احمد بخشایش، نماینده سابق مجلس: ترامپ برنده شود، ما راضی‌تریم

احمد بخشایش : گروهی در ایران است که علاقه دارد ترامپ روی کار بیاید . من خودم هم دوست دارم ترامپ برنده شود.چهار روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پرسش ها درباره اینکه چه کسی انتخاب می شود، بیشتر از هر زمان دیگر شده است. نه تنها کسی نمی تواند با قاطعیت درباره برنده انتخابات حرف بزند، بلکه کمتر کسی دوست دارد درباره اینکه با برنده شدن هیلاری کلینتون یا دونالد ترامپ چه اتفاقی می افتد، صریح و دقیق حرف بزند، به ویژه درباره ترامپ. چنین وضعیتی در ایران هم صادق است. سیاستمداران به طور رسمی کمتر درباره این موضوع حرف می زنند، تندروها می گویند کلینتون و ترامپ فرقی ندارند، حسن روحانی، رییس جمهور ایران گفته است آمریکایی ها بین بد و بدتر باید انتخاب کنند، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی تلویحا از افشاگری های ترامپ ابراز خوشحالی کرده ولی کماکان اینکه رییس جمهور شدن هیلاری برای ایران بهتر است یا ترامپ، محل تردید و پرسش بسیاری است. در گفت و گو با احمد بخشایش، نماینده مجلس نهم و کارشناس علوم سیاسی درباره این موضوع حرف زدم.
 
به نظر شما انتخاب هرکدام از کاندیداهای انتخابات آمریکا چه تغییری در روابط ایران و آمریکا خواهد داشت؟
انتخابات آمریکا هم بر پایه دموکراسی‌ است و هم نیست. تنها دو حزب می‌توانند کاندیداهای خود را به ثمر برسانند و کاندیداهای مستقل از دور رقابت‌ها حذف می‌شوند. من چشم‌انداز روشنی در تغییر رابطه ایران و آمریکا نمی‌بینم. ایران سیاست‌های آمریکا را مستکبرانه می‌داند و جلوی آن می‌ایستد. آمریکا در ۳۸ سال گذشته تلاش کرده ایران را از بین ببرد، منفعل یا منزوی‌ کند. ایران با تشکیل جبهه مقاومت در سوریه، لبنان، عراق و یمن به دنبال تثبیت خود به عنوان ابرقدرت منطقه‌ای است. در انتخابات‌های قبلی بحث‌ درباره مسایل داخلی آمریکا بود اما در این انتخابات بحث بسیاری روی ایران است. یعنی ایران قدرت دارد و آمریکا به تدریج در حال شناخت آن است. اگرچه تغییر چندانی به وجود نخواهد آمد اما این به معنای فقدان رابطه میان ایران و آمریکا نیست. در ۳۸ سال گذشته این رابطه در حال فراز و فرود بود. ما در افغانستان به آمریکایی‌ها کمک کردیم، در عراق و لبنان با آن‌ها مذاکره داشتیم. در نهایت در خصوص برجام هم تعداد مذاکره‌های‌مان از مذاکره‌های میان جان کری و وزیرخارجه عربستان بیشتر شد.
 
فکر می‌کنید انتخاب کدام کاندیدا برای ایران منفعت بیشتری به همراه دارد؟
در ایران دو گروه هستند. گروه دولت‌مردان تقریبا طرفدار کلینتون هستند. زمان شاه به بعد ایرانی‌ها با دموکرات‌ها خوب بودند. در آن زمان ایران به جرالد فورد و کارتر کمک مالی می‌کرد اما گروهی در ایران است که علاقه‌ دارد ترامپ روی کار بیاید. من خودم هم دوست دارم ترامپ برنده شود.
 
چرا؟
در کتاب "تصمیمات سخت" هیلاری کلینتون می‌خوانیم او رابطه استراتژیکی با عربستان سعودی، قطر و امارات دارد و از اسراییل هم حمایت می‌کند. در آن کتاب می‌گوید بارها به کشورهای مختلف و عربی رفته تا اجماع تحریم‌ها را علیه ایران نگه دارد. اما ترامپ با توجه به انتخاب میان بد و بدتر به این شکل با عربستان ارتباط ندارد. از طرفی رابطه ترامپ با ایران می‌تواند تابعی از رابطه او با پوتین باشد. کلینتون تا به حال یک‌بار توانسته اجماع بین‌المللی علیه ایران به وجود آورد، پس باز هم می‌تواند چنین کند. ما راضی‌تریم که ترامپ روی کار بیاید. ترامپ ساختارهای آمریکا را زیر سوال می‌برد. او هرچه ایران علیه آمریکا می‌گوید را بیان می‌کند. مثلا آمریکا خوی استکباری دارد، در آن دموکراسی برقرار نیست چون احزاب مستقل نمی‌توانند در انتخابات پیروز شوند، حقوق بشر در آن رعایت نمی‌شود، انتخابات را پول و رسانه‌ها می‌چرخاند و در آن دروغ هست و تقلب می‌شود. جمهوری‌خواهان ظاهر و باطن هرچه خواستند با ایران کرده‌اند اما دموکرات‌ها همیشه با پنبه سر ما را بریده‌اند. بنابراین به نظر من اگر ترامپ انتخاب شود، برای ایران بهتر است. به علاوه آمریکا معمولا از الفاظی مثل دموکراسی و حقوق بشر برای توی سر ما زدن، به خوبی استفاده می‌کند. وقتی ترامپ می‌گوید در آمریکا دموکراسی نیست ما هم استفاده می‌کنیم که چه خبر است که این‌قدر علیه ما صحبت می‌کنی، خودت را درست کن. این وجه مثبت روی کار آمدن ترامپ است.
 
در صحبت‌های‌تان مشخص بود که از حمایت کلینتون از عربستان و اسراییل نگران هستید. در کنار وجوه مثبتی که از روی کار آمدن ترامپ بیان کردید، آیا انتخاب او نگرانی‌هایی هم در بردارد؟
ترامپ هم با ایران بد است اما بین بد و بدتر حرف می‌زنیم. ترامپ فعلا مجبور است ایران را نقد کند تا رییس‌جمهور شود. چون رسانه‌ها دست لابی‌ صهیونیستی است. ما به دنبال اصلاح بیشتر روابط‌مان با آمریکا نیستیم. حداقل فردی روی کار بیاید که با ما خیلی کار نداشته باشد، این برای ما کفایت می‌کند.
 
سوالم بیشتر درباره منطقه و ائتلاف‌های خاورمیانه بود. با آمدن ترامپ فکر می کنید چه تغییری در وضعیت منطقه رخ می دهد که به سود ایران باشد؟
البته در آمریکا ساختار حاکم است و تغییری پیش نخواهد آمد. سوریه را ببیند، سوریه امروز کاریکاتوری از جنگ جهانی است. جبهه مقاومت ایران،‌ روسیه، حزب‌الله و سوریه در یک طرف آن هستند و در مقابل صهیونیست‌ها، عربستان، آمریکا و اسراییل است. جبهه مقابل وقتی می‌بیند در زمین و هوا جبهه مقاومت دست برتر را دارد و تروریسم در حال از بین رفتن است، رو به دیپلماسی می آورد. ترامپ متوجه شده کلینتون داعش را به وجود آورده تا ایران را تضعیف کند. کلینتون و اتاق فکرش به دنبال آن بودند که جنگ شیعه و سنی بین داعش و حزب‌الله درست کنند تا پانزده‌ سالی با هم بجنگند و دو طرف خسته شده و خاورمیانه از ایدئولوژی اسلامی نجات پیدا کند تا امنیت اسراییل تامین شود. اگر کلینتون روی کار بیاید، همین روند ادامه دارد تا سوریه تضعیف شود و بشار اسد سقوط کند، جبهه مقاومت از بین برود و امنیت اسراییل زیاد شود تا در نهایت داعش تقویت شود.
 
در رابطه با حمایت کلینتون از اسراییل هم صحبت کردید. در دوره اوباما رابطه آمریکا و اسراییل به سردی گرایید. هم سفرها لغو شد و هم مستنداتی منتشر شد که اسراییل در آستانه حمله به ایران بوده و آمریکا منصرف‌اش کرده. الان هم اسراییل به دنبال متحد کردن کشورهای عربی است. به نظرتان با روی کار آمدن ترامپ نقش اسراییل پررنگ‌تر می‌شود؟ 
رابطه آمریکا و اسراییل استراتژیک است. رییس‌جمهورهای آمریکا برای انتخاب شدن در دوره اول ارتباط خود را با اسراییل زیاد می‌کنند تا در دوره دوم هم انتخاب شوند اما در دوره دوم ریاست جمهوری رابطه‌شان واقعی‌تر می‌شود و تمایلی ندارند که مالیات‌های آمریکایی را در دهان اسراییل بریزند. اما چون لابی صهیونیستی و سرمایه‌داران آمریکایی که اکثرا یهودی هستند گره مالی کاندیداها را باز می‌کنند، آن‌ها مجبورند با اسراییل رابطه فنی داشته باشند. رابطه اسراییل و آمریکا هم در دوران اوباما کم‌تر شد چون دوره دوم او بود. اسراییل در هر صورت به آمریکا تودهنی می‌زند، مثلا آمریکا می‌گوید برای حل مشکل خاورمیانه، اسراییل بایستی با فلسطینی‌ها به نتیجه برسد، یعنی بایستی حماس و حزب‌الله آرام شوند. برای آرام شدن آن‌ها باید ایران را آرام کرد. مثلا اسراییل‌ کم‌تر در کرانه باختری ساختما‌ن‌سازی کند اما اسراییل توجهی به آمریکا ندارد و کار خود را می‌کند ولی باور دارد که آمریکا همیشه باید از او حمایت کند. کلینتون برای کاندیداتوری باید از حمایت روزنامه‌ها، لابی‌های صهیونیستی و آی‌پک برخوردار شود. ترامپ می‌گوید انتخابات دروغ و تقلب است و آمار روزنامه‌ها را باور ندارد. البته نه به این معنی که ترامپ رابطه‌اش را با اسراییل برهم می‌زند. او آدم قوی در حزب جمهوری‌خواه است در نتیجه فهمیده در هر صورت باید با اسراییل بسازد.
 
یک موضوع مهم دیگر بحث برجام است، فکر می کنید ریاست جمهوری ترامپ برای برجام یک تهدید باشد؟

ترامپ می‌گوید برجام بد است چون جمهوری‌خواهان نمی‌خواستند دموکرات‌ها این موفقیت را به دست آورند ولی وقتی خودشان به حکومت برسند برجام را حفظ خواهند کرد چون از آن بهتر برای آمریکا وجود ندارد. مساله برجام در آمریکا، رقابت درون حزبی است، مثل ما که هر کاری دولت انجام می‌دهد، اصول‌گراها یک نقی به آن می‌زنند.
+11
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران
  این حرفهارو اینها از روی قصد میزنن که مردم آمریکا بترسن و به ترامپ رای ندن فکر کنن آمدن ترامپ به نفع اینها است
  13
  5
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  دروغ بزرگ است که این نماینده می خواهد ترامپ برنده شود اول فکر میکردن هیلاری برنده میشود هیچ اظهار نظری نمیکردن که ارزش داشته باشد حالا که میدانن ترامپ برنده میشود می خواهند به هر طور شده نگذارند ترامپ برنده انتخابات شود. این نماینده و رهبرش خامنه ای جلاد میدانن که سیاست مداران امریکای دلخوشی از رژیم اخوندی ندارن میخواهند ترامپ را به هر حقه و فریبکاری است نگذارند به قدرت در امریکا برسد.
  5
  5
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  sunny_day - نیویورک ، ایالات متحده امریکا
  [::ایرانی‌ دبش - تهران، ایران::]. تو واقعا فکر میکنی مردم امریکا نشستن گوش میدن که سیاستمدارها در ایران چی میگن تا اونها برعکسش راعمل کنن
  4
  18
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::ایرانی‌ دبش - تهران، ایران::]. اتفاقا حقیقت رو داره میگه. حمایت عملی روسیه از ترامپ هک کردن سیستم ها و بیرون ریختن مسائلی که کلینتون رو تضعیف کرده، تصادفی نبوده. ضمنا در مسئله سوریه، ترامپ روی أسد حساسیتی نداره و حتی بدش هم نمیاد توی جبهه روسیه باشه. ولی کلینتون کاملا برعکس روی این قضیه فکر میکنه. با اعمال محدوده ممنوعه پروازی میخواد به مخالفان أسد یک چتر حمایتی بده، که همین مسئله باعث رویارویی مستقیم امریکا و روسیه میشه. ترامپ با هیچکدوم از دشمنان ایران (خصوصا أعراب، من اسرائیل رو دشمن ایران نمیدونم، چرا که اتفاقا بیشترین وجه مشترک رو با ایران داره) رابطه خوبی نداره (برخلاف اوباما و همچنین کلینتون). تنها مشکل جمهوری خواهها با ایران اینه که شوخی ندارن! دوتا مسئله تاریخی هم این رو إثبات کرده: ١- ازاد سازی گروگانها درست چند ساعت بعد از انتخاب ریگان. ٢- رویارویی مستقیم امریکا در جنگ با عراق (زدن ایرباس، دکلهای نفتی و دوتا ناوچه سهند و سبلان) که ظرف دو روز اون گور به گور شده رو مجبور به خوردن زهر کرد!.
  1
  12
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  مسئله سوم هم پیشروی روسیه در اروپا و احیای مجدد بلوک شرق هست. که خروج انگلیس از اروپا به نفع روسیه تموم شد. . این اولین قدم پیشروی بوده. با اوردن ترامپ در جبهه روسیه، امریکا با خیلی از سیاستهای روسیه هماهنگ خواهد شد، که اینکار با روی کار اومدن هیلاری کار ساده ای نیست. در مجموع هر دو کاندیدا پوئن های مثبت زیادی برای خود امریکا ندارن و هر کدوم برای منظور شخصی دارن میجنگن.
  1
  7
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.