واشنگتن پست: ترامپ، ورژن آمریکایی احمدی‌نژاد است

فرارو: رسانه‌های آمریکا با پیروزی ترامپ توجه‌شان به شباهت‌های ادبیات رییس جمهور جدید آمریکا با رییس جمهور سابق ایران محمود احمدی‌نژاد جلب شده است.
 
واشنگتن‌پست در گزارشی به تحلیل انتخابات آمریکا پرداخته و نوشته است: ترامپ ورژن آمریکایی احمدی‌نژاد است. پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا و گفتمان او و روش معرفی‌اش به دنیا، مخاطبان را به قیاس جالبی وامی‌دارد. روزنامه نگاران و شخصیت‌های سیاسی خارجی بارها ترامپ را به پوپولیست‌های تاریخ تشبیه کرده‌اند.
 
این مقاله مدعی شده از نظر این تحلیلگران ترامپ می‌توانست ولادیمیر پوتین یا حتی رجب طیب اردوغان یا شاید بیشترین شباهت را به برلوسکونی داشته باشد . یا چرا به عقب‌تر برنگردیم؟ ادبیات ترامپ و لفاظی‌های قوی او مانند فاشیست ایتالیایی یعنی موسولینی است یا دیکتاتور آلمانی آدولف هیتلر است.
 
هر محاسنی که این شباهت دادن‌ها داشته باشد حقیقت این است که مبارزه انتخاباتی آمریکا صدای رسایی از منحصر به فردی در دوران تاریخی و کاندیداتوری ترامپ را تجربه کرده است. بنابراین چرا نباید کس دیگری را به او شباهت بدیم؟
    
این مقاله به روابط ایران و آمریکا بعد از انتخابات اشاره کرده و نوشته است: ترامپ به طرز دردناکی پوپولیست و غیر قابل پیش‌بینی است. او ورژن آمریکایی رییس جمهور سابق ایران محمود احمدی‌نژاد است.
 
با این حال این قیاس مطلقی نیست. آنها کاملا به هم شباهت ندارند و تفاوت‌های آنها نیز غیر قابل اغماض است. یکی از آنها تاجر ثروتمند نیویورکی است و دیگری فرزند یک آرایشگر متوسط و مذهبی.
 
ترامپ با انزجار درباره ایران اظهار نظر می‌کند و توافق هسته‌ای سال گذشته را رسوایی می‌خواند. احمدی‌نژاد سال‌ها ضد آمریکا سخن گفت و بارها بر افسانه بودن هولوکاست تاکید کرد که این بخش مورد حمایت برخی از حامیان ترامپ نیز بود.
 
یک کارشناس مسائل ایران می‌گوید احمدی‌نژاد سال ۲۰۰۵ به قدرت رسید و این کاملا شبیه به روی کار آمدن ترامپ است. هاشمی رفسنجانی رییس جمهور اسبق ایران و یکی از بزرگترین منتقدان احمدی نژاد گفته بود که او به اصلاحات ادامه می‌دهد و از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند و به رشد اقتصادی هم توجه بیشتری خواهد داشت. همه چیزی هایی که بیشتر ایرانی ها به به کرات شنیده بودند و این روش عدم تغییر وضع موجودی بود که در این انتخابات نیز هیلاری کلینتون دنبال می‌کرد.
 
در ادامه این مقاله آمده است: انتخابات ایران در سال ۲۰۰۵ دوقطبی شد و رای‌دهندگان به دنبال تغییرات رادیکال نبودند. ۱۱ سال بعد در انتخابات آمریکا هم دقیقا همین اتفاق افتاد؛ درست مانند احمدی‌نژاد ترامپ نیز رای رای‌دهندگان ضد سیستم را جلب کرد. گویا همین روش برای آمریکایی‌ها برای کسب پیروزی در انتخابات کافی بود.
 
چندی پیش رهبر ایران احمدی‌نژاد را از ورود به انتخابات دوره بعد ریاست جمهور منع کرد. او گفت ورود مجدد احمدی نژاد به دوقطبی شدن جامعه می‌انجامد.
+69
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان
  ... همین رو دقیقا خودم هم در مورد ترامپ نظر داده بودم و در کامنت روز 29 مهر ساعت 11 در یکی از اخبارهای نظر سنجی انتخابات آمریکا گفته بودم که لینک بالا هم اومده .
  10
  11
  جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  kamaan - تهران، ایران

  باید دید پرزیدنت دونالد ترامپی نژاد و حضرت ولاد علی‌ پوتینه‌ای چه جور مردم ایران رو سر کار میذارن برا این چند سال دیگه
  6
  26
  جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  به نظر من در مورد ترامپ زیاد اغراق میشه و خیلیها اصلا خواسته یا ناخواسته اونو درک نکردن و درموردش سو تفاهم دارن. برای مثال ترامپ در درجه اول یه بازرگان و بیزنسمن هست نه سیاستمدار. قضیه تندرو و دست راستی بودنش ساخته و پرداخته مدیا و مخالفانش هست. اصلا ایشون در واقع جمهوری خواه واقعی هم نیست و بیشتر کاندید مستقل بود که بعد جمهوریخواه شد و برای همین هم جمهوریخواه های معتبر قبولش نداشتن. بنظر من ایشون هدف اصلیش فقط مسایل اقتصادی داخل آمریکاست و بهیچوجه اهل راه انداختن جنگ نخواهد بود. فقط وعدش در مورد داعش رو که گفته بود به هر نحو باید نابودشون کرد عملی میکنه. بقیه موارد حرفهاش رو اگه دقت کنید میبینید حتی در موارد نظامی مثل دفاع از کره و ژاپن یا ناتو..خواستار کم شدن نقش آمریکاست مگه اینکه به آمریکا پول بیشتری پرداخت بشه.یعنی همه چیز رو به چشم معامله تجاری میبینه و اهل سیاست و کشورگشایی و تو این برهه زمانی هم نظر بدی نیست. این نسبت دادنش به هیتلر و غیره هم واقعا احمقانست. در ضمن کمدی ترین چیزی که مدیا و رسانه ها در مورد این فرد شایع کردن قضیه ضد زن بودنشه که اصلا اینطور نیست.
  11
  11
  جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  مرد حساب از مونیخ - مونیخ، آلمان
  قول میدم اکسر هموطنان مقیم امریکا به ترامپ رائ دادن از کامنتا معلومست .
  1
  4
  شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.