اختلاف نظر آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر هواپیمایی ماهان

به رغم لغو برخی تحریم‌ها علیه ایران، هواپیمایی ماهان همچنان در فهرست تحریم‌ آمریکا قرار دارد. با این حال ماهان به شماری از کشورهای اروپایی و آسیایی پرواز دارد. این کشورها درخواست آمریکا برای تحریم ماهان را رد کرده‌اند.
 
به گزارش دویچه وله، یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که ایالات متحده در تلاش برای همراه کردن شماری از کشورها برای تحریم کردن شبکه مالی شرکت هواپیمایی “ماهان” متعلق به جمهوری اسلامی است. هر چند به گفته این مقام آمریکایی این تلاش‌ها با مقاومت سرسختانه این کشورها مواجه شده است.
 
آسوشیتدپرس گزارش داده است که هواپیمایی ماهان اینک به رغم تحریم‌های آمریکا به ده‌ها شهر اروپایی و آسیایی پرواز مستقیم دارد.
 
پس از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای غربی شماری از تحریم‌ها علیه ایران که به دلیل برنامه‌های اتمی این کشور از سوی آمریکا و جامعه بین‌الملل علیه تهران وضع شده بودند، از میان برداشته‌شدند. اما تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های موشکی ایران، تروریسم، نقض حقوق بشر و پولشویی همچنان به قوت خود باقی مانده‌اند.
 
تحریم شرکت هواپیمایی ماهان نیز در این دسته جای گرفته است.
دست‌های بسته آمریکا در اتحادیه اروپا
شرکت هواپیمایی ماهان که پس از «ایران ایر» به عنوان دومین شرکت هواپیمایی بزرگ ایران فعالیت دارد به اتهام انتقال اعضای حزب‌الله لبنان در خاورمیانه و همچنین شماری از نیروهای وابسته به سپاه قدس و نیز انتقال پول و سلاح به سوریه برای آموزش شبه‌نظامیان حزب‌الله و نیروهای ارتش سوریه از سوی آمریکا تحریم شده است.
 
بسیاری از کشورهای جهان نیز در راستای این اقدام آمریکا هواپیمایی ماهان را تحریم کردند. اما چند هفته پیش از حصول توافق اتمی در ژوئیه سال ۲۰۱۵ شرکت ماهان اعلام کرد که خط پروازی را به مقصد مونیخ راه‌اندازی کرده است.
 
اندکی پس از آن نیز مقاصد جدیدی از جمله در فرانسه، روسیه، چین و ایتالیا به برنامه پرواز هواپیمایی ماهان اضافه شد. در ژوئن ۲۰۱۶ فرانسه و دانمارک نیز به این فهرست پیوستند.
 
مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا به آسوشیتدپرس گفته است، واشنگتن قصد ندارد محدودیتی برای سفر به ایران یا خروج از این کشور ایجاد کند. این مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود در همین رابطه به پروازهای هواپیمایی «ایران ایر» به سراسر جهان اشاره کرده که پس از اجرایی شدن برجام در ماه ژانویه امسال میسر شدند.
 
ایالات متحده آمریکا عملا قادر به تغییر قوانین اتحادیه اروپا در مورد پروازهای ماهان نیست. تنها گزینه پیش روی واشنگتن درخواست از کشورها برای تحریم ماهان و بازخواست از شرکت‌ها یا بانک‌هایی است که به این هواپیمایی خدمات ارائه می‌کنند.
 
یک سخنگوی اتحادیه اروپا به آسوشیتدپرس گفته است که هواپیمایی ماهان تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار ندارد و ایالات متحده نیز صلاحیت قانونی برای اعمال نظر در این مورد را ندارد.
 
کمیسیون اروپا در سال ۲۰۱۴ مجوز فعالیت پروازهای صرفا تجاری شرکت‌های هواپیمایی از جمله ماهان به خاک اتحادیه اروپا را صادر کرد. اتحادیه اروپا همچنین به تازگی بدون توجه به تحریم‌های آمریکا، تحریم‌های خود علیه بانک صادرات را از میان برداشت. بانک صادرات از سوی آمریکا متهم به انتقال پول به گروه‌های تروریستی مورد حمایت ایران از جمله شبه‌نظامیان حزب‌الله و حماس است.
خودداری ماهان از مصاحبه
مسئولان شرکت هواپیمایی ماهان از گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس خودداری کرده‌اند. شرکت ماهان پیش‌تر اتهام‌های وارده را تکذیب کرده بود.
 
هواپیمایی ماهان یک شرکت خصوصی است که بیشتر سهام آن به مؤسسه «مولی‌الموحدین» تعلق دارد. این مؤسسه که در سال ۱۳۶۶ در کرمان به ثبت رسیده، در پروژه‌های مختلفی از جمله ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، ایجاد هتل‌ها و مراکز ورزشی و خدماتی دست داشته است.
 
هواپیمایی ماهان روزانه دو پرواز به فرودگاه بین‌المللی دوبی دارد. مسئولان این فرودگاه نیز حاضر به گفتگو با آسوشیتدپرس نشده‌اند.
 
مقام یادشده در وزارت خزانه‌داری آمریکا به این خبرگزاری گفته است که ناظران مشاهده کرده‌اند که پروازهای ماهان تقریبا به طور روزانه در سوریه فرود می‌آیند.
+21
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.