رئیس کمیسیون اروپا: انتخاب ترامپ ممکن است روابط آمریکا و اتحادیه اروپا را آشفته کند

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، گفته است که انتخاب دونالد ترامپ ممکن است به روابط بین آمریکا و اتحادیه اروپا ضربه بزند.
 
آقای یونکر در یک سخنرانی در لوکزامبورگ گفته است: "لازم خواهد بود که به رئیس جمهور منتخب یاد بدهیم اروپا چیست و چگونه کار می‌‎کند.
 
او گفت: "با انتخاب ترامپ این ریسک وجود دارد که روابط بین دو قاره [اروپا و آمریکا ] به طور ساختاری و مبنایی دچار آشفتگی شود."
 
دونالد ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی برخی سیاست‌های کلان دولت آمریکا در سیاست بین‌الملل را به شدت زیر سوال برده است. در سیاست داخلی نیز اظهارات او درباره مهاجران، اقلیت‌ها و زنان انتقادهای زیادی را به دنبال داشته است.
 
واکنش آقای یونکر به پیروزی آقای ترامپ با لحن محتاطانه دیگر رهبران اروپایی متفاوت است.
 
رئیس کمیسیون اروپا گفته است: "به طور کلی آمریکایی‌ها اعتنایی به اروپا ندارند. در مورد آقای ترامپ هم به گمانم او فکر می‌کند بلژیک یک روستایی جایی در اروپا است."
 
"صادقانه نظرم را می‌خواهید؟ با آقای ترامپ دو سال وقتمان تلف می‌شود در حالی که او دور دنیایی که نمی‌شناسد می‌چرخد."
ژان کلود یونکر با صراحت زیادی حرف زد اعتراضات خشم آلود به پیروزی سه شنبه شب آقای ترامپ در برابر هیلاری کلینتون نامزد دمکرات ها پنجشنبه شب در شهرهای آمریکا ادامه یافت. این اعتراضات در چند شهر به ناآرامی کشید.
 
آقای ترامپ هم اکنون در نیویورک مشغول تشکیل تیمی برای مدیریت روند انتقال قدرت در روز ۲۰ ژانویه است، زمانی که جانشین باراک اوباما رئیس جمهور فعلی خواهد شد.
ناراحتی اتحادیه اروپا
آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی با انتقاد تند از ناتو - که سنگ بنای ساختار دفاعی اروپای غربی است - و درخواست برای روابط بهتر با روسیه باعث نگرانی در مراکز قدرت اتحادیه اروپا شد.
 
قول او برای "لغو" موافقتنامه تغییرات آب و هوایی پاریس ظرف ۱۰۰ روز پس از رسیدن به قدرت و مواضع حفاظت گرایانه در زمینه تجاری هم مایه نگرانی اروپایی ها شده است.
 
درحالی که رهبران اتحادیه اروپا پیروزی آقای ترامپ را تبریک گفته اند، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در پیامی به او تاکید کرد که آمریکا و آلمان "در ارزش هایی مثل دمکراسی، آزادی، احترام به حاکمیت قانون و حیثیت انسانی فارغ از تبار، رنگ پوست، مذهب، جنسیت، تمایلات جنسیتی یا عقاید سیاسی شریکند."
 
آلمان، فرانسه و هلند جملگی در سال جدید انتخابات دارند و احزاب پوپولیست و راستگرا آماده بهره برداری از نارضایتی عمومی از ادامه مشکل مهاجرت و بهبود کم جان پس از بحران بدهی حوزه یورو هستند.
 
پیش از پیروزی آقای ترامپ رای غیرمنتظره ماه ژوئن بریتانیا برای ترک اتحادیه اروپا باعث شوک این اتحادیه شده بود.
 
با این همه بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا روز جمعه همکارانش در اتحادیه اروپا را ترغیب کرد نگرشی مثبت تر در پیش گیرند.
 
او در سفری به صربستان گفت: "محترمانه به دوستان و همکاران عزیزم در اروپا می گویم که وقت آن است که فضای تیره و تار در نتیجه آن انتخابات را پشت سر بگذاریم."
 
در همین حال در نیویورک بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد که به زودی این پست را ترک می کند گفت مطمئن است که آقای ترامپ علیرغم قول انتخاباتی خود موافقتنامه پاریس در مورد تغییرات جوی را پاره نخواهد کرد.
 
او به خبرگزاری فرانسه گفت: "خیلی از اظهارات او نگران کننده بوده اما مطمئنم که او اهمیت و جدی بود و عاجل بودن" مشکل مربوط به تغییرات آب و هوایی را درک می کند."
+18
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.