موگرینی به اظهارات اطرافیان ترامپ: حفظ برجام اولویت اتحادیه اروپاست

توافق برجام تابستان سال گذشته به دست آمد اما از اوایل زمستان اجرایی شد در حالی که نزدیکان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا از ضرورت بازنگری در توافق اتمی با ایران سخن می‌گوید، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از این توافق دفاع کرده و گفته که پایدار ماندن برجام و اجرای آن از اولویت‌های اتحادیه اروپا است.
 
خانم موگرینی شب گذشته در پایان یک نشست غیررسمی با وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که برای بررسی روابط این اتحادیه با آمریکای تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ تشکیل شده بود، گفت: "برجام یک توافق دوجانبه نیست بلکه توافقی چندجانبه است که شورای امنیت سازمان ملل هم بر آن صحه گذاشته است".
 
وزرای امور خارجه بریتانیا و فرانسه در جلسه غیررسمی شب گذشته حضور نداشته‌اند.
 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که اجرای برجام نه تنها به نفع اتحادیه اروپا بلکه به نفع سازمان ملل متحد است و وظیفه این سازمان است که اجرای کامل آن را تضمین کند.
 
همزمان با نشست غیررسمی وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا، جان بولتون از چهره‌های نومحافظه کار در دولت جورج بوش که از گزینه‌های احتمالی وزارت خارجه در دولت دونالد ترامپ هم خوانده می‌شود، با انتشار مقاله‌ای از آقای ترامپ خواسته تا در اولین روزهای ریاست جمهوری‌اش توافق برجام را لغو کند.
 
دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ حدود دو ماه دیگر آغاز می‌شود.
 
آقای بولتون در این مقاله که در وب سایت روزنامه نیویورک پست منتشر شده، لغو برجام در اولین روزهای حضور رئیس‌جمهور جدید در کاخ سفید را "اقدامی شجاعانه" خوانده و گفته است که برای اجرای این تصمیم "دیپلماسی قابل‌توجهی" باید به خرج داد.
 
کمتر از یک هفته پیش، ولید فارس، یکی از مشاوران آقای ترامپ گفته بود که دولت آینده آمریکا برجام را مورد بازبینی قرار خواهد داد. بیشتر بخوانید
 
حسین شریعتمداری، نماینده آیت‌الله علی خامنه ای رهبر ایران در روزنامه کیهان و مدیر این روزنامه هم روز شنبه در یادداشتی ضمن انتقاد مجدد از برجام از لغو این توافق استقبال کرده بود. نوشته حسین شریعتمداری را اینجا بخوانید
 
آقای شریعتمداری نوشته بود "چه دستاوردی بالاتر و بزرگ‌تر از آن که ترامپ این سند نه فقط بی‌خاصیت بلکه حاوی خسارت محض را پاره کرده و ملت ایران را از شر آن خلاص کند."
+24
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  باور عمیق - قم، ایران

  این حرفهای امثال خانم موگرینی یک پول سیاه هم ارزش ندارد . اون روزی که اون نماینده مجلس به صالحی گفت که با بتن دفنت میکنیم، غیرت ایرانی خوابیده بود که بفهمد هیاهو و دعوای دلواپسان با اهل اعتدال بر سر چیست . دیری نمیکشد که برجام به سندی بی اعتبار تبدیل شده و همگان به این گفته پی خواهند برد که آمریکا هرگز قابل اعتماد نیست . البته مقدماتی دارد . باید کم کم نشان دهند که ایران از توافق عدول کرده . باید وجهه رییس جمهور آمریکا را ترمیم کنند . گام اول عادی کردن کثافات اخلاقی ترامپ در انظار و اذهان است . باید ظرف سه ماه اول این فاز تکمیل شود . از انتشار مجدد عکس های لخت زنش بگیر تا هزار و یک کثافتکاری دیگر . وقتی دیدگان مردم عادت کرد آنگاه فاز بازسازی شخصیتی او هم آغاز میشود . 6 تا 8 ماه دیگر موعد شروع کارشکنی واقعی در راه اجرای برجام از راه میرسد.
  28
  5
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  بردیا ارانی - کلن، آلمان
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. سلام باور جان امیدوارم خوب و سلامت باشی ..دوست عزیز از اخرین گپ ما دیگر خبری از شما نشد . اما درین با ب نظر شما موافق نیستم چون هیچ کارمان با هیچ کارمان جور نمیشود ..بقول قدما راه بدی را پیش گرفته ایم و فکر میکنیم دیگران بما بدهکارند . در صورتی که ما مردمی مهربان دلسوز و فداکار هستیم . و به قولی که میگوید صدبار بدی کردی و دیدی ثمرش را خوبی چه بدی داشت که یک بار نکردی .این دشمن دشمن گفتن سران حکومت فریبی بیش نیست .ایام بکام .
  2
  11
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  منوچهری - کرمان، ایران
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. بلاخره اسیر شیشه شدی؟ا یا شایدم مثل حسن عباسی برژنسکی ایران شدی؟ و یا فالگیر, رمال, پیشگو الا ماشاءالله. ;)
  0
  2
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۴:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  این باور جان بر این باوره که باورش درسته!،ولی چیزی نمونده که باورش بشه این راه که میره به عربستانه و بادی حسابی مواظب .....تو فرودگاه باشه که حاجی بر نگرده!
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.