فانی: با چماق های زیرزمین وزارت آموزش و پرورش، معلمان معترض را کتک زدند

علی اصغر فانی وزیر پیشین آموزش و پرورش ایران  وزیر سابق آموزش و پرورش در مراسم تودیع خود از کتک خوردن معلمان معترض با چماق‌های وزارت آموزش و پرورش دولت قبل سخن گفت.
 
علی اصغر فانی، وزیر پیشین آموزش و پرورش که هفته گذشته جای خود را به فخرالدین دانش آشتیانی داد، روز دوشنبه ۱۷ آبان در مراسم تودیع خود گفت که در سه سالی که وزیر بود تلاش کرد تا فرهنگ امنیتی را از این وزارتخانه برچیند.
 
آقای فانی گفت: «خاطرمان هست با چماق هایی که در زیرزمین وزارتخانه بود در دولت قبل معلمان تجمع کننده را زدند و به چماق به دست ها در همان روز نهار دادند.»
 
وزیر پیشین آموزش و پرورش دولت روحانی به زمان وقوع این حادثه اشاره نکرد اما مهمترین برخورد شدید امنیتی، ضرب و شتم و بازداشت معلمان مربوط به اعتراض هفته معلم در سال ۱۳۸۸، در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد بود.
 
در آن تجمع که چهاردهم اردیبهشت و همزمان با هفته معلم صورت گرفت، معلمانی که در مقابل وزارت آموزش و پرورش خواستار ملاقات با وزیر بودند توسط ماموران نیروی انتظامی و افراد لباس شخصی به شدت کتک خوردند.
 
این تجمع با هماهنگی کانون صنفی معلمان و دبیرخانه ‌شورای هماهنگی معلمان سراسر ایران و در اعتراض به اجرا نشدن قانون خدمات کشوری صورت گرفت. در جریان این تجمع تعدادی از معلمان بازداشت شدند و آزادی آنها تبدیل به یکی از خواسته‌های معلمان در تجمع‌های بعدی شد.
 
حال آقای فانی توضیح داده است که وزارت آموزش و پرورش در دولت قبل سیاست امنیتی را دنبال می‌کرد. به گفته او با چماق‌هایی که در زیرزمین این وزارتخانه نگهداری می‌شد، معلمان معترض را کتک می‌زدند.
 
وزیر پیشین آموزش و پرورش همچنین از تغییر ناگهانی در نظام آموزشی در سال ۱۳۹۱ انتقاد کرد و راه‌اندازی پایه ششم ابتدایی را دارای نواقض و عوارض فراوان عنوان کرد.
 
او گفت: «آموزش و پرورش در آن زمان به ۴۰ هزار نیروی انسانی نیاز داشت و بدون مقدمه کلاس ششم را فعال کرد. در رابطه با فضا ناچار شدند نمازخانه و انبارها را به کلاس درس تبدیل کنند و از دوران راهنمایی به ابتدایی نیرو آوردند.»
 
آقای فانی اضافه کرد: «کتاب ششم ابتدایی را من نمی‌دانم چگونه و با چه هدفی نگارش و نوشته شد؟ زمانی که من به وزارتخانه رفتم، چند روز به آغاز مهر مانده بود، مدیر کل ابتدایی وقت به من گفت که ۲۴ هزار معلم ابتدایی کم داریم.»
 
سیاست‌های دولت احمدی‌نژاد در حوزه آموزش و پرورش با انتقادات بسیاری مواجه شده بود. همزمان با تحولات در نظام آموزشی که به گفته منتقدان به سرعت و بدون برنامه ریزی صورت گرفت، برخورد امنیتی با معلمان نیز انتقادات فراوانی برانگیخت.
+42
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  خب چرا همون زمان لالمونی گرفته بودی و نیومدی از حق معلمانت دفاع کنی؟! :o
  2
  23
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  barish USA - هیوستون، ایالات متحده امریکا
  با اینکه ناراحت میشویم ولی از طرفی هم حقشونه، زمانی که نونِ شاه رو خوردند و به خیابانها ریختند و حتی با دولت درگیر شدند ولی حالا کجاست اون جسارت و غیرتشون ، این جماعت غیرتشون کجاست ؟ به جان و مالشون حتی به ناموسشون توسط دولت فاسد تجاوز میشه ولی صداش در نمیاد.
  3
  12
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  این اقای وزیر بر کنار شده طوری صحبت میکند بخیال انکه قبل از انتصاب در کره ما زندگی میکرده و از وضعیت کره زمین و اموزش پرورشی که قرار بود ایشان بعنوان وزیر معرفی شود بی اطلاع بوده. جناب اقای وزیر مخلوع محترم شما چرا این مسائل را بعد از خلع شما شدن شما از این پست مطرح میکنید .شما که مدعی هستید چند روز قبل ازباز شدن مدارس بعنوان وزیر بمجلس معرفی شدید چرا در هنگام دفاع از برنامه های در دست اجرا در این وزارتخانه انرا در مجلس مطرح نکردید؟ شما در طول تصدی پست وزارت اموزش پرورش چرا باین نقائص توجه نکردید. شما با زبان بی زبانی میخواهید بفرمائید که در هنگام تصدی این پست فقط یک چوب سیاه بودید نه وزیر.و یا البته شما یک چماق بودید نه وزیر بمثابه همان چماق هائی که مدعی هستید معلمان را در زیر زمین وزارت اموزش پرورش تربیت کردند. بس است اقا. این مظلوم نمائی ها را کنار بگذارید
  0
  19
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  حالا ببین زیر زمینه بیت رهبری چه خبره !!!!!!!
  4
  17
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.