«پیروزی» جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان؛ گامی مهم به سوی اکثریت در سنا

برآوردها نشان می‌دهد که حزب جمهوری‌خواه، اکثریت خود در مجلس نمایندگان را حفظ خواهد کرد و با پیروزی در ایالت پنسیلوانیا، بر پایه پیش‌بینی‌های موجود، اکثریت در سنا را نیز حفظ می‌کند.
 
پیش‌بینی‌های پیش از انتخابات نشان می‌داد که این حزب اکثریت خود را در مجلس نمایندگان از دست نمی‌دهد. اما رقابت در مجلس سنا میان دو حزب اصلی دمکرات و جمهوری‌خواه، رقابتی نزدیک‌تر به‌شمار می‌رفت.
 
دو شبکه خبری ای‌بی‌سی و ان‌بی‌سی می‌گویند برآوردهای آن‌ها از نتایج احتمالی رای‌گیری نشان می‌دهد که اکثریت در مجلس نمایندگان، همچنان در دست نمایندگان جمهوری‌خواه می‌ماند. این حزب از سال ۲۰۱۱ به این سو در مجلس نمایندگان اکثریت دارد. نتیجه نهایی و رسمی هنوز اعلام نشده است.
 
در مجلس فعلی که ماه ژانویه جای خود را به مجلس تازه خواهد داد، جمهوری‌خواهان صاحب ۲۴۷ کرسی و دمکرات‌ها صاحب ۱۸۸ کرسی هستند. رئیس مجلس نمایندگان در حال حاضر پل رایان است که گزارشی از خبرگزاری آسوشیتدپرس نشان می‌دهد، کرسی خود را در رقابت با رایان سولن، از حزب دمکرات، حفظ کرده‌است.
 
مجلس نمایندگان می‌تواند قوانین فدرال کل ایالات متحده را به تصویب برساند و در مورد لوایح دولتی تصمیم‌گیری کند.
 
انتخابات مجلس نمایندگان در کنار انتخاب شماری از کرسی‌های مجلس سنای کنگره آمریکا، هشتم نوامبر، همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده انجام شده‌است.
 
به گفته آسوشیتدپرس، در انتخابات سنا، پیروزی نامزد جمهوری‌خواه در ایالت پنسیلوانیا، می‌تواند اکثریت کرسی‌ها را همچنان در اختیار این حزب قرار دهد؛ البته اگر همان‌طور که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد، برنده رقابت در آلاسکا و لوئیزیانا نیز همین حزب باشد. هنوز نتیجه رسمی از همه ایالت‌هایی که رقابت‌ها در آن‌ها جریان داشت اعلام نشده‌است.
 
آنچه تا کنون در شبکه‌ها و رسانه‌های خبری آمریکا بیان شده، نشان می‌دهد سناتور جمهوری‌خواه مارکو روبیو در ایالت حساس فلوریدا پیروز شده‌است. فلوریدا یکی از کلیدی‌ترین ایالت‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نیز به شمار می‌رفت.
 
سناتورها برای دوره‌ای شش ساله انتخاب می‌شوند و یک سوم کرسی‌ها نیز هر دو سال یک‌بار به رای گذاشته می‌شود. جمهوری‌خواهان در حال حاضر ۵۴ کرسی و دمکرات‌ها ۴۴ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا را در دست دارند. ۳۴ کرسی در هشتم نوامبر به رای گذاشته شد.
+20
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.