عملیات موصل: 'نیروهای عراقی' روستاییان را شکنجه کردند و کشتند

پلیس فدرال در عملیات اطراف قیاره در اواخر اکتبر دست داشت سازمان عفو بین الملل می گوید گزارش هایی دریافت کرده دایر بر این که مردانی در لباس پلیس فدرال عراق ساکنان روستاهایی در جنوب موصل را شکنجه کرده و کشته اند.
 
شواهد جمع آوری شده توسط این گروه حاکیست که تا شش نفر از ساکنان محلات شوره و قیاره پس از بازداشت به ظن ارتباط با داعش (گروه دولت اسلامی) به ضرب گلوله کشته شدند.
 
پلیس عراق در واکنش به این گزارش اتهامات وارده را رد کرده است.
 
نیروهای دولتی و متحدان آنها ماه گذشته عملیاتی را برای آزاد کردن موصل که آخرین پایگاه عمده شهری داعش در عراق است شروع کردند.
 
حدود ۵۰ هزار سرباز، مامور امنیتی، پلیس، جنگجویان پیشمرگه کرد، مردان مسلح قبایل سنی و شبه نظامیان شیعه در این عملیات شرکت دارند.
 
با عقب نشینی داعش محققان عفو بین الملل از نقاطی که گفته می شود محل انجام اعدام های فراقانونی بوده بازدید کرده اند. اعضای داعش صدها زن، کودک و مرد سالخورده را ظاهرا به عنوان سپر انسانی با خود برده اند.
نیروهای عراقی مردان و جوانان را برای شناسایی اعضای داعش بازجویی می کنند براساس اطلاعاتی که این گروه به دست آورده، حدود ۱۰ مرد و یک پسر ۱۶ ساله روز ۲۱ اکتبر پس از فرار از انتقال اجباری توسط داعش خود را تسلیم گروه کوچکی از مردان کردند که لباس پلیس به تن داشتند.
 
پس از آن نیروهای کمکی از راه رسیدند و این مردان را به ناحیه ای بیابانی میان قیاره و شوره بردند.
 
ادعا می شود که افرادی در لباس پلیس این گروه را با کابل و شانه تفنگ زدند و ریش های آنها را کشیدند و در یک مورد ریش یکی از آنها را آتش زدند.
 
سپس سه نفر از آنها جدا شدند، بی رحمانه کتک خوردند و به ضرب گلوله کشته شدند. بقایای آنها پنج روز بعد در همان محل پیدا شد.
 
به گفته عفو بین الملل جسد یک مرد چهارم هم تقریبا یک هفته بعد در همان ناحیه پیدا شد.
 
در روز ۲۱ اکتبر هم جسد یک مرد جوان دیگر که به ضرب دو گلوله کشته شده بود پیدا شد. به گفته این گروه مرد ششم ظاهرا هنگامی که به سوی نیروهای امنیتی با لباس پلیس می دوید به ضرب گلوله کشته شد. او پیراهنش را بالا زده بود تا نشان دهد که بمبی ندارد.
 
لین مالوف از مقام های عفو بین الملل در بیروت گفت: "وقتی عملیات نظامی موصل شروع شد، نخست وزیر حیدر عبادی روشن کرد که تخلفات نیروهای مسلح و متحدان آن تحمل نخواهد شد. حالا وقت آن است که او حرف خود را ثابت کند."
بیش از 40 هزار غیرنظامی در سه هفته اخیر آواره شده اند
+21
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  هر جا اسلام است یعنی آرامش شادی برابری انسانیت پیشرفت ....چیز کمیابیست
  20
  69
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  Hatef - پاریس، فرانسه

  بقول روانشاد شاملو: عجب قصابخانه ایست این دنیا!
  8
  66
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سخت کوش - کردستان، ایران
  کارشون عالیه.سرشون رو که نبریدن چندتا کتک بهشون زدن. باید تمام اون داعشی ها پیدا بشن و به جزا اعمالشان برسن. مگه یه داعشی پشتش پلاک زده که من داعشی هستم و بشه راحت پیداش کرد .تو جنگ که مثل نبات پخش نمیکنن و در این بین چندتا بیگناه هم کشته میشه
  18
  28
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک
  [::سخت کوش - کردستان، ایران::]. اگر بنیش رو داشتم؛ مادامالعمر به این کامنتت مثبت میدادم.
  19
  9
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Elfar - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا
  بهشت وجهنم همین جاست، روزی همه اعراب با دست عراقی ها بچه های ما رو تیکه تیکه و شیمیایی و تجاوز ... میکردند، حالا حالاها باید بجان هم بیافتند
  8
  5
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.