شاهزاده سرشناس سعودی: ترامپ نباید توافق هسته‌ای با ایران را فسخ کند

شاهزاده ترکی الفیصل از مقام‌های ارشد سابق در حکومت عربستان سعودی می‌گوید دونالد ترامپ نباید توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را لغو کند، ولی باید ایران را به خاطر «ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه» مسئول بداند.
 
به گزارش رویترز، شاهزاده ترکی الفیصل رئیس سابق نهادهای امنیتی عربستان سعودی و سفیر سابق آن کشور در لندن و واشنگتن روز پنجشنبه در سخنرانی خود در یک مرکز پژوهشی در شهر واشنگتن تأکید کرد که به اعتقاد او، دونالد ترامپ نباید توافق هسته‌ای با ایران را فسخ کند.
 
این شاهزاده سرشناس سعودی در توضیح این موضوع گفت که «سال‌ها روی این توافق کار شده و برداشت عمومی نه فقط در آمریکا بلکه در سراسر جهان این است که این توافق به هدف خود که متوقف کردن برنامه‌های هسته‌ای ایران در راستای تولید سلاح‌های اتمی به مدت ۱۵ سال است، رسیده است».
 
او افزود: «فسخ این توافق به شیوه‌ای عجولانه پیامدهای پیچیده‌ای خواهد داشت. من نمی‌دانم که در صورت لغو این توافق به جای آن چیز دیگری برای مهار برنامه‌های هسته‌ای ایران وجود دارد یا نه؟»
 
ترکی الفیصل توضیح داد که از نگاه او این توافق باید نقطه آغازی برای یک طرح دراز مدت و دائمی «با هدف جلوگیری از توسعه و گسترش سلاح‌های هسته‌ای و تخریب جمعی در کل منطقه خاورمیانه باشد».
 
خبرگزاری رویترز در گزارش خود یادآوری کرده است که شاهزاده ترکی الفیصل در حال حاضر در حکومت عربستان سعودی عهده‌دار مقامی نیست و تأکید می‌کند این سخنان مواضع شخصی او هستند.
 
در عین حال رویترز می‌نویسد که بسیاری معتقدند دیدگاه‌های ترکی الفیصل منعکس‌کننده نظرات مقامات ارشد عربستان سعودی و بخصوص تصمیم‌گیران این کشور در حوزه سیاست خارجی است.
 
آقای فیصل همچنین ابزار عقیده کرده که دولت دونالد ترامپ باید به ایران در مورد «سیاست‌های ماجراجویانه و بی‌ثبات‌کننده» این کشور در منطقه هشدار دهد.
 
او افزوده است که «امیدوارم پرزیدنت ترامپ بتواند افکار عمومی و اقدامات دولت خود را به سمت به چالش کشیدن این دیدگاه حکومت ایران جهت دهد که تصور می‌کند جواز دخالت در هر کشوری را دارد».
 
کشورهای عربی منطقه خلیج فارس و به خصوص عربستان سعودی در مورد توافق هسته‌ای ایران با آمریکا نگران بودند و هشدار می‌ دادند این توافق حکومت ایران را در توسعه نفوذ و هژمونی خود در سطح منطقه از طریق حمایت از گروه‌های وابسته و دامن زدن به درگیری‌های منطقه‌ای گستاخ‌تر خواهد کرد.
 
رویترز یادآوری کرده که دونالد ترامپ در طول کارزار انتخاباتی در مورد توافق هسته‌ای با ایران اظهارنظرهای متفاوتی داشته و دقیقاً معلوم نیست پس از ورود به کاخ سفید در این مورد چه سیاستی خواهد داشت. ولی از سخنان مشاوران او چنین برمی‌آید که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا نه در پی لغو برجام، بلکه به دنبال نوعی تجدید مذاکره در خصوص تضمین‌های مندرج در این توافق است.
 
از سوی مقام‌های ایرانی در روزهای تأکید کرده‌اند که توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، توافقی چندجانبه و منطقی است که پایبندی به آن به سود همه طرف‌ها خواهد بود.
+18
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  alirezagermany - فرانکفورت، آلمان

  شما عرب‌ها فکر...... خودتون باشید انقدر به این حزب دموکرات آمریکا باج دادن که دهنشون بسته باشه عامل تروریستی تو کل دنیا فاش نشه هرچند همه میدونن از عرب جماعت .... ووجود نداره
  3
  28
  شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.