روزنامه اعتماد: هشت صیاد ایرانی گروگان دزدان دریایی سومالی زیر شکنجه کشته شده‌اند

عکس منتشر شده در ایسنا از تعدادی از صیادان ایرانی که در اسارت دزدان دریایی سومالی به سر می برند (عکس از آرشیو) روزنامه اعتماد در شماره روز دوشنبه ۱۷ آبان خود گزارشی از وضعیت ۲۱ صیاد ایرانی را منتشر کرده که از حدود ۱۷ ماه پیش توسط دزدان دریایی در سومالی به گروگان گرفته شده اند و دراین مدت هشت نفر از آنان به علت «شکنجه‌های جسمی» کشته شده اند.
 
براساس این گزارش،این ۲۱ نفر در بهمن ماه ۹۳ از کنارک در استان سیستان و بلوچستان با یک لنج به آبهای دریای عمان رفته و در روز ششم فروردین‌ماه ٩٤ از سوی دزدان دریایی سومالی دزدیده شده اند.
 
به گفته این روزنامه، هشت نفر از این صیادان به علت «شکنجه‌های جسمی» دزدان دریایی کشته شده، چهار نفر از آنها به کمک دولت سومالی موفق به فرار شده‌اند و یک نفرنیز به تنهایی از دست دزدان دریایی فرار کرده است.
 
این روزنامه خبر داد که دزدان دریایی هشت نفر باقیمانده را به دو گروه ٤ نفره تقسیم کرده‌اند و برای آزادی ناخدای این لنج و نزدیکان او ۱۵۰ هزار دلار و برای آزادی ۴ نفر دیگر۳۰ هزار دلار خواسته اند.
 
پروین صباحی، همسر جمال‌الدین دهواری ناخدای گروگان گرفته شده، در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت که نمی تواند این مبلغ را تهیه کند و «مسوولان هم تاکنون هیچ کمکی برای آزادی آنها نکرده‌اند».
 
به گفته خانم صباحی،دزدان دریایی « یک مترجم ایرانی گرفته‌اند» و از طریق این مترجم با خانواده گروگانها صحبت می کنند.
 
وی گفت که در روزهای اول پس از گروگان گرفته شدن صیادان،دزدان دریایی شوهرش را «شکنجه می‌کردند و گوشی تلفن را جلوی دهانشان می‌گذاشتند و آنها فریاد می‌زدند».
 
همسر ناخدای گروگان گرفته شده گفت: «دختر ١٨ ساله‌ام تازه دانشگاه قبول شده بود اما من پولی برای ثبت نام کردن او نداشتم. به او گفتم خانه بماند تا ان‌شاءالله سال بعد پدرش برگردد و خرج دانشگاهش را بدهد. دختر کوچکم هر شب بهانه پدرش را می‌گیرد. می‌گوید چرا ما پول نداریم تا بابا را آزاد کنیم. گوشواره‌هایش را می‌آورد و به دستم می‌دهد و می‌گوید بیا اینها را ببر بفروش و بابا را آزاد کن».
 
بستگان یکی از صیادان ربوده شده نیز به روزنامه اعتماد گفته است که دو ماه پیش ۸۰ میلیون تومان به حساب دزدان دریایی واریز کرده اما آنها گروگانهای مورد نظر را آزاد نکرده اند.
 
وی اضافه کرد:«واریز پول هیچ کمکی به آزادی صیادان نمی ‌کند... آنها هر بار که تماس می‌گیرند، می‌گویند که ما باید یک فرد پاکستانی را اطراف خودمان پیدا کنیم که بلد باشد با آنها حرف بزند».
 
درسالهای گذشته نیز تعدادی از صیادان و ملوانان ایرانی توسط دزدان دریایی در سومالی به گروگان گرفته شده اند.
 
در آذر ماه سال گذشته ۱۵ سرنشین یک قایق ماهیگیری که توسط دزدان دریایی اهل سومالی ربوده شده بودند، پس از تبادل آتش از سوی نیروهای امنیتی سومالی و در نتیجه کشته شدن تعدادی از دزدان، آزاد شده بودند.
 
پیشتر و در شهریور ماه سال ۹۴ خبرگزاری فرانسه گزارش داده بود که یک قایق ماهیگیری ایرانی که بیش از ۵ ماه در اسارت ماهیگیران سومالیایی بود، توانسته از دست آنها بگریزد.
 
در آبان سال ۹۴ نیز مقام‌های سومالی خبر داده بودند که چهار ماهیگیر ایرانی با تلاش‌های نیروهای امنیتی این کشور از دست گروهی از دزدان دریایی نجات پیدا کردند.
 
سومالی از جمله کشورهایی است که سال گذشته پس از حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد و سفیر خود را از تهران فراخواند.
 
دزیده شدن تعدادی از صیادان ایرانی درحالی است که مقامات نیروی دریایی ارتش ایران از حضور ناوهای این نیرو در خلیج عدن برای مقابله با دزدان دریایی خبر داده اند.
 
خلیج عدن در حاشیه کشور آفریقایی سومالی و کشور درگیر جنگ یمن قرار دارد و سال‌هاست که به محلی برای جولان دزدان دریایی بدل شده است.
 
نیروی دریایی ارتش ایران در مرداد ماه ۹۴ اعلام کرده بود که دو گروه از دزدان دریایی که در «مقاطع مختلف زمانی» به یک نفتکش ایرانی در خلیج عدن حمله کرده بودند، با واکنش ناوگروه سی و پنجم نیروی دریایی مواجه شده و منطقه را ترک کرده‌اند.
 
درهمین حال حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران بارها در واکنش به گزارشها درباره ارسال اسلحه توسط ناوهای این نیرو برای شیعیان حوثی در یمن، دلیل حضور ناوهای این نیرو در خلیج عدن را «حفظ منافع اقتصادی جمهوری اسلامی» در مقابله با دزدان دریایی اعلام کرده است.
+33
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  شما پاسداران سپاه که عرضه ندارید ۲۰ تا هموطن خودتون رو نجات بدید. دیگه لطفا برای ناوهای آمریکایی‌ زرتو پرت نکنین. شما از پس ۴ تا سومالیایی مارمولک خور هم برنمیاین بدبختها. شرم بر شما.
  6
  76
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  چرا برای اسد جنایت کار و شیعهای ادمخوار در عراق و یمن و لبنان هر زهر مارستان دیگر میلیاردی هست ولی برای ایرانیها نیست؟!
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.