رئیس جمهوری کره جنوبی به خاطر رسوایی سیاسی گریست

پارک گون-هه از وضعیتی که پیش آمده پوزش خواست اما گفت این شایعه که تحت تاثیر "افکار مذهبی" بوده نادرست است رئیس جمهوری کره جنوبی از رسوایی سیاسی که اخیرا گریبانگیر دولت او شده پوزش خواسته است.
 
امروز جمعه، ۱۴ آبان (۴ نوامبر)، شبکه‌های تلویزیونی کره جنوبی سخنرانی کوتاه پارک گون-هه، رئیس جمهوری را پخش کردند که با چشمانی اشکبار نسبت به رسوایی سیاسی اخیر در تشکیلات ریاست جمهوری ابراز تاسف می‌کرد. خانم پارک گفت که حوادث اخیر قلب او را شکسته و تاکید کرد که با تحقیقات دادستانی در این باره همکاری کامل به عمل خواهد آورد.
 
اخیرا رسانه‌های خبری کره جنوبی گزارش کردند که چوی سن-سیل، از دوستان نزدیک رئیس جمهوری، با استفاده از نفوذ خود بر خانم پارک و موقعیتی که در دفتر ریاست جمهوری داشت در بعضی انتصابات این دفتر مداخله و احتمالا از موقعیت خود بهره‌برداری اقتصادی هم کرده است. در پی انتشار این گزارش‌ها، خانم پارک بعضی از مشاوران خود را برکنار کرد.
 
افشای مداخلات خانم چوی موقعیت سیاسی رئیس جمهوری را به شدت تعضیف کرده و براساس برخی نظرسنجی‌ها، محبوبیت او در میان مردم به تنها ۵ درصد کاهش یافته که کمترین میزان محبوبیت یک رئیس جمهوری کره جنوبی از زمان آغاز نظرسنجی در این زمینه از حدود بیست سال پیش است. هفته گذشته پس از انتشار اخبار مربوط به این ماجرا، این رقم به ۱۷ درصد تنزل کرده بود و به نظر می‌رسد که با گذشت زمان، موقعیت خانم پارک نزد مردم کشورش حتی بدتر شده است.
 
خانم پارک، که ۶۴ ساله است، در سخنرانی روز جمعه خود گفت: "نمی‌توانم خود را ببخشم و شب‌ها از شدت اندوه نمی‌توانم بخوابم." وی با اشاره به اتهام سوء استفاده خانم چوی از دوستی با خود، گفت: "تاسف آور و دردناک است که می‌شنوم که فرد به خصوصی در زمانی که انتظار می‌رفت توانایی خود را برای بهبود اقتصاد ملی و شرایط مردم به کار گیرد، مشغول سودجویی و سایر اقدامات خلاف مقررات بود."
 
در پی پخش سخنان پارک گون-هه ، چو مای-ئی، رهبر حزب دموکراتیک کره - حزب مخالف دولت - گفت که پوزش خواهی رئیس جمهوری "صمیمانه" نبوده اما خواستار استعفای او نشد.
چوی سون-سیل به کره جنوبی بازگشته تا با تحقیقات قضایی در مورد تخلف در دفتر رئیس جمهوری همکاری کند سوء استفاده مذهبی؟ 
مخالفان رئیس جمهوری او را متهم کرده‌اند که به جای در نظر گرفتن شایستگی افراد در انتصاب به سمت مشاوران خود، به توصیه‌های چوی سن-سیل عمل کرده و به این ترتیب، اصل شایسته سالاری و سپردن امور کشور به دست افراد مناسب را نادیده گرفته است. به گفته آنان، چوی سون-سیل با سوء استفاده از دوستی خود با رئیس جمهوری عملا در صدد دخالت در امور دولتی برآمده بود.
 
پس از انتشار گزارش‌های مربوط به این ماجرا، خانم چوی که به اروپا سفر کرده بود برای پاسخگویی به اتهامات علیه خود به کره جنوبی بازگشت و به گفته منابع قضایی، با تحقیقات دادستانی در مورد احتمال وقوع جرم قابل پیگرد همکاری لازم را داشته است.
 
دفتر دادستانی گفته است که تحقیقات در این مورد به جریان افتاده اما از اظهار نظر در مورد احتمال تحقیقات از رئیس جمهوری خودداری کرده است. تا کنون، دو تن از مشاوران رئیس جمهوری به اتهام "دسترسی و درز اطلاعات دولتی" بازداشت شده‌اند.
شرکت کنندگان تظاهرات سئول با حمل پلاکاردهای حاوی تصاویر خانم‌ها پارک و چوی خواستار کناره‌گیری رئیس جمهوری شدند به نوشته رسانه‌های کره جنوبی، رئیس جمهوری از دوست قدیمی خود، چوی سون-سیل، که یک شهروند عادی بوده و تجربه کار دولتی نداشته، در امور مملکتی مشورت می‌گرفته است و خانم چوی هم متهم است که با سوء استفاده از نفوذ خود بر رئیس جمهوری، بعضی از نزدیکان خود را به مشاغل دولتی از جمله در دفتر ریاست جمهوری منصوب کرد.
 
خانم چوی اتهام سودجویی مالی از موقعیت را تکذیب کرده اما از "اشتباهات" خود پوزش خواسته است.
 
روز شنبه، تظاهراتی در سئول، پایتخت، برگزار شد و تظاهرکنندگان خواستار استعفای رئیس جمهور شدند. پلیس تعداد تظاهرکنندگان را هشت هزار نفر تخمین زد اما سازمان دهندگان تظاهرات گفتند که حدود بیست هزار نفر در این تجمع اعتراضی شرکت داشتند. روز چهارشنبه نیز، گروهی از مخالفان رئیس جمهوری با راهپیمایی در سئول، خواستار کناره‌گیری او شدند. بعضی از راهپیمایان پلاکاردهایی در دست داشتند که روز آنها، تصویر خانم چوی دیده می‌شد که به شکلی مرموز، پشت سر رئیس جمهوری قرار دارد.
 
خانم چوی دختر رهبر یک فرقه مذهبی است که تا زمان مرگش راهنمای روحانی خانم پارک بود. در سال ۲۰۰۷، یک دیپلمات آمریکایی پدر خانم چوی را "راسپوتین کره‌ای" توصیف کرد و گفت که او از نفوذ روحانی خود بر پارک گون-هه برای پیشبرد مقاصد سیاسی خود سوء استفاده می‌کند. رسانه‌های کره‌ای گفته بودند که خانم چوی موقعیت پدرش را به ارث برده اما رئیس جمهوری این اتهام را رد کرده است.
 
رئیس جمهوری کره جنوبی در سخنرانی روز جمعه گفت: "شایع شده که من تحت تاثیر افکار مذهبی قرار داشته‌ام و حتی مراسم و مناسک خاصی را هم در کاخ ریاست جمهوری برگزار کرده‌ام، اما همه این شایعات کذب محض است."
+21
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  hamtarane - ملبورن، استرالیا

  اگر حاکمان ایرانی هم قرار بشه روزی مثل کره ای ها رفتار کنند، باید جلوی دوربین تلویزیون خودشان را حلق آویز کنند
  2
  48
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.