مادر علی شریعتی: پسرم علیه اسیدپاشان اعتراض کرد به اقدام علیه امنیت ملی محکوم شد

ایران وایر , شیما شهرابی
چشمانش تار شده است، افت فشار خون شدید دارد و ضربان قلب نامنظم دارد. او از امروز اعتصاب غذای خشک را آغاز کرده است؛ یعنی از خوردن هرگونه غذا و مایعات خودداری می‌کند.
 
«علی شریعتی»، فعال سیاسی اصلاح طلب از 10 روز پیش در بازداشت به سر می برد. او از روز اول، اعتصاب غذای تر خود را شروع کرده و از امروز دست به اعتصاب غذای خشک زده است. مادرش می‌گوید: «از دو روز پیش قند و نمک را حذف کرده بود و از امروز هم اعتصاب غذای خشک را شروع کرده است. خدا به خیر بگذراند.»
 
علی شریعتی یکی از معترضان به اسیدپاشی بود که در تحصن مقابل مجلس شورای اسلامی شرکت کرد. او در جریان تجمع، دستگیر و به اتهام های «توهین به رهبری و رییس جمهوری» و «اقدام علیه امنیت ملی» به 13 سال حبس محکوم شد.
 
شریعتی در دادگاه تجدید نظر از اتهامات توهین به رهبری و رییس جمهوری تبرئه و به پنج سال حبس برای اقدام علیه امنیت ملی محکوم شد.
 
«شایسته سادات شهیدی»، مادر علی شریعتی از وضعیت جسمی پسرش خبر دارد و پریشان است. او در تمام طول مصاحبه با اضطراب حرف می‌زند: «قاضی اشد مجازات را برای اتهام اقدام علیه امنیت ملی در نظر گرفته است اما پسر من اصلا اصل اتهامش را قبول ندارد چون او فقط در یک حرکت مدنی که از اصول حقوق شهروندی است، به اسیدپاشان اعتراض کرده بود. در اصل، به کسانی که کشور را ناامن کرده بودند، اعتراض کرده است، چه طور می‌تواند به اقدام علیه امنیت ملی متهم شود.»
 
علی شریعتی اعلام کرده اعتصاب غذایش را تا برداشتن این اتهام واهی ادامه می‌دهد. مادرش می‌گوید: «علی حق دارد. واقعا اتهامش مصداق قانونی ندارد. با این حال، علی بخشی از حکم خود را گذرانده است و حالا می‌خواهد این اتهام برداشته شود.»
 
علی شریعتی یک ماه و سه ماه از حکم خود را گذرانده بود که اردیبهشت ماه امسال برای فوت پدربزرگش به قید وثیقه به مرخصی ‌آمد: «سه روز مرخصی داشت، دو روز هم تمدید کردند. اما علی مشکلات زیادی پیدا کرده بود. چشمش در زندان عفونت کرده و عفونت دندان به لثه‌اش کشیده شده بود. مرخصی علی تمام شد اما او به زندان برنگشت و گفت برنمی‌گردم مگر این‌که حکم جلبم را بگیرند چون من این اتهام را قبول ندارم. حتی چندبار هم تماس گرفتند که اگر برنگردی، وثیقه را اجرا می‌گذاریم اما علی زیر بار نرفت.» 
 
او همان زمان پرونده‌اش را برای اعاده دادرسی فرستاده اما اعاده دادرسی‌ وی در شعبه 33 دیوان عالی رد شده است. دوشنبه هفته گذشته علی برای انجام یک سری کارهای اداری به شهرداری پردیس می‌رود و آن‌جا توسط دو لباس شخصی برای اجرای مابقی حکم خود دستگیر می‌شود: «ساعت 9 صبح دستگیر شده بود اما کسی به ما خبر نداد. حتی من وقتی دیدم که از علی خبری نیست، با آقای حاجی لو تماس گرفتم و پرسیدم علی بازداشت شده، گفت نه. این قدر ترسیدم که سراغ کلانتری‌ها و بیمارستان‌ها و حتی پزشکی قانونی رفتیم تا این که ساعت شش یک نفر با خانه تماس گرفت و  گفت علی را در زندان دیده ام و گفته به مادرم خبر بدهید. گفت هنوز به بند منتقل نشده اما این جا است.»
 
مادر علی درست از روز سه شنبه دنبال مدارک پسرش بوده است. دو روز بعد توانسته است شناسنامه و کارت ملی‌ خود را دریافت کند اما سوییچ ماشین و برگه پارکینگ را هنوز نتوانسته است تحویل بگیرد: «کارت ملی و شناسنامه را هم یک زمانی به من دادند که به خاطر نداشتن شناسنامه، یک ملاقات را از دست دادم. در این مدت مدام بین دادسرا و زندان در رفت و آمد بودم اما هنوز نتوانسته‌ام ماشین‌ خود را تحویل بگیرم.»
 
علی 30 ساله است، معماری خوانده و به صورت پروژه‌ای کار می‌کرده است. قبل از دستگیری نامزد داشته و در زمان مرخصی عقد کرده است. مادرش می‌گوید: «پسر من حامی این دولت است و به خاطر اعتراض به عدم امنیت دستگیر شده و من واقعا نمی‌دانم جواب خانواده همسرش را چه بدهم.»
 
علی شریعتی از حوادث پس از انتخابات 88 تا کنون بارها دستگیر شده است؛ یک بار به خاطر شرکت در اعتراضات انتخابات 88 و یک بار به خاطر پخش شیرینی و شکلات در نیمه شعبان با ربان سبز و با نامه‌های کوچکی که از رنج حصر نوشته شده بود. او از حامیان دولت روحانی بود و آخرین بار به خاطر شرکت در تحصن اعتراضی اسیدپاشی مقابل مجلس شورای اسلامی دستگیر شد.
 
شریعتی خرداد ماه سال گذشته هم همراه با «مجید آذرپی»، یکی دیگر از اعضای ستاد انتخاباتی حسن روحانی در اعتراض به حکم‌ خود دست به اعتصاب غذا زد. آن‌ها به خاطر درخواست جمعی از فعالان مدنی، اعتصاب خود را شکسته بودند. مادرش نگران حال او است: «هر وقت که تلفن زنگ می‌زند، بند دلم پاره می‌شود.» ‌
+72
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  Unkn0wn - اصفهان، ایران

  اقدام علیه امنیت ملی هم شده تیکه کلام جمهوری اسلامی هر کسی رو که نتونن بهش جرمی رو ثابت کنن میگن اقدام علیه امنیت ملی
  4
  72
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.