واکنش ظریف به پیروزی ترامپ: رئیس جمهور آمریکا موظف به اجرای برجام است

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، در اولین واکنش به پیروزی دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت "مهم آن است که رئیس جمهوری آینده آمریکا موظف به رعایت تعهد چندجانبه برجام است".
 
آقای ظریف که به رومانی سفر کرده در نشستی خبری ابراز اطمینان کرد که "جامعه بین‌المللی نیز این توقع را از ایالت متحده آمریکا خواهد داشت".
 
او همچنین با یادآوری این که ایران و آمریکا روابط دیپلماتیک ندارند، تاکید کرد که "رسم ما این است که در امور داخلی سایر کشورها دخالت نمی‌کنیم."
 
حسن روحانی، رییس‌ جمهور ایران هم گفته است که نتیجه انتخابات آمریکا، اثری بر سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران ندارد.

آقای روحانی تاکید کرده است که "هوشمندی ایران در توافق هسته‌ای این بود که برجام را نه به عنوان توافق با یک کشور یا یک دولت بلکه به عنوان یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تثبیت کرد که با تصمیم یک دولت قابل تغییر نیست".
 
دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه توانست هیلاری کلینتون نامزد دموکرات‌ها را شکست دهد و به عنوان رئیس جمهور آینده آمریکا انتخاب شود.
 
آقای ترامپ در دوره مبارزات انتخاباتی به تندی از توافق هسته‌ای و همین طور نقش ایران در منطقه انتقاد می‌کرد. او در مقطعی تهدید کرده بود که در صورت انتخاب، توافق هسته‌ای را برخواهد چید و دوباره برای توافقی بهتر "که به نفع آمریکا باشد" مذاکره خواهد کرد.
 
اما آقای ظریف گفت که رئیس جمهوری آمریکا باید واقعیت‌های امروز جهان را به خوبی درک کند و سیاست‌هایش را با واقعیت جهان ارتباط دهد.
دونالد ترامپ درسخنرانی پیروزی خود لحنی ملایم‌تر از دوران مبارزات انتخاباتی داشت'تفاوتی ندارد '
صبح امروز بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم گفت "آنچه برای ایران و مردم آن مهم و ملاک ارزیابی است، عملکرد و سیاست‌های اجرایی دولت آینده آمریکاست".
 
پیش از آن حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه در واکنش به پیروزی آقای ترامپ گفته بود که برای ایران "تفاوت معناداری" ندارد که کدام یک از کاندیداها رأی بیاورند "چون نه در سیاست‌های منطقه‌ای و نه در سیاست‌های جهانی و نه در سیاست‌های کلی آمریکا برای تعامل با بخش‌های جهان تغییر خاصی رخ نمی‌دهد".
 
آقای سلامی گفت که سیاست‌های آمریکا درباره ایران با تغییر رؤسای جمهور تغییر نمی‌کند و "تجربه این موضوع را نشان داده است".
 
حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور ایران هم در توئیتر خود با اشاره به سخنرانی دونالد ترامپ نوشت: "تصویری که ترامپ در سخنرانی اعلام پیروزی به عنوان رییس جمهور از خود نشان می‌داد، با تصویر او در دوران انتخابات متفاوت بود، این نکته‌ای قابل توجه است."
 
آقای ترامپ در سخنرانی پیروزی برخلاف دوران مبارزات انتخاباتی لحنی مسالمت‌آمیز و ملایم داشت و گفت که به دنبال دشمنی با هیچ کشورزی نیست.
+41
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  kawir - فرانکفورت، آلمان

  چی ترس برتو داشته، ولی وقیه گفته بود اگر ترامپ برجام پاره کند ما ان را اتش میزنیم، چی شده حالا به لرز افتادین؟
  2
  26
  ‌چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Farzad78 - ساکرامنتو، ایالات متحده امریکا
  آقای ظریف چه شده ؟ چرا ناراحتید؟ لبخند همیشگی حاکی از اسلام ورژن شیعی صلح و مدارا دیگر درچهره تان نورانی نیست.نکنه اتفاق بدی افتاده؟
  2
  21
  ‌چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  karaji - کرج ، ایران
  برای ایران و منافع ملی تقریبا هیچ فرقی نداره کدام گزینه ولی از اونجائی که ایران لب تو لب پوتین گذاشته و لبش هم گاز گرفته خواهد شد ، پس آقایون چرت نفرمائید !!
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  yahya3212000 - برگن، نروژ
  به زودی سربازی آمریکایی بلایی به سر آخوندا وزن وبچه هاشون وسگهای پاسدارشون می آورند که سعید طوسی سر بچه ها ی قرآن خوان آورد!!!
  7
  26
  ‌چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  irbaboon - تهران، ایران
  ها‌ها ‌ها ها‌ها
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.