دیدار سیاست‌مدار جنجالی بریتانیا با ترامپ خبرساز شد

نایجل فاراژ (راست) روز جمعه به برج ترامپ در نیویورک رفت تا با دونالد ترامپ دیدار کند نایجل فاراژ، رهبر حزب استقلال بریتانیا که روز گذشته با دونالد ترامپ در نیویورک دیدار کرد می‌گوید رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده 'عاشق بریتانیا' است و می‌تواند به 'بهروزی' این کشور کمک کند به شرطی که سیاست‌مداران بریتانیایی دست از انتقاد از آقای ترامپ بردارند و به علت آنچه در چند ماه گذشته گفته‌اند 'عذرخواهی کنند'.
 
آقای فاراژ که دیروز (جمعه ۱۲ نوامبر) به عنوان نخستین سیاست‌مدار بریتانیایی با دونالد ترامپ در نیویورک از نزدیک دیدار کرد، می‌گوید "شک ندارد که آقای ترامپ حامی بریتانیا" است و "علاقه‌مند است که دو کشور شرکای نزدیکی" برای هم شوند.
 
"منتقدان ترامپ باید نق زدن را تمام کنند و خود را با واقعیت منطبق کنند."
 
آقای ترامپ که بیستم ماه ژانویه آینده رسما دوره چهار ساله رئیس جمهوری خود را آغاز می‌کند بارها گفته بریتانیا "سرزمین ویژه‌ای" است.
 
آقای ترامپ همچنین بعد از پیروزی در انتخابات آمریکا با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفتگو کرده و حلقه نزدیکان او و چند نفر از وزرا و نمایندگان پارلمان بریتانیا هم تماس‌هایی با هم داشته‌اند.
 
نایجل فاراژ که از اصلی‌ترین چهره‌های حامی بریگزیت بود، گفته بسیاری از سیاست‌مداران بریتانیایی از جمله افرادی نزدیک به ترزا می، نخست وزیر، در طول یک سال و نیم گذشته "بی‌ادبانه" با دونالد ترامپ برخورد کرده‌اند و او اکنون با به قدرت رسیدن او، باید در رفتار خود تجدیدنظر کنند.
 
"من تصور می‌کنم بسیاری از اعضای دولت فعلی بیش از حد به رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا بد و بیراه گفته‌اند و اکنون، به نظر من باید برای ترمیم این فضا اقدام کرد."
 
آقای فاراژ گفته به نظر او روابط بریتانیا با دولت دونالد ترامپ بسیار بهتر از باراک اوباما خواهد بود که در هنگام همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، آری گفتن به برگزیت را 'صدمه‌ای' به روابط دو کشور دانسته بود.
 
آقای فاراژ، ۵۲ ساله، یکی از جنجالی‌ترین سیاستمداران معاصر بریتانیا است.
 
تعیین‌کننده‌ترین لحظه در زندگی سیاسی او سال ۱۹۹۳ بود که سر جان میجر، نخست‌وزیر وقت پیمان ماستریخت (پیمانی که مبنای شکل‌گیری اتحادیه اروپا و یورو شد) را امضا کرد و به همین دلیل آقای فاراژ از حزب محافظه‌کار جدا شد.
 
او یکی از بنیانگذاران حزب استقلال بریتانیا است و در سال ۱۹۹۹ از حوزه انتخابی جنوب شرقی انگلیس به عنوان نماینده پارلمان اروپا انتخاب شد.
 
حزب استقلال در سال ۲۰۱۱ توانست ۷۹ کرسی در شوراهای شهر به دست آورد و در سال ۲۰۱۴ بزرگترین حزب بریتانیا در پارلمان اروپا شد.
 
منتقدان او در داخل حزب استقلال و نیز همکاران سابقش، او را به دیکتاتوری در رهبری حزب متهم می‌کنند و مخالفان سیاسی‌اش هم او را فردی "تفرقه افکن" می‌دانند.
+19
رأی دهید
-16

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.