روحانی: نباید قلم‌ها را شکسته و دهان‌ها را ببندیم

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با حضور در نمایشگاه مطبوعات گفته است نباید "قلم‌ها را شکسته و دهان‌ها را ببندیم".
 
بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات ایران از روز جمعه در مصلی تهران آغاز شده است. شماری از رسانه‌های محافظه‌کار که سال گذشته نمایشگاه مطبوعات را تحریم کرده بودند امسال در آن حضور دارند.
 
آقای روحانی امروز گفته است روزنامه‌نگاران باید به امنیت جامعه کمک کنند و باید خودشان نیز امنیت داشته باشند.رئیس جمهور ایران گفته است: "از قلم شکسته و دهان بسته کاری ساخته نیست.‏ نباید با بهانه‌های واهی، قلم‌ها را شکسته و دهان‌ها را ببندیم."
 
ایران یکی از بزرگترین زندان‌های روزنامه‌نگاران در جهان است و این کشور در میان ۱۸۰ کشور رتبه ۱۶۹ را از حیث آزادی بیان دارد. سازمان گزارشگران بدون مرز حسن روحانی را متهم می‌کند که به وعده‌هایش درباره تامین آزادی بیان و مطبوعات عمل نکرده است.
 
یاشار سلطانی، سردبیر سایت معماری‌نیوز، از روزنامه‌نگارانی است که اخیرا بازداشت شده است.
 
حسن روحانی پیش از این گفته بود در ایران کسی " به خاطر روزنامه‌نگاری یا فعالیت رسانه‌ای" دستگیر نمی‌شود.
 
آقای روحانی امروز در نمایشگاه مطبوعات گفته است: "امنیت برای ما اصل است، ‌اما تنها با تفنگ این امنیت ساخته و حفظ نمی‌شود."
 
رضا صالحی امیری، وزیر جدید فرهنگ و ارشاد در کابینه آقای روحانی، برای سوابقش در دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی مورد انتقاد بوده است. آقای صالحی امیری وزیر فعلی و علی جنتی، وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد آقای روحانی را امروز همراهی می‌کردند.
 
آقای روحانی در نمایشگاه مطبوعات گفت: " نمی‌توان فضای مجازی را نادیده گرفت و مثل اینکه برخی در کشور اصل ششم قانون اساسی و اینکه مردم به عنوان صاحبان کشور هستند و همه چیز از کنار صندوق رأی ساخته می‌شود را فراموش کرده اند."
'نظارت رسانه‌ها بر رسانه‌ها'
حسن روحانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش از تهیه " لایحه نظام رسانه‌ای" خبر داد و گفت دولت قصد دارد بخشی از نظارت بر رسانه‌ها را از نهادهای حکومتی به خود رسانه‌ها منتقل کند.
 
آقای روحانی گفت: "چرا کار رسانه‌ای را تا جایی که ممکن است، به اهالی رسانه واگذار نمی‌کنیم؟ دولت به دنبال تدوین لایحه نظام رسانه‌ای است تا تخلفات حرفه‌ای در این بخش در همین نظام رسیدگی شود."
 
" بسیاری رموز در حوزه رسانه است که یک حقوقدان برجسته و قاضی به زوایای آن آشنا نیست. نباید هر کاری را به قاضی و دادگاه سپرد و باید به دنبال مسیرهای کم‌خرج‌تر و حرفه‌ای تر باشیم."
 
دولت آقای روحانی به طور مشابهی در پی سپردن مسئولیت سانسور کتاب‌ها به خود ناشران بوده اما این سیاستش با انتقادهای ناشران به جایی نرسیده است.
+11
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۹
  بردیا ارانی - کلن، آلمان
  نه تنها قلمها را شکسته اید بلکه دستها و سرها را هم بریده اید . ننگ و نفرین بر مخالفان ازادی .
  9
  15
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  تلویحن یعنی قبول میکنید که قلمها را شکستید ودهانها را بستید زندانها را پر کردید گورها را آباد کردید ...دقلکار
  12
  17
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  برو بابا تو هم عرضه هیچ کاری نداری! البته عاقبت ملتی که به آخوند جماعت اعتماد کند بهتر از همین نمیشود! :o
  9
  21
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.