قطع صادرات برق ایران به ترکیه بخاطر بدهی ۲۰۰ میلیونی

ایران می گوید که علت قطع صادرات برق این کشور به ترکیه، بدهی ۲۰۰ میلیون دلاری شرکت ترک به ایران بوده است.
 
هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو جمعه ۱۴ آبان ماه در گفت ‌وگو با خبرگزاری مهر گفت که از چند ماه قبل ایران صادرات برق به ترکیه را متوقف کرده است. بگفته وی مهمترین علت توقف صادرات برق ایران به این کشور همسایه عدم پرداخت مطالبات معوق توسط شرکت ترک خریدار برق بوده است.
 
معاون وزیر نیرو حجم بدهی برقی شرکت ترکیه‌ای به ایران را حدود ۲۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت که با وجود توقف صادرات اما گفتگوها برای دریافت مطالبات معوق و از سرگیری صادرات برق به این کشور همسایه آغاز شده است.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه پیش بینی می‌شود در مدت زمان ۴ تا ۵ ماه آینده امکان وصول بدهی برقی ایران از شرکت ترک فراهم شود، تاکید کرد که در صورتی‌که از پرداخت بدهی‌ها اطمینان حاصل کنیم امکان از سرگیری فروش برق به این شرکت خریدار وجود دارد.
 
اظهارات آقای فلاحتیان درباره از سرگیری صادرات برق به ترکیه در حالی است که این کشور از ابتدای سال جاری خورشیدی تقریبا واردات برق ایران را متوقف کرده و دو نیروگاه برق جدید در مناطق مرزی با ایران افتتاح کرده است.
 
بر اساس آمارهای رسمی ترکیه، این کشور از ژانویه سال جاری تا ژوئن، کلا کمی بیش از نیم میلیارد کیلووات ساعت برق از ایران وارد کرده که تقریبا همه این رقم مربوط به واردات برق تا ماه مارس (فروردین سال جاری خورشیدی) بوده است.
 
بر اساس آمارهای رسمی وزارت نیروی ایران، در سال گذشته خورشیدی بیش از ۱۰ میلیارد کیلووات ساعت برق صادر کرده بود که تقریبا ۱۸ درصد آن (۱.۸ میلیارد کیلووات ساعت) راهی ترکیه شده بود.
 
آمارهای وزارت نیروی ایران نشان می دهد که صادرات برق ایران در هفت ماه سال جاری خورشیدی ۲۶ درصد کاهش یافته و به ۴.۶ میلیارد کیلووات ساعت رسیده است. این در حالی است که واردات برق ایران نیز در همین بازه زمانی با ۹ درصد افزایش به ۲.۷ میلیارد کیلووات ساعت بالغ شده است.
 
اظهارات فلاحتیان درباره بدهی ترکیه در حالی است که وی روز چهارشنبه اعلام کرد که بدهی عراق به ایران بابت واردات برق به حدود یک میلیارد دلار رسیده، اما به‌رغم قسط‌بندی تاکنون پرداخت اقساط این بدهی نیز به تعویق افتاده است.
 
با اینحال بگفته وی، ایران صادرات برق به عراق را ادامه می دهد. عراق در سال گذشته ۶۹ درصد از کل صادرات برق ایران را دریافت کرده بود.
+45
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.