در دنیا و ترکیه چگونه با فیلم محمد رسول الله برخورد کردند؟

فیلم محمد رسول الله، تولید ایران، که زندگی پیامبر را روایت می‌کند پس از آنکه در سال ۲۰۱۵ در برخی کشورها به نمایش در آمد، جمعه گذشته در ترکیه هم روی پرده رفت.
 
این فیلم که با بودجه چهل میلیون دلاری‌اش، پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ ایران است، امضای مجید مجیدی را بر خود دارد که سینماگری است با شهرت جهانی و کارگردان فیلم‌هایی همچون بچه‌های آسمان، رنگ خدا، آواز گنجشکها و باران.
 
فیلم محمد رسول الله بخش نخست یک سه‌ گانه است و مرحله کودکی محمد پیامبر را روایت می‌کند.
 
ساخت فیلم هفت سال به طول انجامیده است و همه مراجع دینی ایران از آن حمایت کرده‌اند، حتی رهبر دینی این کشور، آیت الله خامنه‌ای از صحنه ساخت فیلم بازدید کرده است.
 
پس از فیلم رسالت، ساخته مصطفی عقاد در سال ۱۹۷۷ که آنتونی کویین در آن نقش ایفا کرده بود، این فیلم پرهزینه‌ترین فیلم درباره پیامبر است. نخستین نمایش آن، همزمان با ایران در جشنواره فیلم مونترال در کانادا انجام گرفت و اظهارنظرهای مثبت و منفی بخش مهمی از منتقدان غربی را به همراه داشت. در جهان اسلام نیز در عین اینکه به نسبت زیادی مقبول افتاد اما واکنش‌های متفاوتی نیز برانگیخت.
انتقاد: نشان ندادن چهره‌اش کافی نیست
هیئت پژوهش‌های اسلامی دانشگاه الازهر در مصر از ایران خواست که فیلم را روی پرده نبرد. این روحانیون ادعا کردند که فقط نشان ندادن چهره محمد پیامبر کافی نیست بلکه هیچ بخشی از بدن او نباید به تصویر کشیده شود و همچنین صدای او نباید بازسازی شود.  
روحانیون مصری همچنین به این نکته اشاره کردند که کسی که نقش پیامبر را بازی می‌کند بعدا ممکن است در نقش منفی و در قالب انسان بدی بازی کند.
 
شیخ عبدالعزیز آل شیخ مفتی اعظم عربستان سعودی هم گفت که پیامبر در این فیلم کوچک شمرده شده است.
 
در هند هم در آکادمی اسلامی رضا علاوه بر انتقاد از به تصویر کشیدن فیزیکی پیامبر، به سبب حضور بازیگران غیرمسلمان در فیلم فتوائی علیه آن صادر شد.
 
رمضان بورسا، خبرنگار شبکه قدس تی وی در ایران و مدیر اخبار خارجی این شبکه که با مجیدی هم مصاحبه و از ساخت فیلم هم بازدید کرده است، انتقادهایی را که از فیلم می‌شود، سیاسی می‌داند.
 
بورسا به بی‌بی‌سی ترکی گفت: "مجید مجیدی هنگامی تصمیم به ساخت این فیلم گرفت که پخش کاریکاتورهای حضرت محمد واکنش‌هایی در جغرافیای جهان اسلام برانگیخته و در غرب، نوعی اسلام هراسی پدید آمده بود. از این رو بود که مجیدی به این نتیجه رسید که حضرت محمد در غرب شناخته نشده است و اعلام کرد که برای شناساندن حضرت محمد به غرب چنین فیلمی خواهد ساخت. به نظر من در عربستان سعودی و مصر چه به این فیلم اعتراض کنند و چه آن را ستایش کنند لزوما ربطی به محتوای فیلم ندارد. مساله روابط سیاسی ایران و عربستان سعودی و به همین شکل هم، ایران و مصر درمیان است و تنش‌های سیاسی است که آنها را به رویکردی سیاسی در انتقاد از این فیلم کشانده است". ابراز علاقه شدید در ترکیه
در ترکیه ظرف سه روز ۱۸۳ هزار و ۵۲۴ نفر به تماشای فیلم رفتند. البته وزارت اموردینی ترکیه علیه این فیلم موضع منفی اتخاذ کرده است.
 
ضمیمه روزنامه صباح به اسم "صبح بخیر (گون آیدین)" فیلم را با تیتر "آقا ما را به گریه انداختید (آغلاتدینیز بیزی افندیمیز)" ستود و روزنامه قرار درباره فیلم نوشت:‌ "محمد رسول الله فیلمنامه‌ای دارد که بیننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد".
 
نهال بنگی سو قرجه درباره فیلم در سایت خبرترک چنین نظر داد:‌ "به نظر من هدف فیلم بیش از اینکه استقبال در غرب باشد، تحت تاثیر قرار دادن بینندگان زن است. مجیدی فیلمی درباره حضرت محمد ساخته است که زنان را خطاب قرار می‌دهد و این تماما چیز تازه‌ای است. اینکه این فیلم بد فهمیده شده به همین دلیل است و شاید هم به همین دلیل باشد که از این فیلم خوشم نمی‌آید اما دوستش دارم. با تمام کاستی‌هایش دوستش دارم".
 
در شبکه‌های اجتماعی هم نوشته‌های فراوانی از کسانی که فیلم را پسندیده‌اند همرسانی شد.
انتقاد از تبلیغ شیعه
مجید محمدی البته از جانب عالمان دین، روزنامه نگاران و کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنش‌هایی نیز به فیلم نشان داده شد.
 
در نوشته‌ای در روزنامه ترکیه درباره فیلم گفته شد:‌ "حتی اگر از لحاظ سینمایی اثر قابل تقدیری باشد، از قالب‌های شیعه نتوانسته است خارج شود".
 
عالم دینی، پروفسور جواد آق شیت در گفتگو با روزنامه ملیت گفت: "دین بازیچه نیست. نمی‌شود منجی ما، سرورمان و پیغمبران را به کالایی بازاری در فرهنگ عامه تبدیل کنیم".
 
یوسف قاپلان در روزنامه ینی شفق نوشت: "دست اندازی به جایگاه حضرت محمد با هدف بیرون راندن ایشان از چرخه زمان بخشی از طرح پروتستانتیزه کردن اسلام و همچنین، در هم شکستن ستون فقرات اهل سنت است".
 
ارن شان ترک از نویسندگان روزنامه دیریلیش پستاسی هم در توییتر چنین اظهارنظر کرد: "اینکه خامنه‌ای از صحنه فیلمبرداری بازدید کرده، اثرش تنها به این محدود نمی‌شود که ابوطالب به شکلی به تصویر کشیده شده که گویا به اسلام ایمان آورده است، بلکه اثری بزرگتر و عمیقتر دارد: اینکه فیلم از دید شیعه نگاه کند و خامنه‌ای بگوید که اینها فیلمی شیعی ساخته‌اند. این فیلم ضررهای بزرگتری هم دارد. اینکه سرور علیه الصلوة والسلام ما به صورت فیزیکی به تصویر کشیده شده، هم پستی است و هم بی کفایتی بیش از حد سینمایی. ارتکاب به گناه تماشای فیلم مجیدی، چرکی و پلیدی‌ای پدید می‌آورد که تا سالیان سال رهایتان نخواهد کرد. مجیدی یک فیلم سیاسی پان فارسی ساخته که به مسیحیان گوشه چشم نشان می‌دهد. فیلم تا خرخره پر از صحنه‌هایی است که طرحی در پس آنهاست. بدنم از توبه لرزید".
"بن‌مایه مذهبی در انتقادها"
رمضان بورسا مدیر اخبار خارجی شبکه قدس تی وی اشاره می‌کند که برخی انتقادهایی که به فیلم شده، بن مایه مذهبی دارد: "انتقادهایی که در ترکیه به فیلم شده، بیشتر به سبب اینکه خاستگاه فیلم ایران است، روی بن مایه مذهبی حرکت می‌کند. از دید ما، برخی کسانی که در ترکیه به فیلم انتقاد کردند، همان‌هایی‌اند که علیه عملیات موصل یا حلب جنجال مذهبی بر پا کرده‌اند".
 
این فیلم قرار است در روزهای آینده در کشورهای دیگری هم به نمایش گذاشته شود. اینکه در کدام کشور بیشتر مورد استقبال قرار گیرد را نمی‌توان به آسانی حدس زد اما به نظر می‌رسد جنجال بر سر آن همچنان ادامه یابد.
+41
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۴
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک

  سیوطى در تفسیر الدر المنثور ضمن تفسیر آیه کریمه: «أُولئِکَ هُم خَیرُ البَرِیَةِ» آورده: ابن‏عساکر از جابربن‏عبدالله روایت کرده که گفت: نزد رسول خدا بودیم که على روى آورد، پیامبر فرمود: سوگند به کسى که جانم به دست اوست، روز قیامت این و شیعیانش رستگارند.
  140
  93
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  Bornfree - لندن، انگلستان

  یعنی ۴۸ میلیون دلار پول دادین واسه فیلم، که ای‌ مشت پا پتی بیان بگن ‌‌آی چرا بدنشو نشون دادی؟ یدونه فیلم درباره کوروش درست کردین؟ ولی‌ از حق نگذریم این اردغان و مفتیه عربستان بد دارن الان میسوزن‌ها ها. امیدوارم عمر و توش تا جای که راه داره مسخره کرده باشن. یادمه یکی‌ گفت آقا سنی داریم تو ایران، باید به عقایدشاون احترام گذشت، درسته که باید احترام گذشت به عقاید ولی‌ کسی‌ که به ایران حمل کردو‌ من تو کتم نمیره بهش احترام بذارم. دمت گرم پیرووز نهاوندی.
  48
  101
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  حتی یک دلار، یک ریال خرج پدر معنوی تروریست و داعش غلط است!!!
  99
  118
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  داد از این بیداد - ایران، ایران
  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک::]طوری میگن روایت از فلان شخص انگار که طرف خودش اونجا بوده و جزعیات رو شنیده،،.
  27
  34
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Dr.yashar - اسکی شهیر، ترکیه
  چهل میلیون دلار از بودجه دولتی برایه ساخت یه فیلم اونم تو این شرایط اقتصادی و اجتماعی امیدوارم خارج از ایران یکم بفروشه تا حداقل یه بخشی از این پول جبران بشه حالا من نمیدونم از ساخت این فیلم چه چیزی بدست می آریم در حالی که جامعه ی دینی غرق در فساده و این امکانات براحتی در اختیاره جامعه ی دینی قرار می گیره ای کاش آقای طوسی می رفت با عوامل فیلم سر صحنه بعدشم پشته صحنه دیدار می کرد حداقل دلمون یکم خنک می شد خخخخخخخخ..........
  15
  29
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  اگر پیامبر عظیم الشان اسلام نبود امروز امثال تو .... برای کیس پناهندگی چه خاکی میبایست بر سر میریختید؟ جالب اینجاست که توی همان وحشی خانه ای که نام آن سیدنی است و عملا شعبه دوم لبنان و عربستان شده ، نهایت هنر تو و امثال تو بیگاری کردن برای لبنانی هاست . حالا شما پول دو هفته یکبار جیره پناهندگی ات را حتی یک دلار خرج هیچ چیزی نکن
  45
  38
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران
  خیلی جالب !!! عثمانی ها تبلیغات شیعه را تبلیغ برای پان فارسی می دانند ! 😂😂😂 چند وقت پیش یک مقاله به زبان ترکی استانبولی در دویچله خوانده بودم که عقب مانده های عثمانی صفویان و قاجار هم فارس می دانستند و متعلق به فرهنگ پارسی !!! 😂 چشم و گوش پان عثمانی های سایت روشن که ارزوی تبدیل شدن به یکی از دهات اناتولی صغیر را دارند . 😂
  20
  16
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  zaferanlou - سیدنی، استرالیا

  حکایت ما ایرانیها داره میشه حکایت جماعتى که توى دار المجانین زندگى میکنند، هر کى یجورى مغزش بشکن میزنه، این جماعت ساسى پاسى از اینور بوم افتادن اون جماعت دین زده و عقب افتاده از اونور افتادن این وسط هم یه عده هم براى مرگ مایکل جکسون گریه میکنن هم محرم سینه و زنجیر میزنند، اون عده هم که یه کمى سرشون میشه یا تو زندونن یا خارج دیپرسن یا حکومت از بین میبردشون یا مثل صادق هدایت از دست این جماعت شتر گاو پلنگ دیوانه خودکشى میکنند. خلاصه اش که گریزى نیست!.
  5
  36
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - دوسلدورف، آلمان
  [::zaferanlou - سیدنی، استرالیا::]. عالی بود.استثنا مثبت دادم.مثبت سیزدهم مال من بود.البته من از این مسخره بازی مثبت ومنفی خوشم نمیاد.اما به خاطر تجزیه و تحلیل کوتاه و منطقیت و تبرک نام صادق هدایت در کامنتت.
  8
  16
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  zaferanlou - سیدنی، استرالیا
  [::mirzadeh i eshghi - دوسلدورف، آلمان::]مرسی عزیز خوشحالم از این که هنوز عده ای هستند که صادق هدایت ها و حسین پناهی ها و دیگر عزیزان این مرز وبوم را می شناسند وقدر می دانند۰راز آزادی در آموزش به مردم نهفته است 
در حالی که راز استبداد در نادان نگه داشتن مردم است ۰.
  0
  0
  یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.