سخنگوی اقیلم کردستان: سخنان رحیم صفوی پذیرفتنی نیست

سفین دزه ای، سخنگوی حکومت اقلیم کردستان عراق در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی اتهامات مطرح شده از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مسلح شدن گروه های کرد ایرانی مخالف در اقلیم کردستان از سوی عربستان سعودی را به کلی بی پایه و اساس خواند.
 
آقای دزه ای با اشاره به روابط خوب حکومت اقلیم و جمهوری اسلامی، در عین حال طرح چنین مسایلی در رسانه های ایران را غیرقابل قبول دانست و گفت که لحن برخی از مقامات ارشد جمهوری اسلامی پذیرفتنی نیست.
 
در تازه ترین واکنش به درگیری های ماه های اخیر در کردستان ایران، یحیی رحیم صفوی، مشاور عالی نظامی آیت الله خامنه ای، امروز دوشنبه ۱۷ آبان گفت: "در اقلیم کردی عراق روابط طالبانی با ایران خوب است، اما با بارزانی ها چنین نیست. ما نگران هستیم اقلیم کردستان واگرایی نسبت به دولت مرکزی عراق پیدا کند زیرا توافقاتی با صهیونیست ها دارند."
 
او گفت: "بارزانی ها اجازه می‌دهند در شمال عراق کنسولگری سعودی ها به ضد انقلاب ایرانی سلاح دهد و ما در این خصوص هشدار می‌دهیم. بارزانی ها باید بدانند مدیون ایران هستند. کردهای عراق آریایی هستند و ریشه شان ایرانی است و به ایران علاقه دارند، اما بدانند اگر وارد این بازی سیاسی شوند معلوم نیست دیگر ایران کمکشان کند."
 
هفته گذشته ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان در تهران با محکوم کردن عملیات مسلحانه گروه های کرد ایرانی، گفته بود: "سران این گروه‌ها با سران اقلیم توافق کردند که به قرارداد خود پایبند باشند و تذکر داده شد اگر به توافقات پایبند نباشند، باید منتظر واکنش باشند."
 
در ماه های اخیر، به ویژه پس از آنکه حزب دموکرات کردستان ایران از آغاز دور ای تازه از فعالیت های خود تحت نام "راسان" خبر داد، درگیری های متعددی میان پیشمرگه های احزاب کرد و از جمله حزب دموکرات کردستان ایران و نیروهای نظامی در کردستان ایران روی داد.
 
گروه های کرد ایرانی نیز پیشتر از فشار جمهوری اسلامی بر حکومت اقلیم کردستان برای محدود کردن فعالیت خود خبر داده بودند.
 
سفین دزه ای در گفتگویی با بی بی فارسی به پرسش های ما در این زمینه پاسخ گفته است:
 
آقای رحیم صفوی بار دیگر حکومت اقلیم کردستان را متهم کرده که به عربستان سعودی اجازه می دهد در کردستان عراق، به گروه های کرد ایرانی سلاح و کمک برساند. واکنش شما به این اتهام چیست؟ سفین دزه ای: قبل از هر چیز باید گفته شود که کردستان و مردم کردستان به طور سنتی و تاریخی روابط بسیار خوبی با ایران و جمهوری اسلامی داشته اند و آرزوی ما این است که این روابط خوب ادامه پیدا کند، اما متاسفانه چنین اظهارنظرهایی غیرقابل قبول هستند. ما معتقدیم همان طور که در گذشته هم انجام گرفته، اکنون و در آینده هم می توانیم در باره هر موضوعی گفتگو و از این طریق هر مساله ای را حل کنیم. قبل از هر چیز، اطلاعات مطرح شده در سخنان آقای رحیم صفوی در باره تهیه اسلحه برای اپوزیسیون ایران از سوی کشور ثالث و از طریق اقلیم کردستان، به کلی بی اساس است. از آن گذشته، ما کمیته مشترک امنیتی داریم که در عالی ترین سطح کار می کند. اعضای این کمیته به طور مرتب با هم دیدار می کنند تا مسایل مرزی و یا هر مساله دو جانبه دیگری را مطرح کنند و مورد بررسی قرار دهند. بسیاری از مشکلات و مسایل از همین طریق حل شده است. بنابراین، من فکر نمی کنم جای طرح مسایل امنیتی از این قبیل، در رسانه ها باشد. همان طور که گفتم کمیته مشترک امنیتی حکومت اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی وجود دارد و بسیار هم فعال و موثر است. نکته ای که آقای رحیم صفوی مطرح کرده هم می تواند یکی از مسایلی باشد که در همین کمیته مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.
 
به طور مشخص، آیا کنسولگری عربستان به گروه های کرد ایرانی سلاح می دهد یا خیر؟ سفین دزه ای: در کردستان عراق چنین مساله ای اتفاق نمی افتد. ما همیشه متعهد به حفظ ثبات و روابط خوب خود با همسایگانمان، ترکیه و ایران بوده ایم. ما متعهد بوده ایم که اجازه ندهیم قلمرو ما به عنوان سکویی برای انجام عملیات مسلحانه علیه این کشورها مورد استفاده قرار گیرد. اگر کشور یا گروه ثالثی در جایی دیگر از گروه های مخالف جمهوری اسلامی حمایت می کند، من نمی توانم در باره آن اظهار نظر کنم، اما تا آنجا که به اقلیم کردستان مربوط می شود، این اطلاعات بی پایه و اساس است.
 
آقای رحیم صفوی حکومت اقلیم را تهدید کرده که ممکن است کمک های ایران را از دست بدهد. در حال حاضر شما چه کمک مشخصی از دولت ایران دریافت می کنید؟ سفین دزه ای: این واقعیتی است که در گذشته و مخصوصا در دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی، ایران درهای خود را به روی ما و پناهجویان کرد و مردمی که در جستجوی امنیت فرار می کردند، گشود. ما همیشه قدردان این اقدام ایران بوده ایم. اما در حال حاضر ما روابط دو جانبه ای داریم که هر دو طرف از آن منتفع می شوند. ایران هم از مناسبات تجاری با ما سود می برد. اقلیم کردستان بازار خوبی برای ایران است. ما هم از تخصص شرکت های ایرانی در کردستان بهره مند می شویم. بنابراین، روابط دو جانبه ما به سود هر دو طرف است. گذشته از روابط تجاری، ما روابط سیاسی و دیپلماتیک خوبی هم با ایران داریم و چنین هم باید باشد و آرزو می کنیم که این روابط خوب همچنان ادامه پیدا کند.
 
هفته گذشته، ناظم دباغ گفته بود که حکومت اقلیم عملیات مسلحانه گروه های کرد ایرانی را محکوم می کند. آقای دباغ همچنین گفته بود که حکومت اقلیم از گروه های کرد ایرانی خواسته به عملیات مسلحانه خود پایان دهند. موضع مشخص حکومت اقلیم در مورد فعالیت گروه های کرد ایرانی چیست؟  سفین دزه ای: حکومت اقلیم با همه کردها، کردهای ترکیه، سوریه، ایران و یا نقاط دیگر عراق احساس همبستگی می کند و البته که ما از حقوق کردها در همه این کشورها دفاع می کنیم، اما در عین حال معتقدیم که این حقوق نباید از راه های خشونت آمیز و یا مسلحانه احقاق شود. رسیدن به این حقوق باید از راه تفاهم، تاکید بر زمینه های مشترک و اقدامات مسالمت آمیز باشد. ما حتی در گذشته تلاش کردیم که اگر بتوانیم نقشی سیاسی بازی کنیم تا دو طرف را پای میز مذاکره بنشانیم مثلا در مورد کردهای ترکیه و دولت این کشور. ما قطعا از هیچ نوع درگیری مسلحانه ای حمایت نمی کنیم، همان طور که قبلا هم گفتم ما کمیته مشترک امنیتی داریم که اعضای آن از مقامات بلندپایه حکومت اقلیم و جمهوری اسلامی هستند. ما در این کمیته مشترک مسایل مرزی را بررسی می کنیم و برای مشکلات راه حل پیدا می کنیم. ما هیچ مشکلی نداریم که مسایلی را که آقای رحیم صفوی مطرح کرده در همین کمیته بررسی کنیم، اما متاسفانه وقتی برخی از مقامات ارشد جمهوری اسلامی چنین اظهارنظرهایی می کنند باید بگوییم که چنین اظهارات و چنین لحنی غیرقابل قبول است.
 آیا شما به طور مشخص از گروه های کرد ایرانی خواسته اید که به اقدامات مسلحانه خود پایان دهند؟  سفین دزه ای: قطعا این پیام به گروه های کرد ایرانی داده شده. این گروه ها از زمانی که حکومت اقلیم تشکیل شده، مقیم کردستان عراق یا دیگر نقاط این کشور نشده اند. بعضی از این گروه ها از مدت ها قبل از تشکیل حکومت اقلیم، در دوران رژیم قبل و برای بیش از چند دهه در اینجا بوده اند. توصیه و پیشنهاد جدی ما به این گروه ها این بوده و هست که به هر نوع اقدام و تهدید نظامی علیه همسایگان ما پایان دهند. در گذشته، این گروه ها بسیار پذیرای پیشنهاد ما بوده اند و به توصیه های ما عمل کرده اند. تنها اخیرا مشکلاتی در این زمینه پیدا شده است و توصیه ما هنوز همان است که باید به اقدامات خصم آمیز خود خاتمه دهند.
و اگر توصیه و پیشنهاد شما را نپذیرند؟ سفین دزه ای: من اکنون نمی توانم به این سوال جواب دهم. من می توانم بگویم که این گروه ها خیلی با ما همراه بوده اند و مواضع ما را درک کرده و پذیرفته اند که ما می خواهیم به روابط دیپلماتیک خود با همسایگانمان ادامه دهیم. تا اینجا آنها بسیار همراه بوده اند. اما از این به بعد، اگر چنین نشود، به مساله باید در سطحی خیلی بالاتر، در سطح رهبران، رسیدگی شود. هرچند من مطمئن هستم که این گروه ها به شکلی معقول و متعهدانه عمل خواهند کرد.
+50
رأی دهید
-46

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  خاک برسر حکومت بی لیاقت ایران...اگر یقین داری عرعرستان سلاح میده نیرو پیاده کنید ..مثل ترکیه ..فقط عرب گ...میکنید
  31
  20
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سخت کوش - کردستان، ایران
  عمو راست میگه اگه اینها از عر عرستان پول واسلحه نمیگرن پس ازکجا میارن. به خدا اگه عر عرستان به دست ایران فتح بشه جهان دیگر جز آمریکا شروری نداره
  39
  30
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  Bornfree - لندن، انگلستان
  وقتی‌ تو کشوری که حمل اسلحه درش خلاف قانون بوده و هست، اسلحه به دست میگیری، پای لرزشم بشین. اسلحهای شمام از عرش الهی نیومده داداش، خودتونم که علم تولیدشو ندارین، ....
  8
  17
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Herzl - امستردام، هلند
  آقای سفین دزه ای کارخودتون انجام بدید حرفهای مسولان جمهوری اسلامی به دل نگیرید به اونجاتون بگیرید این همه بهانه تراشیها برای کوردستان و بل اخص بارزانی چون اجازه نمیده کوردستان از طریق مرز حاج عمران کوردستان ترانزیت اسلحه رسانی به بشار اسد و توریستهای لبنانی بشه حالا یروز به بهانه پناه دادن به ضد انقلاب ویا به بهانه کنسولگری عربستان کمک به ضد انقلاب.بیش از صد ساله کشورهای منطقه با کوردها می جنگند هیچ غلطی نکردند و نمی توانید بکنید چون کوردها با عشق و ایمان به سرزمین و قوم خود میجنگند یار و یاورما خدا و کوههای که در پناهشون هستیم
  21
  18
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  سخنگوی حکومت اقلیم کردستان اقای سفین دزه ای , دارد مغلطه میفرمایند و حرفهای دیگر رفقایش را تکرار میکند که حکومت ایران دوست قدیمی مردم کرد عراق است و غیره . سفین , متاسفانه در مورد کمک عربستان به احزاب کرد ایران دارد دروغ میفرمایند و با دروغهایش میخواهد نگذارد که رژیم اخوندی ایران ناراحت شوند و پیوندیشان را با حکومت محلی کردها قطع کند. اقای دزه ای می بایست راست و درست این را میگفت هرگاه رژیم ایران دست از کمک به بشار اسد و شیعه های لبنان , شیعه های عربستان و عراق و حوثی های یمن برداشت انگاه از ماهم بخواهد که نگذارند اپوزسیون کرد ایرانی کمک از عربستان بگیرند.
  21
  6
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  shirvan - اربیل، عراق
  همیشه ادم هاى بزرگ بزرگ برخورد میکنند، سخنان سخیفانه این سپاهی تروریست که حکم جلب کردنش تو تمام کشورهاى دنیا هست و تحت تعقیب پلیس اینترپل هست نشانه کوچک بودن هست، چرا جراًت نداری به پاکستان حرف بزنى که هر روز سربازاتون تو مرزش کشته میشن، خودتونم جررررررر بدید کردها تصمیم خودشونو گرفتن براى اعلان دولت کردستان،
  15
  10
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  sikan - موناکو، فرانسه
  راست گفته بارزانیها نوکر حکومت اخوندی هستند
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.